reklama

To není čmáranice, to je Pepino!

Některé děti již od útlého dětství vykazují značnou kreativitu, zejména talent na kreslení. Nespokojí se pak obyčejně s něčím tak fádním, jako je papír, a rozvíjí svou tvořivost všude, kde se dá. Jejich umělecké výtvory pak nacházíme na nábytku, čerstvě povlečených peřinách i na sněhobílých zdech. Jak vyčistit pomalované zdi pastelkou a dalšími barvičkami, vám rádi prozradíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se zbavit dětských malůvek pastelkou na stěnách? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyčistit pastelkou pomalované zdi?

Vzpomínám si na dávnou příhodu, kdy jsme společně s rodiči navštívili jejich známé v pražském bytě. Rodina našich známých si tehdy žila malinko "nad poměry" a díky příbuzným v Maďarsku měli některé věci, které se v běžných socialistických domácnostech nevyskytovaly. Třeba dlouhé závěsy, které dosahovaly až na zem. A za tímto závěsem pak jednou našli mou sestru, tehdy tříletou, jak usilovně kreslí na čerstvě vymalovanou stěnu červenou voskovkou. Nebojte, sestra zůstala zachována při životě, nicméně malůvky bylo potřeba nějak nenásilně odstranit.

Děti jsou kreativní od mala, to je známá věc. A velmi rády kreslí a malují. Také se ale dost často stává, že papír prostě nestačí a děti pokreslí všechno, co se jim dostane pod ruku. Nezřídka tak najdeme jejich kreativní tvorbu na podlaze nebo na stěnách. Otázkou ovšem je, jak tyto nechtěné malůvky odstranit bez toho, abychom museli znovu vymalovat nebo jet koupit nový koberec.

Malí Picassové se dokážou opravdu vyřádit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malí Picassové se dokážou opravdu vyřádit

Odstranění voskovek

Voskovky jsou mastné, a tudíž budeme-li je chtít odstranit ze stěn, máme trochu problém. Například na hladkých površích (nábytek či neporézní linoleum) stačí voskovku nahřát fénem a setřít. Pórovité povrchy ale takto čistit nejdou, protože i kdybychom odstranili barvu, mastný flek zůstane. A my budeme muset řešit, jak odstranit mastnotu.

Tam, kde selže teplo, může pomoci obyčejná bílá křída. Jemně křídou několikrát obkreslíme namalovaný obrázek, ale na křídu příliš netlačíme. Do druhého dne pak necháme křídu a voskovky pracovat. Mastný vosk se do křídy nasákne.

Křídou odstraníme ze stěn mastnotu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Křídou odstraníme ze stěn mastnotu

Pasta na zuby byla původně opravdu vynalezena pouze pro hygienické účely. Avšak pokud dokáže vyčistit, a dokonce vybělit náš chrup, proč by si neporadila s pokreslenou zdí? Naneseme bělící pastu na kartáček a velmi jemně krouživými pohyby kresby přetahujeme pastou. Necháme zaschnout a poté setřeme suchým hadříkem.

Pastelku odstraníme ze zdi zubní pastou
Pastelku odstraníme ze zdi zubní pastou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zubní pastu naneseme zlehka na malůvku
Zubní pastu naneseme zlehka na malůvku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A nesmíme zapomenout ani na jedlou sodu, která je tak nějak nekorunovanou královnou univerzálních čističů v domácnosti. Vezmeme si navlhčený hadřík, naneseme na něj jedlou sodu a opět krouživými pohyby voskovku na stěně čistíme. Je opět nutné netlačit, jinak vydrhneme i omítku. Čas jsou peníze a proto, pokud si dáme trochu práce, výsledek se dostaví.

Jak odstranit pastelky?

Zde se budeme řídit opět shora vysvětleným postupem. Zubní pasta nebo jedlá soda dokážou opravdu zázraky. A stejně jako v případě odstraněných voskovek i po odstranění kresby pastelkou příležitostně stěnu přemalujeme.

Jedlá soda je všestranný pomocník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jedlá soda je všestranný pomocník

Kromě toho sáhneme i po obyčejné gumě. Ta dokáže odstranit malůvky i třeba z lakované dřevotřísky. Ale opět na gumu příliš netlačíme, stačí po malůvce pouze lehce přejíždět.

Dobré, a hlavně levné, odstraňovače čmáranic najdeme překvapivě v naší kuchyni. Podobně jako guma funguje obyčejný chleba. Z měkké střídky uděláme kuličku a lehce s ní přejíždíme po malůvce podobně jako s gumou.

Na barevné čáry na dřevěném nábytku velmi dobře funguje majonéza nebo olej, který naneseme na hadřík a skvrnu vyčistíme. 

Pastelky z omyvatelných povrchů pomůže odstranit olej. Můžeme si vzít klasický stolní a nebo WD 40.

Fixy a propisky

Pokud se lihová fixa dostane na koženou sedačku, nastříkáme na hadřík lak na vlasy a několikrát skvrnu potřeme. Lak na vlasy skvěle funguje také na odstranění propisky z nábytku. Na lihové fixy opět skvěle platí jedlá soda.

Propisku dostaneme ze zdi, podlahy i nábytku lihem či odlakovačem na nehty nebo také dokonce obyčejným octem. Pokud nemáme doma ani jedno, pak sáhneme po Alpě. V případě Alpy si raději před aplikací vyzkoušíme na nějakém skrytém místě, zda náš nábytek není na Alpu "alergický".

Lihové fixy se musí odstranit ze stěn co nejdříve
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lihové fixy se musí odstranit ze stěn co nejdříve

Temperové nebo olejové barvy

Pouhé vodovky se oproti temperám a olejovým barvám jeví skoro jako požehnání. Na malůvky vodovkami smícháme sypký prášek na bílé prádlo s několika lžícemi teplé vody. Následně skvrnu vyčistíme houbičkou. Tato směs dobře funguje i na koberce, a to i ty barevné. Na zaschlé skvrny pak pomůže benzín. Ovšem ne zapálit, ale opět potírat. Poté je potřeba místnost důkladně vyvětrat.

Na čerstvé skvrny od temper postačí horká voda s mýdlem. Na zaschlé skvrny opět použijeme alkohol. Pamatujte, alkohol na skvrny, ne na posilněnou. I když... než spáchat na svém dítěti hřích, raději si dopřejeme jednu zdravotní do každé nohy. 

Olejové barvy jsou problém. Díky svému složení se vsají do omítky, a i přes rychlý zásah může zůstat na zdi mastná skvrna. Zkusíme použít křídu. Účinný prostředek na odstraňování olejových skvrn je také potírání citrónem.

Tempery a barvy před malými dětmi raději schovejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tempery a barvy před malými dětmi raději schovejte

Další tipy a rady:

  • Okurka funguje jako guma – dokáže odstranit kresbu pastelkou i křídou. Okurku neloupeme, funguje hlavně slupka.
  • Čáry od tužky na tapetách odstraníme, když pokreslené místo vydrhneme bramborou rozkrojenou na půlku, nebo pokreslené místo vydrhneme chlebovou střídou.
  • Kresby od voskovek na tapetách: pokud papír není omyvatelný, nemůžeme dělat nic jiného, než kresbu jemně vygumovat bílou gumou na tužky.
  • Na čerstvou skvrnu od fixy dáme trochu bílého jogurtu.
  • Čerstvé skvrny od vodovek vyčistíme vodou a čpavkem.
  • Čmárance od štětce na tapetách vyčistíme měkkým hadrem navlhčeným v lihu.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů a Minutový manžel, pořad Lekce pro ženy, bydleni.instory.cz, rady-navody.cz.

Publikováno: 31. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová