reklama

Servis plynových kotlů je povinný ze zákona, ale sami ho neprovádějte

Servis plynových kotlů je podmíněn zákonem a spotřebitel by jej měl nejen vést v patrnosti, ale také dodržovat. Proč? Protože zde v případě zanedbání a podcenění pravidelného servisování plynových zařízení hrozí velmi vážné nebezpečí. A tomu je potřeba se vyhnout, protože únik plynu nebo CO může způsobit obzvlášť velké nepříjemnosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak a kdy servisovat plynový kotel? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Servis plynových kotlů

Majitelé plynových spotřebičů mají ze zákona tuto povinnost: provést jednou za tři roky takzvanou provozní revizi, při které odborný technik zjistí těsnost rozvodů plynu a připojených zařízení. Povinnost se ale vztahuje pouze na fyzické podnikající osoby - podnikatele a právnické osoby, což znamená, že běžný občan takovou povinnost plnit nemusí. Zde zákon pouze nařizuje spotřebič užívat bezpečně, avšak vůbec nedefinuje, co přesně to znamená.

A zde je v podstatě velký a zásadní problém. Pokud bydlíme v bytě či domě, který máme v osobním vlastnictví, je na našem uvážení, zda budeme bydlet bezpečně a nebudeme svým jednáním ohrožovat své okolí, nebo zda se na to jednoduše "vybodneme" a celý svět nám může skočit na záda, protože my přeci povinnost nemáme.

Tady si ale dovolím malé upozornění. Jsou chvíle, kdy se naše soukromí netýká jen našeho soukromí, ale má zásadní dopad i na široké okolí. A to je třeba právě otázka plynových kotlů. Plyn, jak známo, je dobrý sluha, ale zlý pán. Používání plynu k vytápění či k dalším "aktivitám" je podmíněno pouze kvalitním a bezpečným zařízením. A tím je bezesporu i plynový kotel. 

Z revize je vystaven protokol, který je závazný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z revize je vystaven protokol, který je závazný

Pokud tedy disponujeme plynovým kotlem, který pamatuje Žižku v junáckém věku, máme doma tak nějak časovanou a značně nedůtklivou bombu. 

Jaká jsou rizika špatně fungujícího kotle?

Když se nám kotel porouchá, příčin může být několik. Asi nejčastější je zavřený hlavní uzávěr plynu z jakéhokoliv důvodu. Častou poruchou je stav, kdy v prostorovém termostatu nefunguje baterie, elektrická zásuvka při plynovém termostatu přestane fungovat, v oběhu ústředního topení je nedostatečné množství vody nebo je zanesený výměník kotle.

Ze zákona byste měli servis kotle nechat provést minimálně jednou ročně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze zákona byste měli servis kotle nechat provést minimálně jednou ročně

Většinu závad zvládneme odstranit sami, případně za pomoci dalšího řemeslníka - elektrikáře nebo instalatéra. Ovšem zanesený výměník, to je už jiný level. Příčin tohoto stavu může být několik – od velké prašnosti po špatný servis. Pokud je výměník zanesený, výrazně se snižuje výkon kotle a zároveň se zvyšuje spotřeba. A samozřejmě se zvyšuje i účet za plyn. Vysoké náklady na plyn nejsou ale jediným problémem, protože zde máme daleko větší a zásadnější.

A tím je únik oxidu uhelnatého (CO), který nám může nejen značně poškodit zdraví, ale v nejhorším případě nás může i zabít. Bohužel se velmi často dočítáme v "černé kronice" o celých rodinách, které podlehly úniku oxidu uhelnatého. 

Oxid uhelnatý je totiž bezbarvý a také bezzápachový jedovatý plyn. V lidském těle zabraňuje krvi přenášet kyslík do buněk, tkání a orgánů, stává se tak jedovatým a smrtícím. Vstupuje do těla prostřednictvím cest dýchacích. Již nízká koncentrace CO v ovzduší představuje významnou hrozbu pro naše zdraví.

Servisní technik provede kompletní revizi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Servisní technik provede kompletní revizi

Důsledkem akutní otravy může být nevratné poškození centrálního nervového systému, srdeční nedostatečnosti, infarktu myokardu nebo úmrtí.

Revize a servis plynového kotle

Pokud si kotel necháte zkontrolovat alespoň jednou ročně, můžete i přes zaplacení nezbytné služby ušetřit značnou částku finanční. Vždy je lepší investovat menší finanční obnos (cca 500-100 Kč za revizi kotle) do servisní prohlídky, než být nuceni kvůli vlastní chybě pořizovat úplně nový kotel nebo ještě hůře investovat do lékařské péče za nápravu našeho poškozeného zdraví.

Jak se provádí servis:

  • Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá přibližně 60 minut.
  • Po provedení údržby obdržíte protokol, který garantuje 100% kvalitu servisu a je důležitý pro zachování záruky i uplatnění nároku na případné pojistné plnění.
  • Pravidelně servisovaný kotel má bezpečný chod, je optimálně účinný, dokáže přispět k nižší spotřebě plynu, vydrží déle dobře sloužit, je tichý a spolehlivý a má nižší riziko drahých poruch
Více informací na: http://www.innogy.cz

Nepodceňujme proto pravidelné servisování našich plynových kotlů, jednak můžeme ušetřit a za další si díky pravidelné revizi možná můžeme i zachránit život.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; innogy Energie, s.r.o.; svitimestejne.cz; oxiduhelnaty.cz; plyn.cz

Publikováno: 14. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová