reklama

Kam na výlet: Seznamte se s téměř zaniklými řemesly

Možná se zdá, že tradiční řemesla pomalu vymírají, ale stále se ještě najde pár nadšenců, kteří dobře vědí, co je kovářství, brašnářství, jak se spřádá len či tká látka nebo jak vznikají ručně šité knihy.

Festival Tajemství zaniklých řemesel v Brandýse nad Labem

3.-4. březen 2018

Na festivalu na zámku v Brandýse nad Labem vás přivítá téměř stovka řemeslníků a umělců, předvádějících skoro 60 řemesel a řemeslných technik, uvidíte, ucítíte a budete mít možnost ochutnávky historických jídel, vařených jak v polní, tak i v černé zámecké kuchyni.

výlet 1
i (Zdroj: Festival Tajemství zaniklých řemesel v Brandýse nad Labem)
výlet 1

V zámeckém divadle uvidíte množství oděvních řemeslných technik, od předení na vřetánku a kolovratu, až po naalbilding, karetkování, či tkaní. Ve středověkých sklepích pak sedláře, brašnáře, lukaře a mnoho dalších. Trochu se vyděsíte při povídání se středověkým lékařem a uklidníte při pozorování historických tanců a poslouchání historické hudby. Hrát budou skupiny Subulcus a Trifikus.

výlet 2
i (Zdroj: Festival Tajemství zaniklých řemesel v Brandýse nad Labem)
výlet 2

Akce má dataci od pravěku po začátek 20. století, Takže se klidně může stát, že vedle selky s kolovratem z 18. století uvidíte vikingskou ženu, tkající na vertikálním stavu. 

Živé řemeslo knihařské v Litoměřicích

3. března 2018 (14:00 - 16:00) 

Výstavu Tajemství barokní knihy projdete společně s restaurátorkami Státního oblastního archivu v Litoměřicích v oblastním muzeu.

výlet 1
i (Zdroj: Živé řemeslo knihařské v Litoměřicích)
výlet 1

Účastníci komentované prohlídky budou mít možnost se blíže seznámit s knihařským řemeslem období baroka a způsobem restaurování knižních památek. Výklad doplní ukázky "knihařiny" jako např. šití knižního bloku, výroba slepotisku, šití kapitálku, dále ukázka průzkumu knihy před restaurátorským zásahem nebo ukázka spravování trhlin.

Publikováno: 2. 3. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl, série 3 - Michal Gorec - výroba ručního papíru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Michal Gorec si výrobu papíru osvojil na brigádě v malé papírně během studijního pobytu v Izraeli. Po svém návratu do Česka začal snít o vlastní dílně. Jeho sen se naplnil před osmi lety, kdy si založil firmu Papyrea. Nyní ručně vyrábí různé druhy papíru