Ukládáte přes zimu balkonové rostliny ke spánku, abyste si užili v dalším roce zase jejich krásu? Pak vězte, že právě přichází čas na jejich postupné probouzení. S prodlužujícími dny jim věnujte více péče, odmění se vám. Co je potřeba udělat, aby se jim dařilo jako v minulém roce? To si řekneme na dalších řádcích, budeme se věnovat muškátům.
Pelargonie, tedy hovorově muškáty, nemají obecně ani ve vegetační době moc velké nároky na péči. S pravidelnou zálivkou, přihnojováním a vyštipováním odkvetlých květenství se jim daří báječně, a to i v kupovaných substrátech, které pro ně nejsou úplně vhodné. V zimě jim prospívá, pokud je držíte bez květů, v místnosti s teplotou do 10 °C a občasnou zálivkou pak vydrží až do jara. A i nepříliš vzhledně vypadající rostliny umí v sezóně překvapit.
Ke konci února rostliny přeneste do mírně teplejšího prostředí a věnujte jim pár chvil. Začněte pořádnou prohlídkou, pokud mají zelené stonky, nejsou zčernalé a vypadají zdravě, pak další sezónu určitě pokvetou. Stonky jim zakraťte klidně i o polovinu. Když mají vrcholy jejich výhonů malou růžici listů, nikdy tyto ostříhané kusy nevyhazujte, stačí je ponořit do odstáté vody a během pár týdnů zakoření.
Ostříhané rostliny opatrně zbavte i uschlých listů. Pak jim velice opatrně nakypřete půdu v nádobách, kde jsou zasazené. V případě značně zvětralé, prachovité půdy je čas na přesazení do nového substrátu. Pokud máte přístup k půdě ze zahrady, pak si tu záhonovou v poměru 1:1 smíchejte s kupovaným substrátem a trochou písku, získáte tak velmi kvalitní prostředí, díky kterému se muškáty odvděčí.
Rostliny před přesazením mírně zalijte, vyrýpněte je sázecí lopatkou z nádoby i s kořeny a zasaďte do nového prostředí. Půdu kolem kořenů pořádně přitlačte a znovu mírně zalijte. Postupným udržováním v teplejším prostředí s teplotou kolem 15 °C se všechny postupně probudí a začnou tvořit nové listy. Experimenty s roubováním převislých výhonů na vzpřímené muškáty ponechejte až na duben, kdy jsou dny ještě delší a rouby se snadno přijmou. První přihnojení aplikujte až zhruba za dva týdny od přesazení, zalévejte a sledujte, jak rostliny prospívají.
Zdroj informací: ceskestavby.cz
Publikováno: 23. 2. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček