Problémy této krásné tropické rostliny s výraznými velkými listy, se týkají velmi často hniloby kořenů. Rostlina je v tomto směru poměrně choulostivá a stačí jí, když ji jednou přelijete. A byť to možná vypadá nevinně, je to jen zdánlivé, protože o alokázii můžete dokonce i přijít. Co s tím? Dá se ještě rostlina nějak zachránit?
Alocasia - problémy, které ji mohou zabít
Problémy spojené s hnilobou kořenů patří k těm nejčastějším příčinám úhynu alokázie. Hniloba kořenů je houbová choroba, která se rozvíjí především ve chvílích, když je ve vlhkých podmínkách. Kořeny se díky vlhku dusí z nedostatku kyslíku. Poškozené kořeny tím pádem nejsou schopny dodávat rostlině vodu a živiny. Stávají se snadným cílem pro patogeny a škůdce, čímž podpoří proces hniloby. Kořeny se začnou rozpadat, až se postupně změní v kašovitou hnědou hmotu a odumřou. Pokud tedy chcete rostlinu ještě zachránit, je nutné jednat co nejrychleji již ve chvílích, kdy se objeví první projevy hniloby.
Projevy hniloby kořenů Alokázie
K prvním projevům hniloby kořenů u Alocasie je zpomalení růstu (nebo přímo jeho zastavení) a žluté listy. Zdravá alocasia má výrazně tmavě zelené listy. Žluté listy se objeví doopravdy brzy, takže pokud si jich všimnete, můžete ještě rostlinu zachránit. Později začnou hnědnout nebo dokonce černat. Když si všimnete prvních příznaků, okamžitě zkontrolujte kořeny. Zdravé kořeny mají bílou a svěží texturu, v případě, že trpí hnilobou, jsou hnědé, kašovité a rozpadají se.
Rozpadlé kořeny jsou změklé a při sebemenším tahu se snadno zlomí. Zarazit vás rovněž může i nevábný zápach půdy. Způsobují ho ony rozkládající se kořeny. V té chvíli rostlina bojující s hnilobou už trpí podvýživou, a proto začne chřadnout a vadnout. Jestliže si toho všimnete, okamžitě zkontrolujte její kořeny.
Za hnilobou kořenů nemusí být vždy jen přemokření
Viníkem vzniku hniloby může být i špatná drenáž, špatná volba zeminy, příliš velký květináč, květináče bez drenážních otvorů, nízká teplota, špatná cirkulace vzduchu nebo nedostatek světla.
Jak zachránit alokázii?
Jediným způsobem, jak zachránit alokázii s hnilobou kořenů, je její přesazení. Je přitom nutné, abyste to provedli s co největší opatrností, bez dalšího stresování rostliny.
Jak přesadit alokázii s hnilobou kořenů?
- Nejprve ji vytáhněte z květináče a omyjte všechny kořeny čistou vodou, abyste z nich odstranili přichycenou zeminu.
- Kořeny si pořádně prohlédněte a všechny, co se rozkládají, seřízněte sterilními nůžkami. Rostlině ponechte pouze ty zdravé.
- Odstraňte také všechny poškozené a jinak zbarvené listy.
- Do čisté nádoby s vodou vmíchejte půl lžíci fungicidu. Rostlinu vložte do roztoku a nechte ji 10 až 15 minut máčet. Fungicid během té doby zničí všechny bakterie a jiné patogeny.
- Po dané době rostlinu z lázně vyjměte a nechte ji několik hodin venku, aby oschla.
- Potom, co uschne, ošetřete stonek Betadinou, což je antimikrobiální krém, který zamezuje mikrobionální působení.
- Vezměte si patřičně velký květináč, který by měl být o 5 cm větší než předchozí květináč. Nezapomeňte na to, aby měl drenážní otvory. Na dno můžete přidat nějaké oblázky, přidejte novou čerstvou zeminu asi do ⅓ květináče, opatrně na ni usaďte rostlinu a přidejte zeminu ze všech stran. Půdu nakonec přitlačte rukama, aby byla pevná a nezůstala tam žádná vzduchová kapsa.
- Umístěte rostlinu na místo, kde cirkuluje vzduch, a je jasné, ale nepřímé světlo.
- Pozor, rostlinu během zotavování nehnojte.
- Před zavlažováním vždy zkontrolujte vlhkost půdy ideálně vlhkoměrem. Rostlinu zavlažujte pouze tehdy, kdy bude půda suchá na 25 až 50%. Mezi jednotlivými zálivkami nechte zeminu vždy částečně vyschnout.
Prevence hniloby kořenů alokázie
Hnilobě kořenů u alokázie zabráníte tím, že nebudete rostlinu přelévat. Pozor si dejte i na přemokření. Pravidelně ji kontrolujte. Mějte ji na teplém a světlém místě, a to i během zimy. Při přesazování a prořezávání dbejte na to, abyste používali pouze vydezinfikované nástroje a abyste rostlinu nekontaminovali. Každé 2 až 3 roky ji přesaďte.
Zdroj informací: simplifyplants.com; olleriksson.com; gardenswhisper.com; houseplantalle.com
Publikováno: 13. 3. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová