Chcete mít doma exotickou rostlinu, která se pyšní krásnými, výraznými listy? Pořiďte si caladium. Jde o úchvatnou rostlinu, která po dobu vegetace rozzáří každou místnost. Vyžaduje ale náročnější péči. Zkusíte se do jejího pěstování pustit i vy?
Caladium, kráska z tropů
Caladium se pyšní českými názvy užovník, andělská křídla nebo srdce Ježíšovo. Je to jihoamerická rostlina, která může být okrasou i u vás doma. Jde o druhy okrasné listem, které jsou velmi výrazné. Pod zemí byste našli hlízy, pomocí kterých se rozmnožuj Hlízy je třeba na podzim zazimovat. Protože jde o vcelku choulostivou rostlinu, není vhodná pro úplné začátečníky.
Tip:
Dejte ale pozor, tahle kráska je jedovatá a neměla by být v dosahu zvířat nebo dětí. Na sliznicích vznikají otoky. Šťáva ze stonků způsobuje podráždění, proto je vhodné i při přesazování používat ochranné rukavice.
Jaké stanoviště caladium potřebuje?
Vzhledem ke svému původu má caladium rádo slunce, ovšem ne přímé, které může listy popálit a vytvořit na nich hnědé skvrny. Naopak mu nesvědčí chlad a průvan. Zbarvení podpoříte dostatečným množstvím rozptýleného světla. Ideální teplota je kolem 25 °C.
Dostatečná zálivka je základ
Caladiu věnujte dostatečnou pozornost také, co se zalévání týká. Zálivku vyžaduje pravidelnou a vydatnou. Substrát by neměl být nikdy suchý, zároveň je ale třeba dbát na to, aby nebyl přemokřený. Rostlina nesnese také studenou vodu. Používejte výhradně odstátou vodu pokojové teploty, ještě lépe měkkou nebo dešťovou.
Další péče o caladium
Ačkoli caladium preferuje vzdušnou vlhkost, buďte při rosení opatrní. Přímé rosení může tenké listy poškodit, je proto vhodné rozprašovat vodu pouze do jejich okolí. Stejně tak je můžete poškodit i v případě, že byste je chtěli otírat hadříkem. K zajištění dostatečné vlhkosti můžete využít také trik s květináčem, do kterého nasypete oblázky nebo kermazit, které zalijete vodou. Na tuto vrstvu pak posadíte květináč s rostlinou, ten se ale nesmí dotýkat vody. V době vegetace hnojte jednou za týden.
Jak na zazimování caladia?
Na podzim caladium všechny své krásné listy shodí. Pokud by nějaké zůstaly, jednoduše je odstřihněte. Ještě předtím je ale potřeba od září začít omezovat zálivku a postupně s ní přestat úplně. To trvá zhruba do konce října. Hlízy pak v květináčích v zemině uložte na chladnější místo, kde by teplota měly být nejméně 10 °C, nejlépe kolem 15 °C, a nezalévejte je. Druhou možností je hlízy ze substrátu vyjmout, očistit a nechat oschnout. Uskladněte je pak v krabicích nebo přepravkách vyložených papírem či perlitem.
Hlízy caladia obrostou zase na jaře
Protože přes zimu by měly být hlízy caladia odpočívat, na jaře je čas na jejich probuzení. Hlízy přineste z jejich zimoviště, zasaďte je do nového substrátu a začněte se zálivkou. Můžete je v tuto chvíli také namnožit – stačí hlízy rozdělit z jednoho do více květináčů. Dále udržujte rostlinám dostatečnou teplotu i vlhkost, aby začaly znovu růst. Optimální teplota je mezi 20 a 26 °C. S prvními listy je můžete přesunout i na chladnější místo, ovšem se stejnými světelnými podmínkami.
Zdroj informací: lupenpupen.com; sazenicka.cz, gardners-shop.cz
Publikováno: 2. 3. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová