reklama

Vydat vlastní knihu už nemusí být jen nedosažitelný sen

Každý má nějaký svůj sen. Vydat si vlastní knihu může být pro někoho vytouženým cílem, splněným přáním nebo jenom radostí pro sebe a své okolí. Někdo se chce stát uznávaným autorem, vydělat si peníze, dát o sobě vědět svým klientům, a také získat nové. Někdo má zajímavý příběh nebo informace, o které se chce podělit v určité komunitě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlastní kniha není fantazie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vlastní kniha není fantazie

Na trhu existuje jednoduchý model, který je založen na tom, že k tisku knihy dochází až v momentu objednání na e-shopu. Tento princip Print on Demand, který je dobře známý v zahraničí, využívá digitálního tisku knih. Díky této technologii lze vytisknout jakékoliv množství od jednotek kusů, a proto není potřeba vyrábět knihy na sklad a zároveň jsou kdykoliv k dispozici ve virtuálním skladu.

„To znamená, že není potřeba vysoká počáteční investice a knihu si může s minimálními náklady vydat kdokoliv. Ať už se jedná o autory, kteří neoslovili, nebo nechtějí oslovit vydavatele, nebo jim to ekonomicky zkrátka nedává smysl, nebo nadšence či specialisty z určitého oboru, kteří se podělí sofistikovanou formou o své dovednosti, znalosti a názory, až po prarodiče, kteří chtějí sdílet své vzpomínky s úzkou rodinou, dítě, které rádo píše povídky nebo básničky atd.,“ vysvětluje Zdeněk Janovec, majitel společnosti, která v roce 2020 spustila unikátní projekt, který tento jednoduchý způsob vydání knihy nabízí.

Každý si dnes může vydat knihu pro sebe nebo své nejbližší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý si dnes může vydat knihu pro sebe nebo své nejbližší

Autor dopředu neplatí za tisk nebo uskladnění výtisků. Dochází tak ke snížení nákladů jen na nezbytné minimum. Byť je kniha vyráběna v kusové produkci, neznamená to, že je dražší než knihy vyráběné ve vysokém počtu. Výrobní technologie jsou přizpůsobené tomuto obchodnímu modelu a cena knih je tak standardní. V porovnání s klasickým vydáním knihy je ziskovost násobně vyšší, a navíc bez rizika. Autor nejenom neriskuje ztrátu z neprodaných knih a nákladů na jejich uskladnění, ale kniha je zároveň kdykoliv dostupná k prodeji, není totiž nikdy vyprodaná!

Autorova počáteční investice směřuje pouze na zalistování na e-shopu, registraci na ISBN a na případné přípravné práce spojené s vydáním knihy, jako jsou grafické služby a korektury nebo editace textu. To jsou ale náklady, které jsou potřeba vynaložit při jakémkoliv způsobu distribuce knih. Svoji marži si určuje autor sám, je však minimálně 30 % z prodaného výtisku.

„Ušetřené peníze za nákladný tisk většího množství knihy a případné uskladnění, proto může investovat do tak potřebného marketingu a propagace knihy. Bez toho totiž knihu neprodá,“ uvádí Zdeněk Janovec, který vše podstatné pro úspěšný prodej knihy shrnuje do následujícího desatera.

Dejte o vaší knize vědět správný lidem, a to ještě před samotným vydáním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte o vaší knize vědět správný lidem, a to ještě před samotným vydáním

Desatero úspěšného marketingu vydání knihy pro samonakladatele

Před vydáním knihy:

  • Definujte si čtenářskou skupinu. Dejte o vaší knize vědět správný lidem, a to ještě před samotným vydáním. Najděte autory a blogery, kteří píší o podobném tématu a poučte se, jakým způsobem oni oslovují své publikum a inspirujte se pro vaší propagaci knihy.
  • Naplánujte si marketingové aktivity před a po vydání knihy a stanovte si rozpočet.
  • Sociální sítě jsou klíčovým kanálem, který umožňuje přímý kontakt, zásah na potenciální čtenáře. Udělejte si nový profil nebo stránku, který oddělíte od soukromého profilu. Zveřejňujte dostatečné množství zpráv, ale ne příliš moc, a to ještě před vydáním knihy. Sdílejte ukázky z knihy.
  • Nezapomínejte také na tradiční média. Inzerce zde je drahá, ale pokud máte jasně danou cílovou skupinu definovanou například konkrétním zájmem, dá se velmi efektivně oslovit i tímto tradičním médiem.
  • Napište krátkou anotaci knihy.
  • Jedním z důležitých faktorů prodejnosti knihy je její obálka. Obálka knihy skutečně prodává! Zamyslete se tedy, zda nechcete svěřit vytvoření profesionálům.

Po vydání knihy:

  • Informujte všechny již předešle oslovené na sociálních sítích, že kniha vyšla.
  • Uspořádejte křest knihy.
  • Rozešlete 5-10 výtisků na relevantní média, youtubery a blogery jako dárek s nabídkou rozhovoru. Prodejte i svůj příběh, jak si sám autor může úspěšně vydat knihu.
  • Nakupte inzerci v předem naplánovaných médiích, ať již tradičních nebo online.

Důležité je také nezapomínat na kontinuální propagaci. Pokud má autor v prodeji rezervy, může využít svátky, kdy se lidé obdarovávají a výročí, které mohou souviset s tématikou knihy. Může udělat cílenou propagaci před Vánoci nebo Valentýnem. Během roku pak oslovovat potenciální čtenáře a nabídnout knihu jako netradiční dárek, zase záleží na povaze knihy a tématu.

Zdroj  informací: powerprint s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.