Dlouhá srst našich psích miláčků je nejen jejich ozdobou, ale chrání je i před nepřízní počasí a před nepříjemným hmyzem. Potřebuje také specifickou péči, na kterou by si měli psi zvyknout už od štěněčího věku a měla by se pro ně i pro vás stát rituálem, který prohloubí váš vzájemný vztah.
Dlouhá srst u psů je krásná a mnozí pejskaři si nedovedou představit, že by chovali nějakého „krátkosrsťáka“. Nicméně při volbě dlouhosrstého fešáka s rodokmenem i bez něj je dobré si uvědomit, že péče o srst takového krasavce či krasavice bude od vás i od něj vyžadovat trochu větší nasazení než u krátkosrstých a hladkosrstých psů. Nejedná se ale o nic, co byste nezvládli, a během času zjistíte, že rituály spojené s péčí o srst jsou vlastně krásné chvilky, které si užíváte společně se svým chlupatým miláčkem.
S koupáním to nepřehánějte
Zatímco lidé vnímají psí srst hlavně jako záležitost spíše estetickou, ve skutečnosti je pro psa především bariérou mezi jeho organismem a okolním světem, protože zachycuje prach a chrání ho před deštěm, chladem či horkem a také před obtížným hmyzem. Mimo to je kvalita srsti poměrně spolehlivým ukazatelem, zda je pes v dobré výživové i zdravotní kondici. To vše jsou hlavní důvody, proč by měla být psí srst v pořádku a proč byste o ni měli pečovat.
Nic se ale nemá přehánět, takže pozor na extrémy. To platí hlavně o častém koupání a šamponování. Psa koupejte, jen když je skutečně špinavý nebo zapáchá, případně pokud vlastníte výstavního šampiona, kterého potřebujete připravit na předvedení ve výstavním kruhu. Vždycky používejte šampony a kondicionéry určené pro dlouhosrsté psy, případně speciální přípravky pro konkrétní plemena. Šampon smývejte vlažnou vodou, studená ani horká nejsou vhodné.
Péči o srst učte s pamlskem v kapse
U dlouhosrstých plemen se připravte na to, že praktický každý den budete muset psa kartáčovat nebo česat. Nenechte se odradit tím, že se to vašemu chlupáčovi nebude zpočátku příliš líbit. I v tomto případě platí, že co se v mládí naučíš, bude se hodit celý život. Na česání zvykejte štěně od věku 4–5 měsíců a snažte se mu ho co nejvíce zpříjemnit – hodí se pamlsky stejně jako laskavé slovo, krátká hra a hlavně vaše trpělivost. Většina psů postupně přijde česání na chuť a mnozí z nich si je oblíbí natolik, že se na něj budou těšit.
Není dlouhá srst jako dlouhá srst, některá je hladká, jiná kadeřavá. Zvláště ta má tendenci se zacuchávat, takže jsou k její „údržbě“ zapotřebí speciální kartáče a rozčesávače na zacuchané chlupy. Typickým představitelem této skupiny jsou pudlové. Jejich kožíšek vyžaduje časté, nejlépe každodenní kartáčování krátkými tahy, jemuž by mělo předejít pročechrání srsti prsty. Že je vaše péče správná, poznáte tak, že pudlova srst je dokonale hedvábná a snadno se pročesává.
Specifický kožíšek, specifické potřeby
Pro plemena s dlouhou srstí jako kólie či šeltie jsou ideální řidší kovové hřebeny a kartáče s delšími štětinami. S hřebeny s hustými štětinami se tento typ srsti špatně češe a zvířatům způsobujete zbytečnou bolest. Nicméně hřebínek s hustšími štětinami využijete pro rozčesání jemnější a kratší srsti za ušima a pod krkem. Na česání si udělejte čas nejlépe každý den, nebo alespoň obden.
Zvláštní kategorii mezi dlouhosrstými plemeny tvoří nositelé „hedvábné“ srsti, například jorkšíři, ši-tzu, maltézáčci, afgánští chrti nebo havanští psíci, tedy většinou „nelínající“ plemena. Jejich srst musíte pročesávat denně nejdříve proti srsti, a pak chlupy „srovnat“ po srsti.
Těmto plemenům nevadí častější koupání, v některých případech se dokonce doporučuje koupel jednou měsíčně jako v případě oblíbených pomeranianů. Ti mají skutečně specifickou srst složenou z velkého množství měkké „vlněné“ podsady a dlouhých, hrubších a hustých vrchních chlupů, vyžadujících každodenní česání hřebenem s úzkými zuby nebo kartáčem hřebenového typu.
Jak na psí lovce a sportovce
Dlouhou nebo polodlouhou srst má i řada loveckých plemen a slouží jim jako skvělá ochrana při pohybu a pobytu v přírodě, často i ve vodě – například kokršpanělé byli šlechtěni pro lov kachen. Právě ti mají z tohoto důvodu srst, která produkuje hodně mazu, protože hustá a mastná srst je chrání před působením vody (včetně té studené) na kůži. Jsou proto typickou psí rasou, které nesvědčí časté koupání a šamponování, protože tak jejich srst zbavujete této ochranné schopnosti.
Kokršpanělé, ale také setři nebo retrívři, potřebují pravidelné pročesávání, protože jen tak je jejich srst hladká a „klouzavá“, takže se na ní nezachycuje tolik nečistot, hlavně suchých rostlin, pichlavých bodláků a malých větévek. Jakmile se dlouhosrstému psovi dostane do chlupů nějaká nečistota jako suchá tráva, bodláčí apod., snažte se je šetrně a co nejdříve odstranit, aby se dále necuchala. A když se chlupáč zabahní, počkejte až bahno zaschne a samo se začne odlupovat, teprve pak začněte s mechanickým odstraňováním, případnou koupelí.
Tipy
- Jedním z pilířů zdravé srsti je kvalitní krmivo. Větší dlouhosrstá zvláště lovecká či jinak aktivní plemena, potřebují granule s vysokým obsahem bílkovin. A pro některé rasy, například pro kokršpaněly, koupíte rovnou speciální granule uzpůsobené jejich potřebám. Vhodné je také podávat vitaminové preparáty podporující kvalitu srsti.
- O výběru krmení a vitaminů je dobré se poradit s veterinářem nebo se zkušeným chovatelem. Ti vám také nejlépe pomohou s výběrem správných pomůcek na česání, kartáčování a zastřihávání.
- U většiny plemen není vhodné česat srst, pokud je mokrá, protože by se mohla polámat.
- Obecně platí, že pokud má nějaké plemeno dlouhou srst, tak není nutné ji stříhat, navíc je tak zbytečně zbavujete přirozené ochrany. Ale občas potřebují psi zastřihnout chlupy na tlapkách nebo kolem očí. Zvládnout to můžete i sami bez návštěvy psího salonu, takže začněte i tento rituál trénovat u odrůstajícího štěněte.
- Hodit se vám může trimovací hřeben, s jehož pomocí odstraníte odumřelé kožní buňky a zplstnatělou srst. Není určen ke každodennímu používání, postačí po něm sáhnout tak dvakrát do měsíce.
- Velkou a zaslouženou oblibu si v poslední době získává tzv. furminátor, s nímž lehce odstraníte většinu uvolněných chlupů a dobře pročešete podsadu, aniž by se poškodily pesíky (svrchní vrstvu srsti), které budou krásně lesklé. Na trhu je k dostání více variant furminátorů včetně té pro dlouhosrstá plemena.
Zdroj informací: svetkrmiv.cz; becydog.cz; zoohit.cz; fera24.cz
Publikováno: 22. 3. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová