reklama

Nejveselejší úterý v roce je to masopustní

Období masopustu končí masopustním úterým. Je to poslední ze závěrečných dnů tohoto období, kdy jsou tradicí zabijačky, svatby, tanec a hodování. Úterý patří maškarnímu průvodu, který je plný obvyklých masek. Ty obcházejí vesnici a přinášejí do každého stavení plodnost, zdraví a dobrou úrodu. Chcete se dozvědět více? Pak čtěte dál.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Průvod na masopustní úterý je plný masek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Masopustní úterý jako poslední den oslav

Masopustní veselí končí úterkem před Popeleční středou. Jde o den, kdy celá slavnost vrcholí a nese se ve znamení veselí, tance, hudby a průvodu maškar. Konec masopustu je pohyblivý – odvíjí se od stanovení data Velikonoční neděle, od kterého se odečte 47 dní. Vzhledem k tomu, že úterý je pracovní den, odehrává se ovšem většina oslav o víkendu, který tomu předchází.

  • Tučný čtvrtek znamenal syté, bohaté jídlo, obvykle šlo o knedlo vepřo zelo a zabijačkové pochoutky, které měly přinést sílu na celý další rok.
  • Masopustní neděle byla typická bohatým obědem, nesměly chybět koblihy, boží milosti, klobásy, slanina a něco dobrého k pití. Tradicí byl také tanec.
Na tučný čtvrtek nesmělo chybět knedlo zelo vepřo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na tučný čtvrtek nesmělo chybět knedlo zelo vepřo

Další názvy, se kterými se můžete setkat

Masopust je označení buďto celého období od Tří králů až do Popeleční středy, někdy se jím označují pouze poslední 3 dny oslav. Setkat se můžete také s místními tradičními názvy, jako jsou ostatky, šibřinky, fašank nebo fašang, voračky a končiny.

Význam slova ostatky

Protože v tomto období bylo tradicí se co nejvíce najíst a napít předtím, než nastane postní období, tradičně se o masopustu konaly zabijačky, svatby i další zábavy. Ostatky tedy mají význam takový, že se průvodu konanému poslední den darovalo vše, co ostalo. Případně bylo třeba vše doma sníst a vypít.

Jaké tradice jsou na masopustní úterý?

Poslední den oslav se nazývá masopustní úterý a je pro ně charakteristický průvod masek. Kdysi začínal již dopoledne. Průvod různých maškar se vydal nejprve k představiteli obce, kde vedoucí průvodu Laufr neboli Stárek žádal o povolení průvodu. Přál také úspěšný rok, bohatou úrodu i zdravý dobytek.

Masky v průvodu jsou tradiční i netradiční
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Masky v průvodu jsou tradiční i netradiční

Masopustní průvod navštíví každé stavení

Průvod pak obcházel celou vesnici, stavení po stavení, v každém se tancovalo, zpívalo a žertovalo na účet majitelů. Nesmělo chybět samozřejmě ani jídlo a pití a také výslužka, která pak sloužila k úhradě útraty v hospodě nebo v případě pochutin k pozdější konzumaci. Na konci se pochovala basa – skutečná nebo v podobě figuríny, která znamenala to, že se po dobu půstu nebude hrát. Někdy se používá také maska masopusta, která se na márách vynese, odsoudí a popraví. Přesně o půlnoci ponocný zatroubil a všichni se rozešli domů.

Jaké masky můžete v průvodu najít?

Masopustní průvod je plný typických i netypických masek. Můžete si vyrobit v podstatě jakoukoli, ale jsou takové, které v něm nesmí chybět. Krom níže uvedených je to také kat, cikán, vodník, čert i anděl, bába s nůší, hudebníci a další.

  • Medvěd jako symbol síly a plodnosti.
  • Kobyla, kterou tvoří 2 osoby.
  • Hejtman či Turek oblečení do uniforem, obvykle dva modří a dva červení, kteří mají na sobě 365 květů proto, aby byly všechny dny roku šťastné.
  • Smrtka jako tradiční symbol konce.
  • Laufr je šašek v barevném obleku s vysokou čepicí a bičem v ruce, vůdce masopustního průvodu.
  • Žid jako představitel podomního obchodníka prodávajícího žertovné předměty v dlouhém kabátu, s dlouhým nosem a brýlemi.
  • Nevěsta a ženich jako symbol nových počátků.
  • Kominík, který má na zádech ciferníky, které ukazují začátek a konec masopustního veselí.
  • Slaměný je oblečený do vesty spletené ze slámy, má také slaměný klobouk. Předává plodnost země.

Zdroj informací: babyoffice.cz; dama.cz; blog.hubatacernoska.cz

Publikováno: 21. 2. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.