Méně známé hrnkové rostliny mohou být dokonalou kompozicí našich zahrad, balkonů nebo teras, a mohou barevně a inovativně vytvořit zajímavá zákoutí. Nemusíme se přeci obligátně starat jen o růže nebo skalničky, ale v rámci originality můžeme uvést do podvědomí sousedů i méně známé, ale stejně krásné okrasné rostliny.
Méně známé hrnkové rostliny
Někdo chce mít svou zahradu, balkon nebo terasu tradiční za použití oblíbených a klasických rostlin okrasných i užitkových. Jsou tu ale tací, kteří chtějí vybočovat ze zavedených pořádků a vsází na neobvyklé nebo méně známé rostliny ať už pěstované ve volné půdě, nebo hrnkové.
Představíme vám dnes některé méně známé hrnkové rostliny, které se možná v budoucnu budou skvít na slunci stejně jako dlouhodobě oblíbené růže, kosatce nebo kopretiny.
Samorostlík (Actae)
Tato otužilá stínomilná rostlina potřebuje vlhkou půdu. Díky svým plodům připomíná spíše malý keřík než trvalku. Plody jsou hrozny nápadně červených bobulí. Evropský samorostlík klasnatý (Actaea spicata) s bílými květy a černými bobulemi je u nás vzácný. Existuje ale několik druhů s bílými květy a červenými bobulemi. Bobule jsou jedovaté. Rostlina sama dorůstá cca do výše 75 cm. Samorostlík lze využít i jako léčivku, protože působí na ženský pohlavní systém, svalovou soustavu a nervový systém.
Dvouzubec (Bidens)
Bohatě kvetoucí letnička zapadne velmi dobře do skladby žlutých rostlin. Dorůstá do výšky 50 cm, má jasně žluté úbory a kvete do pozdního podzimu. Rostlina snese prakticky jakékoliv povětrnostní podmínky. Je velmi oblíbená včelami a dalšími opylovači.
Mavuň (Centranthus)
Květy mavuní jsou původně karmínově červené a vyrůstají v bohatých květenstvích.
Včelník (Dracocephalum)
Jednoletý i vytrvalý včelník je příbuzný se šantou. Kvete hojně bíle nebo modře. Dosahuje do výšky 60 cm a je velmi oblíben včelami. Potřebuje dobře odvodněnou půdu, v hrnku vyžaduje drenážní vrstvu.
Pumpava (Erodium)
Je příbuzná s kakostem nebo s pelargoniemi. Není příliš otužilá a nemá ráda tzv. mokré nohy, především v zimě. Vyžaduje písčitou, kamenitou nebo vápenitou půdu, na zimu potřebuje ochranu. Kvete růžově až fialově, některé kultivary jsou ale i bílé, žluté nebo barevně žilkované.
Houtujnie (Houttuynia)
Při vysazování houtujnií je potřeba trochu přemýšlení vzhledem k jejich pestrobarevným listům zejména u kultivaru "Chameleon". Nenápadné květy zcela ustupují barevnosti listů. Tyto rostliny vyžadují mimořádně vlhký substrát. V zimě potřebují ochranu. V nádobách nebudou vytvářet invazivní oddenky.
Bytel (Kochia)
Tato rostlina je pěstována pro krásné olistění, ačkoliv bývá mylně považována za jehličnan. Kultivaru Kochia scoparia f. trychophyla se přezdívá letní cypřišek a na podzim se odívá do jasně červených barev.
Sametovka - Zaječí ocásek (Lagurus)
Jednoletá tráva vděčí za své jméno měkkým chlupatým klasům. Miluje písčitý substrát, kde dorůstá do výšky 50 cm. Vypadá velmi dobře ve společnosti jiných okrasných květin. Rostliny je možné na podzim vysít, na zimu přenést dovnitř a na jaře nechat vyrůst. Hodí se k sušení.
Pérovník - (Matteuccia)
Pérovník pštrosí je asi 1 m vysoká kapradina, jejíž listy na zimu odumírají. Tmavohnědé sporofyly se zatahují do středové růžice. Lze je snadno pěstovat, dobře se jim bude dařit ve stínu a v zavlaženém substrátu.
Phygelius
Označuje se také jako kapská fuchsie. Nesnáší nízké teploty, proto bychom ji měli vždy pěstovat v nádobách. Má červené nebo žlutobílé trubkovité květy, volně převislé. Nedostatečně otužilé rostliny se sází do nádob, a ty se pak umístí na záhon. Na zimu se květináče přenášejí na místo chráněné mrazem.
Romneya
Není plně otužilá, takže se jí bude v nádobách dobře dařit, pokud jí na zimu můžeme přestěhovat do tepla. Má úchvatné jednoduché bílé květy s nápadným žlutým chomáčem tyčinek. Listy jsou až modrozelené a hodí se jako dekorace. Vyžaduje odvodněný substrát a plné slunce.
Stokesie (Stokesia)
Nepříliš známá rostlina podobná astře nebo chrpě má modrofialové nebo bílé květy s růžovým nádechem. Kvete od července do září. Vyžaduje propustný písčitý substrát a dostatek slunce.
Ursinia
Jednoletá rostlina kvete oranžovo-žlutě s tmavými středovými terčíky. Zůstává otevřená, i když slunce nesvítí. Miluje plné slunce a dobře propustný substrát. Je dobrá k řezu.
Spoustu těchto rostlin lze také pěstovat na záhonech, ale je jim potřeba vytvořit dobré podmínky. Zejména přes zimu je musíme ochránit před mrazem. Některé jsou ovšem natolik choulostivé, že i přes veškerou péči zimu venku nepřežijí. Proto se vyplatí tyto méně známé hrnkové rostliny pěstovat právě v nádobách a na zimu je přemístit do teplejších prostor.
Zdroj informací: Hanneke van Dijk: Encyklopedie záhonových rostlin (Nakladatelství Rebo)
Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová