Knihy se doma za celý lidský život nastřádají tak, že nás mohou jednoho krásného dne zavalit. Protože v knihách už dnes nehledáme potřebné informace jako kdysi, od toho máme internet, přesto s námi knihy zůstávají. Z nostalgie, ale i proto, že máme své oblíbené autory, ke kterým se po čase rádi vracíme. Co ale dělat s přebytkem knih?
Co s knihami po přečtení?
Každý má doma alespoň jednu knihu. Jsou mezi námi i tací, kteří mají knih tolik, že už je nemají kam dávat, a přesto se nechtějí ani s jednou z nich rozloučit. Pokud žijí život bibliofilů, proč ne? Ve většině domácností se ale knihy uchovávají spíše z nostalgie, protože informace z nich už dávno nečerpáme, od toho máme rychlejší a ucelenější internet.
Přesto s námi knihy zůstávají celý život. Máme oblíbené autory, celé sbírky vzácných rukopisů nebo pozůstalosti po předcích. Jenže tohle všechno musíme někam uložit. Problém nastává, když nám knihovna začne přerůstat přes hlavu.
V takovém případě je praktické knihy přebrat, ty nečtené nebo už neaktuální vyčlenit a knihovnu uvolnit. Co ale s těmi vyřazenými? Rozhodně je neodneseme do sběru nebo s nimi nezatopíme. To dělají jen barbaři. Knihy jsou věci, které mají duši. A podle toho bychom s nimi měli také zacházet.
Než abychom je naskládali do krabic a uložili na půdu, kde se na ně bude další století prášit, můžeme je nabídnout ostatním. Máme dokonce několik možností, jak s vyřazenými knihami naložit:
1. bazary - knižních bazarů najdeme na internetu obrovské množství. Zde můžeme sledovat aktuální poptávku po určitých titulech, a kdo ví, třeba zrovna něco z toho budeme mít k dispozici. A nemusíme knihy jen věnovat, dají se vyměnit i prodat.
2. antikvariáty - starší lidé s internetem nemusí úplně souznit a je pro ně praktičtější, pokud svou knihovnu nabídnou nějakému antikvariátu. I zde platí, že můžete knihy prodat, případně věnovat.
3. veřejné knihovny - nabídnout své knihy do knihoven je vůbec ten nejlepší počin, protože to znamená, že jsme přispěli k udržitelnému způsobu života. Půjčování knih veřejnosti znamená menší náklady na tisk nových a nových knih.
4. knihobudky - zejména na vesnicích se setkáme s tzv. knihobudkami, kam můžeme své nepotřebné knihy věnovat a případně si mezi stávajícími vybrat jinou či jiné. I tento způsob přispívá k udržitelnosti.
5. společnosti, které napomáhají prodeji vašich knih jiným lidem - podstatou smyslu je tzv. cirkulární ekonomika, která je jedním z hlavních pilířů udržitelného rozvoje. Cílem je vytáhnout z polic čtenářů všechny knihy, na které se jen práší, a dát jim nový domov. Eliminuje se tak potřeba tisku knih nových, ušetří se nejen peněženky čtenářů, ale hlavně naše planeta.
Pokud některou z takových společností oslovíte s úmyslem zbavit se smysluplně svých knih, postačí vám jen jeden krok, a to je nafocení vašich knih a zaslání snímků společnosti. Ta knihy zhodnotí, postará se o jejich odvoz v případě Prahy a nejbližšího okolí (jinak lze knihy poslat třeba přes Zásilkovnu), propagaci a distribuci a vám pak už jen vyplatí peníze z prodeje.
Ahoj, tady Reknihy!
Jsme skupina nadšenců do knížek a ekologického myšlení. Přemýšleli jsme nad tím, jak tyto zájmy spojit a udělat čtení papírových knih ekologicky neutrální záležitostí. Nechtěli jsme přijít o šustění stránek a vůni papíru – o to kouzlo knih, které nás odpoutává od technologií. A proto jsme vymysleli Reknihy, udržitelné knihkupectví, díky kterému dostane každá přečtená kniha druhou šanci!
Tyto společnosti se zaměřují na všechny typy knih od bestsellerů přes učebnice až třeba k detektivkám. A zde si také můžeme jiné knihy zakoupit. Výhodou je, že za poměrně nižší částku seženeme i tituly, které jsou v knihkupectvích dlouhodobě vyprodané nebo se velmi obtížně shánějí.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; Reknihy
Publikováno: 25. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová