reklama

Umíte pečovat o výrobky z ovčí vlny? Máme pro vás několik rad!

Péče o výrobky z ovčí vlny není složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Protože se jedná o přírodní materiál, je potřeba k němu také takto přistupovat. Jistě doma máte některý z výrobků z ovčí vlny a jistě se vám alespoň jednou povedlo si srazit svetr nebo zplstnatět ponožky nesprávným praním a ošetřováním.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zahřejte se správně ošetřenými výrobky z ovčí vlny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Péče o výrobky z ovčí vlny

Vlněné výrobky během desítek let neztratily nic ze své oblíbenosti. Především proto, že vlněný svetr zahřeje a zachumlat se doma po náročném dni do vlněného plédu a dát si šálek horké čokolády je víc než návštěva masážního salónu. Aby ale naše vlněné výrobky zůstaly stále měkké, teplé, a hlavně neplstnaté a nesražené, je zapotřebí se jim trochu věnovat a naučit se je správně ošetřovat.

Ovčí vlna

S ovcemi žije člověk od pravěku a objevení zpracování vlny je staré asi tak stejně jako lidstvo samo. Je logické, že když dokáže ovce ohřát jejich huňatý kožíšek, dokáže ohřát i promrzlého člověka. Ovčí vlna je přírodní produkt, který přirozeně po každé střiži dorůstá na ovcích.

Ovce jsou chytrými a užitečnými společníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ovce jsou chytrými a užitečnými společníky

Vlna přežila do dnešních dnů v té samé kvalitě, jakou znali naši předkové. Ovčí vlna má v sobě velký podíl lanolinu, ten při doteku pociťujeme jako mastnotu. A právě lanolin a keratin jdou hlavní příčinou, proč je vlna příjemná na dotek, hebká a hřejivá. Vlna si podrží právě takové množství tepla, jaké naše tělo jako tepelný zdroj v danou chvíli potřebuje. Dá se říci, že v zimě vyrovnává tepelný rozdíl a zahřívá, v létě vyrovnává tepelný rozdíl a chladí.

Prát či neprat?

Vlnu prát lze, ale pozor - pouze na nízké teploty. Vyšší teplota než 40 °C může mít na vlněná vlákna doslova devastující účinky. Praní v pračce je sice možné, ale použijte rozhodně šetrný program, ideálně bez ždímání. Než ale svetr nebo přehoz do pračky dáme, musíme si položit otázku, zda je nezbytně nutné takové vlněné výrobky prát. Neměli bychom zapomínat, že řada těchto výrobků má tzv. samočisticí schopnosti - zdaleka nejšetrnější způsob je suché čištění: výrobek vyklepejte, vyvěste, nechte několik hodin vyvětrat.

Vlnu vypereme raději v ruce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vlnu vypereme raději v ruce

Takto čistit doporučujeme výrobek minimálně jednou za měsíc. Pokud už pereme, používáme pouze přípravy s obsahem lanolínu. Větrání, vyklepání nebo vysátí podporuje samočisticí vlastnosti vlněných vláken.

Prát vlněné výrobky je rozhodně šetrnější v ruce, a pokud už takto pereme, namáčíme vlněné výrobky do předem připravené lázně s šetrným přípravkem. V žádném případě nepoužíváme chemická čistidla. Vlnu nikdy neždímeme ani v pračce, ani v ruce. Vlněný výrobek po vyprání rozložíme na plochu, nejlépe na ručník, a vymačkáme z něj přebytečnou vodu.

Věšet můžeme na široké ramínko nebo necháme výrobek položený a obracíme kvůli stejnoměrnému proschnutí. Žehlit většinou vlnu není potřeba. Pokud ano, nastavíme žehličku na nízký stupeň a vypneme napařování.

Tip redakce:
Ovečkárna pro vás neustále chystá nové zboží, které by vám udělalo radost. Novinky se často zařazují do nabídky právě na přání zákazníků. Pokud hledáte inspiraci pro nový huňatý kousek vlny, který by vás hřál, hledáte nový druh pohodlných bot, praktický výrobek pro vaše zdraví nebo si chcete udělat radost doplňkem do domácnosti, který jste na Ovečkárně ještě neviděli, jste na tom správném místě.
Ideální na čištění vlny jsou přípravky s lanolínem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální na čištění vlny jsou přípravky s lanolínem

Jak vyhnat moly?

Pokud se nám ve skříni zabydlí moli, máme trochu problém. Naštěstí ne trvalý. Mol šatní se živí organickými materiály, jako je vlna, textil, kožešina, koberce a čalouněný nábytek. Na šatní moly zabírá pár věcí:

  • mechanická očista - praní, žehlení, klepání, paření
  • pravidelně větrat, protože moli nemají rádi průvan
  • používání feromonových lapačů
  • naftalínové kuličky, které dnes většinou voní po bylinkách či po citrusech
  • vlněné výrobky vyprat a vystříkat skříně přípravkem proti molům
Vsaďte na čistě přírodní a originální výrobky z pravé ovčí vlny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vsaďte na čistě přírodní a originální výrobky z pravé ovčí vlny

Přírodní přípravky

Moli ze všeho nejvíc nesnášejí vůni levandule. Také nejsou zrovna nadšeni z bobkového listu, anýzu, rozmarýnu nebo citrusové kůry. Můžeme si tak připravit do každé skříně sklenici naplněnou právě těmito bylinkami a kořením, proložíme vše třeba šiškami nebo sušenými květy a prokapeme esenciálním levandulovým olejem. Můžeme si tak být jisti, že moli budou z našeho bytu utíkat, až jim budou křídla vlát.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; Czech wool company (Ovečkárna); nobelisbee.cz; podolska-fashion.com; nasenavody.cz

Publikováno: 18. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová