reklama

Chovat morčata nemusí být náročné

Přemýšlíte, jakého živého mazlíčka pořídíte dětem? Co třeba morče, není náročné na chov a děti si s ním užijí spoustu legrace. Přeci jen jde, ale o živého tvora, který potřebuje péči. Poradíme, co si pro něj pořídit a jak se o něj starat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Chov morčat není nikterak náročný (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Morče domácí je domestikovaný hlodavec z Jižní Ameriky, především z oblastí Peru a Chile. Dorůstá do délky 20-36 cm a hmotnosti 800 až 1 800 g. Březost samic trvá nejčastěji 68 dnů. V jednom vrhu je jedno až šest mláďat. Protože jde o savce, krmí je samice mlékem do stáří 4-6 týdnů, kdy je odstaví. Velmi brzy mláďata pohlavně dospívají (okolo 8 týdnů). Morče lze koupit v prodejnách pro domácí mazlíčky nebo u chovatele, který chová plemenná morčata.

Dožívá se čtyř až deseti let, někteří jedinci i let čtrnácti. Morče má širokou oblou hlavu, charakteristický krátký krk a široký hřbet. Zadek má zaoblený bez ocasu a končetiny jsou krátké a rovné. Na zadních tlapkách má tři prsty na předních čtyři. Chrup dospělého jedince tvoří dvacet zubů. Zbarvení je různorodé, stejně tak i srst, která může být krátká, vlnitá, dlouhá, ale existují i druhy bez srsti, vhodné pro alergiky.

Morčata si můžete vybrat v barevných variantách s různou srstí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Morčata si můžete vybrat v barevných variantách s různou srstí

Chov

Jako každý tvor potřebuje vhodné podmínky a je třeba se mu také věnovat. Jedná se o společenské zvíře, které lze chovat společně ve více kusech. Chovat dva a více samečků se nedoporučuje, protože u nich dochází k častým šarvátkám. A to i přesto, že se znají od narození. Vhodné obydlí pro morče je klec, ale i venkovní kotec, který je chráněn před průvanem, chladem, vlhkem a nadměrným hlukem. Jedno morče potřebuje prostor okolo 50 cm². Vhodná klec se dá zakoupit v potřebách pro domácí mazlíčky, její výhodou je snadná manipulace i čištění, ale morče z ní do okolí vyhazuje podestýlku.

Vhodnější je plastbox, kde na morče netáhne a ani nemůže znečišťovat okolí, musí se ovšem častěji čistit, dochází v něm k větší vlhkosti. Můžete si postavit i terárium, které je poněkud náročnější na prostor a špatnou manipulaci díky hmotnosti. Jedná se o ubikaci vypadající jako skříň z lamina a šuplíky z plexiskla či skla na přední stěně. Výhodou je snadné čištění a dobrý přístup ke zvířeti. V létě můžete na zahradě udělat mrčeti výběh, který opatříte pletivem i shora, jako ochranu před dotěrnými kočkami nebo psy. V tomto výběhu nezapomeňte na vodný přístřešek, kam se morče může schovat před slunečními paprsky.

Morče potřebuje koutek na soukromí i ochranu před slunečními paprsky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Morče potřebuje koutek na soukromí i ochranu před slunečními paprsky

Jako podestýlku použijte hobliny, nikoliv piliny, které jsou příliš jemné a způsobují morčatům zdravotní komplikace. Ani sláma není vhodná, protože může způsobit poranění očí. Vhodná je kukuřičná drť, která absorbuje moč a zabraňuje tak nepříjemnému zápachu. Nepoužívejte kočkolit, můžete morčeti způsobit otravu. Seno je vhodné jako potrava nikoliv jako podestýlka, protože nasákne močí a velmi rychle začne zapáchat.

Strava

Krmit morče má svá specifika. Především musí mít vyváženu stravu, která bude prospěšná pro jeho zdravý vývoj. V potřebách pro domácí mazlíčky jsou k dostání speciální granule pro morčata, které mohou být základem jeho stravy. Dávkujte dle návodu v příslušném množství podle stáří a hmotnosti zvířete. Nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé vody. Čerstvé seno morčata milují, mají je jako důležitý zdroj vlákniny.

Doporučuje se i každodenní přidání čerstvé trávy a doplnit skladbu i přidáním některých druhů zeleniny např. salátu, mrkve, špenátu, rajčat, řepy, celeru, fenyklu, papriky, okurky (v malém množství), tuřínu, petržele nebo listů ředkvičky především v zimním období, kdy není možné krmit čerstvou trávou. Důležitý vitamin C lze dodat podáním kopru nebo bazalky, i ovesné vločky jsou důležitým zdrojem vitaminů.

Morče si neumí samo vytvořit vitamin C, proto mu jej musíte dodat. Přidejte do stravy kopr, který tento potřebný vitamin obsahuje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Morče si neumí samo vytvořit vitamin C, proto mu jej musíte dodat. Přidejte do stravy kopr, který tento potřebný vitamin obsahuje

Nedoporučuje se krmit morčata fazolemi, zelím, bramborami nebo cibulí. Není vhodné ani podávat mléko, mohou mít z něj zažívací problémy. S ovocem, jako jsou jablka nebo hrušky opatrně. Obsahují cukr, který ve větším množství není pro morče příznivý. Vojtěška může způsobit morčeti trávicí problémy, protože obsahuje mnoho vápníku. Ideální je krmit morče 2× denně v určitou dobu, morče si na to velmi rychle zvykne a samo na tento čas upozorní charakteristickým ječením.

Morčata jsou vhodnými domácími mazlíčky nejen pro děti, protože jsou společenská
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Morčata jsou vhodnými domácími mazlíčky nejen pro děti, protože jsou společenská

Péče

Morče si potřebuje dostatečně obrušovat přední řezáky a rovněž je nutné mu zastřihávat drápky. Toto můžete provádět doma, nebo o to požádat u veterinárního lékaře. Morčata pravidelně odčervujte. Morče potřebuji také soukromí, které mu můžete vytvořit koupeným nebo vyrobeným malým domečkem, do kterého se může schovat. Nebojte se o morče, pokud je uvidíte žrát vlastní trus, protože je koprofág. Z trusu dostává zpět vitaminy, vlákninu a střevní bakterie, které jsou důležité pro jeho zdravý vývoj.

Pokud si pořídíte morče, určitě neprohloupíte, je nenáročné na údržbu i chov. Dětem poskytne radost i smysl pro zodpovědnost.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; fera24.cz; vaschovatel.cz; home.zcu.cz

Publikováno: 16. 2. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská