reklama

Odstraňte zdroje prašnosti v domácnosti!!

Prašnosti v domácnosti během topné sezóny, ale i mimo ní se postě nevyhneme. Prach se na nás valí doslova ze všech světových stran. A my s ním bojujeme, pokud si nechceme postupně zhoršovat své zdraví. Běžné utírání prachu na nábytku nebo vysávání koberců ale nestačí. Jak s prachem efektivně bojovat? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prach v našich domácnostech mají na svědomí jeho zdroje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroje prašnosti v domácnosti během topné sezóny

Největším zdrojem prachu v našich domácnostech jsou bezesporu otevřené, ale i zavřené krby a krbová kamna. Při každém přiložení topiva do nich máte o zábavu postaráno, protože se do interiéru dostane obrovské množství pevných polétavých částic, které nejsou sice pouhým okem viditelné, ale to neznamená, že tu nejsou.

Kromě kamen a krbů se do interiérů dostává prach díky vaření, otevírání dveří či oken, přinesete si jej samozřejmě i zvenku na oblečení, obuvi a domácích mazlíčcích. Prach pak poklidně usedá na všechny povrchy, vy jej dýcháte a v podstatě v něm i spíte, polykáte jej při jídle i dýchání. Vábná představa, že?

Dokonce i při vaření se okolo nás práší
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dokonce i při vaření se okolo nás práší

Jak zabránit nánosům prachu v našem interiéru? 

Na 100 % se prachu nezbavíte nikdy, to byste si museli vytvořit sterilní domácnost, ale můžete jej eliminovat. Především důkladným denním větráním. Pokud máte v interiéru krbová kamna nebo krb, musíte se s vyšším výskytem prachu smířit a tím intenzivněji větrat a uklízet. 

Větrání má svá jasná pravidla v létě a v zimě. Během teplých jarních a letních měsíců můžete větrat téměř neomezeně. Pouze tam, kde máte okna do ulice (které jsou dnes hodně frekventované) otevírání oken omezujte na několik minut, abyste si právě otevřenými okny prach do bytu zase nepřivábili. 

V zimě potom stačí opravdu "brutální" vyvětrání ráno, když vstáváte. Na dvě, tři minuty otevřete všechna okna dokořán a nechte vyměnit vzduch v bytě. Po tuto dobu se opravdu jen vymění vzduch, ale teplota nijak radikálně neklesne. Tak si zaručíte čistý a čerstvý vzduch, a přitom nemusíte hned běžet zatopit.

Větrání je jedním z velmi důležitých kroků, jak prach eliminovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Větrání je jedním z velmi důležitých kroků, jak prach eliminovat

Větrání je důležité nejen ke snížení počtu prachových částic v bytě. Je potřeba také vystrnadit z interiéru nahromaděný CO2 (oxid uhličitý) a v té horší variantě i CO (oxid uhelnatý), který vzniká nedokonalým spalováním plynu nebo uhlí v topných tělesech. Je také vedlejším produktem při kouření cigaret. Samotný vydýchaný CO2 má za následek únavu a pokles tělesných funkcí - člověk je více unavený a chce se mu spát. Ovšem nahromaděný CO je nebezpečný, protože se jedná o bezbarvý jedovatý plyn, který ve vyšší koncentraci člověka dokáže zabít. 

Vyvětráním proto všechny tyto látky odstraníte z vašeho interiéru. 

Dalším důležitým krokem je důkladné uklízení. Nestačí ovšem jen setřít prach nebo vyluxovat. Je potřeba provádět komplexní úklid, zakládající se zejména na vlhkém stírání všech omyvatelných povrchů, vysávání prachu z koberců vysavačem s účinným hepa filtrem a vytírání podlahových krytin. Velkou pomoc vám poskytnou čisticí prostředky s obsahem nanočástic. Nanočástice vytvoří na každém povrchu tenký film, který prach spolehlivě odpuzuje a zabraňuje jeho opětovnému usazování.

Pouhé zametání prach jen rozvíří v ovzduší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pouhé zametání prach jen rozvíří v ovzduší

Dalším pomocníkem je UV vysavač, který využijete na čištění lůžkovin, matrací a čalouněného nábytku. V těchto materiálech je možné nalézt doslova miliony roztočů a právě prach. UV vysavač vám poslouží v tom, že roztoče zahubí a vysaje. Vysaje také zároveň prach.

Časté vytírání podlah prach přeci jen trochu zkrotí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Časté vytírání podlah prach přeci jen trochu zkrotí

Čistička vzduchu prach spolyká

A v neposlední řadě vás prachu zbaví kvalitní čistička vzduchu. Zejména v domácnostech, kde žijí alergici nebo astmatici, by měla být čistička vzduchu umístěna v každé místnosti a měla by být denně používána. 

Ionic-CARE Triton X6 je přístroj, který unikátním způsobem spojuje dvě funkce zvyšování kvality vzduchu. Díky použití moderních technologií se totiž u Ionic-CARE podařilo spojit dva zdánlivě obtížně kombinovatelné způsoby čištění vzduchu v interiérech. Ionic-CARE je jak vysoce výkonnou, absolutně bezhlučnou, aktivní čističkou vzduchu a zároveň výkonným ionizátorem vzduchu (generátorem zdraví prospěšných záporných iontů). Ionic-CARE spojil obě tyto funkce bez jakýchkoliv výkonnostních kompromisů. Naopak, svou novou konstrukcí odstranil nevýhody jednotlivých metod a ideálně zkombinoval jejich výhody.

Podstatou výkonu čističky Högner je čištění vzduchu s účinností až 96 %, které probíhá naprosto tiše a s nulovými náklady na výměnné filtry. Cirkulaci vzduchu v přístroji zajišťuje soustava elektrod, které pohybují vzduchem pomocí tzv. elektronového větru, čímž nahrazují hlučné ventilátory. Nečistoty jsou zachyceny na elektrostatickém filtru. Kromě pevných prachových částic jsou tyto filtry schopné zachytit i chemikálie, cigaretový kouř, pyly a jiné alergeny, viry, bakterie, spory plísní, a dokonce i rozpadové prvky radonu.

Čistička vzduchu je platný a účinný pomocník
Čistička vzduchu je platný a účinný pomocník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Používejte jí denně a budete dýchat svěží a čistý vzduch
Používejte jí denně a budete dýchat svěží a čistý vzduch (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyčištěný vzduch díky ionizační čističce vzduchu bude mít příznivý vliv na vaše zdraví. Díky čistému vzduchu ve všech místnostech se vám zlepší kvalita spánku, sníží se vám krevní tlak, a naopak se zvýší pracovní nasazení a efektivita vaší práce. Díky tomu, že budete dýchat čistý vzduch, se vám mohou zmírnit deprese a celkově se zlepší vaše zdraví.

Velkým pomocníkem jsou také pokojové květiny, tak se jimi obklopte a nezapomeňte z nich občas utřít prach.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Tajemství domova, Högner

Publikováno: 31. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová