reklama

Na co myslet při výběru vypínačů?

Stavíte nebo rekonstruujete dům či byt? Pak byste neměli podcenit plánování elektroinstalace, jehož nedílnou součástí je i výběr vypínačů a zásuvek. Ty jsou důležité nejen z hlediska designu, ale také kvůli bezpečnosti, funkčnosti a životnosti. Shrnuli jsme pro vás 5 věcí, které byste při výběru zásuvek a vypínačů rozhodně neměli opomenout.

i (Zdroj: KATY PATY Design)
Vybíráme vypínače - na co myslet? (Zdroj: KATY PATY Design)

1. Začněte soupisem prvků

Správně naplánovaná elektroinstalace má vliv na naše celkové pohodlí. Díky tomu budete mít vypínač vždy po ruce a všechny prostory dokonale osvícené. Než se ovšem pustíte do samotného výběru vypínačů a zásuvek, měli byste mít hotový kompletní soupis prvků, který zpravidla připravuje architekt.

 2. Zvolte správné zapojení

Na řadu přichází výběr správného způsobu zapojení. K ovládání pouze jednoho světla vám bude stačit jednopólový vypínač. Pokud budete jedno světlo ovládat ze dvou míst, vyberte střídavý neboli schodišťový vypínač. Má-li jeden vypínač ovládat více světel, potřebujete sériové zapojení, pro které je ideální například vypínač otočný nebo se dvěma klapkami.

Na řadu přichází výběr správného způsobu zapojení
i (Zdroj: KATY PATY Design)
Na řadu přichází výběr správného způsobu zapojení

Z různých variant ovládání můžete vybírat vypínače nejen s otočným mechanismem či klapkami, ale také s páčkou, pohybovým čidlem, nebo dokonce jako USB nabíječka. Protože se v domácnostech vyskytuje větší množství světel a spotřebičů, které potřebujete ovládat současně, můžete si zásuvky a vypínače pořídit i ve vícenásobném provedení.

3. Plast, keramika nebo porcelán?

Na výběr jsou také různé materiály: levnější plastové nebo kvalitnější porcelánové vypínače. Porcelán je velmi kvalitní surovinou, která se vyznačuje extrémní pevností, tvrdostí a odolností. Navíc se jedná o přírodní a ekologický materiál. Na rozdíl od plastu se nepoškodí ani během elektrického zkratu nebo při vystavení vysokému žáru. Právě proto je ideální i pro výrobu vypínačů.

Mnoho lidí mezi keramikou a porcelánem nespatřuje rozdíl. Jedná se přitom o zcela odlišné materiály. Porcelán je na rozdíl od keramické hlíny mnohem jemnější. Jeho výroba je technicky a časově výrazně náročnější a tím i dražší. Směs kaolinu, křemene a živce se nejprve rozdrtí, zbaví přebytečné vody a usuší. Z takto vzniklé hmoty se teprve ručně vyrábějí samotné výrobky, které je následně potřeba glazovat. Následuje další sušení a vypalování. Aby glazura nepopraskala, musí výrobek chladnout pozvolna.

Mnoho lidí mezi keramikou a porcelánem nespatřuje rozdíl
i (Zdroj: KATY PATY Design)
Mnoho lidí mezi keramikou a porcelánem nespatřuje rozdíl

„Naše porcelánové vypínače se glazují a barví ručně, a to tzv. vtavnou metodou při 1 150 °C. Díky tomu si zachovají svou původní barvu, odolají UV záření a na jejich povrchu nezůstávají otisky prstů ani další nečistoty jako prach, saze, kolomaz nebo centrofix. Jsou tak prakticky nesmrtelné, proto jejich životnost garantujeme zárukou 50 let,“ přibližuje Patrik Pokorný, spoluzakladatel české značky KATY PATY, která je největším výrobcem porcelánových vypínačů na světě.

4. Prostor pro kreativitu

Vypínače a zásuvky vybírejte nejen podle jejich funkčnosti a praktičnosti. Měly by také odpovídat vašemu vkusu a ladit s interiérem a doplňky. Detaily v podobě zásuvek a vypínačů totiž dokážou interiér  dokonale podtrhnout. „Naše porcelánové výrobky můžete vybírat ze široké škály barevných provedení. V rámci jednoho vypínače navíc můžete barvy kombinovat a zvolit jiný odstín pro klapku, rámeček a střed vypínače,“ doplňuje Patrik Pokorný.

Podle konkrétního interiéru následně vybírejte design vypínačů
i (Zdroj: KATY PATY Design)
Podle konkrétního interiéru následně vybírejte design vypínačů

5. Kombinace se světly

Podle konkrétního interiéru následně vybírejte design vypínačů. Důležité je také najít ke zvoleným zásuvkám a vypínačům to pravé osvětlení, které s nimi bude ladit tvarem i barvou. Kulaté porcelánové vypínače se například výborně kombinují se světly v podobě závěsné žárovky. Tato světla nabízí díky svému elegantnímu tvaru mnohostranné využití. Vyrábí se nejen jako závěsná, ale i v provedení na stěnu či strop nebo jako hravá stolní lampička. Nepřehlédnutelnou ozdobou místnosti se pak zaručeně stanou moderní světla s ručně foukaným křišťálovým korpusem

Zdroj informací: KATY PATY Design

Publikováno: 10. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce