reklama

Víte, jak pečovat o kočičího seniora?

Péče o kočku ve středním a seniorském věku zahrnuje nejen příjemné zázemí, ale také kvalitní péči a vyvážené krmivo doplněné o specifické doplňky stravy. Pravidelné preventivní návštěvy veterináře budou zárukou, že s vaší kočkou strávíte ještě mnoho příjemných chvil.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kočičí senior potřebuje zvláštní péči (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Život kočky je rozdělen do několika životních etap, které potřebují specifickou péči. Jinou péči bude potřebovat mladá kočka, jinou kočka ve středním věku a jinou ta, která se blíží věku kočího seniora, či už tohoto věku dosáhla.

Běžně velké kočky dosáhnout dospělosti přibližně ve 12 měsících, některým velkým plemenům toto období začíná až ve věku 4 let.  Kočky stárnou rozdílným tempem s tím, že se kočkám žijícím v domech tato doba výrazně prodlužuje, protože mají zajištěnu každodenní péči od svého milujícího „páníčka“.

Průměrně je za seniorský věk bráno období po jedenáctém roce života kočky, který s sebou nese různá úskalí, která si kočka může přenést z období dospělosti. Jde především o překrmování ve snaze dopřát mazlíčkovi vše, co potřebuje ke svému životu. Toto nese do seniorského období nepříjemný problém s nadváhou nebo závažnější obezitou, k čemuž mají větší dispozice kastrovaní jedinci. Z tohoto důvodu je vhodné kočku nepřekrmovat a monitorovat její váhu.

Spokojený psí senior
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spokojený psí senior

Pro seniorský věk je typická změna chování, které spočívá ve zklidnění jejich aktivit, větší potřeba spánku a někdy i úbytek hmotnosti, protože se snižuje schopnost absorbovat z potravy bílkoviny a tuky. S tím souvisí i horší funkce trávicího traktu (játra a slinivka) absorbovat potřebné živiny. V tomto období dochází u kočky také k metabolickým změnám a stoupá riziko onemocnění ledvin nebo dolních močových cest.

Cukrovka, artritida, ale i vysoký krevní tlak jsou častým zdravotním problémem. Kontrola kočičí toalety je důležité z hlediska změny při vyměšování, časté močení souvisí s problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami. Pokud se kočce hůře pohybuje, může se jí hůře dostávat přes okraj toalety. Snížením vstupu kočce pomůžete pro snadné a pohodlné návštěvy toalety.  

Chování

V tomto věku může kočka hůře reagovat na různé podněty, může být zmatená. Může vyžadovat více pozornosti či naopak, bude potřebovat více denního spánku místo běžného pohybu. Některé kočky vykazují větší noční aktivitu nebo naopak. Mnohdy může kočka reagovat nepřiměřeně na situace, které dříve ani nevnímala.

Zhoršení smyslů, jakými jsou zrak, čich nebo sluch, je pro toto období velmi časté. Pro zlepšení psychiky jsou vhodné různé hry, např. aktivní hra na lov prostřednictvím vhodné hračky. Po hře kočku odměňte, podpoříte tím chuť k těmto aktivitám a zlepšíte její fyzickou a psychickou pohodu. Kočka bude šťastná a zároveň uspokojená ze získání potravy.    

Dopřejte kočce hru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dopřejte kočce hru

Krmivo

Určitě kočičímu seniorovi prospějí drobné dietní zněny, které budou postupné a vždy adekvátní k jeho aktuálnímu stavu. Vhodné je přidat větší podíl mokré stravy, případně přidání doplňků stravy, které zlepší fungování organismu. Strava by měla být se zvýšeným obsahem energetických složek, které pokryjí zvýšenou potřebu živin. Snížená hladina fosforu v těchto živinách minimalizuje riziko chronického selhání ledvin.

Vždy je nutné dodržet vyváženou stravu k věku kočky. Podpora a stimulace nervového systému kočky zaručí podávání krmiva nebo doplňků vitaminu B a aminokyselin (taurin, methionin nebo arginin). K předcházení problémům s močovým měchýřem je vhodné doplnit DT – methionin nebo extrakt z listů kopřivy. Vitamin E jako antioxidant chrání před škodlivými vlivy volných kyslíkových radikálů. Podpory jaterních funkcí se docílí přidáním přípravků s obsahem fosfolipidů a ornitinu.

Kvalitní vyvážená strava je pro kočičího seniora nezbytná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kvalitní vyvážená strava je pro kočičího seniora nezbytná

Péče

Pravidelnou kontrolou srsti a zubů předejdete mnohý problémům. Kočky v tomto věku trpí na plak, který vede k paradontóze. Profesionálním odstraněním zubního kamene je možné kočce s problémem pomoci a nedojde ke ztrátě zubů. Problémy se zuby zjistíte i tím, že se vaše kočka méně stará o svou srst.

Pro předcházení zdravotních problémů u kočky je vhodná i pravidelná preventivní návštěva veterinárního lékaře, který má v nabídce preventivní programy pro kočičí seniory. Jedná se především o odběry krve nebo moči a následné laboratorní rozbory, které odhalí závažná onemocnění ledvin, hypertyreózu (zvýšená chuť k jídlu spojená s úbytkem na váze) nebo diabetes, který postihuje více obézní kočky.

Zajistěte kočce pravidelnou veterinární péči
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zajistěte kočce pravidelnou veterinární péči

Péče o srst, především vyčesávání měkkým nebo silikonovým kartáčem 2× až 3× týdně je v tomto věku důležité, protože kočka o sebe už nemůže tak často pečovat. Nesmí to být pro kočku bolestivé, proto přes záda, bedra nebo kyčle češte opatrně a na kartáč netlačte. Zacuchaná místa, která jsou pro kočku nedostupná (podpaží, třísla a okolí ocasu), opatrně ostřihejte.

Vyčesávejte pravidelně srst
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyčesávejte pravidelně srst

Při onemocnění pohybového aparátu může být kočka agresivní, protože může trpě chronickou bolestí. Pomoci s tímto problémem může podávání kloubní výživy. Kočky jsou velmi vybíravé, proto využijte preparáty ve formě roztoku nebo pamlsku.

V tomto věku může mít kočka problémy se zatahováním drápů, proto je důležitá pravidelná kontrola drápů a jejich zkrácení, které můžete provést doma, nebo vám s ním může pomoci veterinární lékař. Škrabadlo na drápy umístěte pro kočku s pohybovými problémy do vertikální polohy, která pro ni bude lépe přístupné.  

Pravidelně kontrolujte drápy, které dle potřeby zkraťte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pravidelně kontrolujte drápy, které dle potřeby zkraťte

Kvalitní péčí, vyváženou stravou a pravidelnou návštěvou veterinárního lékaře pomůžete kočce překonat náročnější období jejího života a díky tomu si společně užijete ještě mnoho šťastných let.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; veterinamada.cz; kociciradce.cz; vetexpert-shop.cz

Publikováno: 8. 2. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.