reklama

Celoživotní sen dohnal majitele k postavení novostavby pro jejich mazlíčky

Bydlení se želvami nemusí vždy nutně znamenat skleněné terárium v bytě, v němž se tryskovou rychlostí prochází maličkaté želvičky. V našich klimatických podmínkách najdeme i opravdové giganty, jejichž bydlení vyžaduje trochu jiné podmínky. Musí se uzpůsobit potřebám těchto živočichů, aby se i u nás cítili jako doma.

Bydlení se želvami nemusí vždy nutně znamenat skleněné terárium v bytě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Vlastní vyhřívaný domeček se v tomto případě zdá být tou nevhodnější variantou, jak se naplno věnovat chovu tak úžasných savců, jakými želvy africké bezpochyby jsou.

Na Moravě žije rodina, která chová unikátní mazlíčky. Kromě malých želviček stepních zde můžeme na vlastní oči spatřit maxi mazlíčky, což jsou želvy africké. Hned za želvami obrovskými a sloními a je tento druh třetím největším druhem suchozemských želv na světě. Nemají zimní spánek a jsou tak šikovné, že si je můžeme vycvičit přesně tak, jako pejska. Celoživotní sen se proměnil v opravdovou vášeň. V současné době se po zahradě prohání hned 10 želvích mazlíčků. K vidění zde jsou želvy stepní, zelenavé a ostruhaté.

Želvy potřebují teplo. Právě proto na zahradě vznikla zcela jedinečná novostavba, která želvám nabízí kompletní komfort. Nápad se zrodil v hlavě jednoho z členů rodiny. Realizace proběhla svépomocí a v současné době stojí na zahradě jedinečný domeček, který plně odpovídá chovu želv v našich klimatických podmínkách. Budova vyžadovala zateplení 10 cm tlustým polystyrenem, uvnitř jsou zabudované tepelné, světelné i UVB lampy, prostě vše, co mazlíčci potřebují k životu. Část podlahy tvoří písek, ale nesmí zde chybět ani zámková dlažba, která slouží k obrušování drápků.

Novostavba nabízí želvám kompletní komfort
Novostavba nabízí želvám kompletní komfort (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Z boku domečku jsou dřevěná vyklápěcí dvířka, kterými se želvy dostávají na procházku do zahrady. Želvy se dožívají až přes 100 let. Na moravské zahradě se zatím prohánějí samí mladíci. Želví slečnu, které je nyní 30 let, doprovázejí dva puberťáci, jimž je pouhých 9 let. Pro želvy je velice důležitá vyšší teplota. Pod lampami v domečku se vyhřívají při 40 °C, okolní prostor nabízí příjemnou teplotu kolem 20 °C a stejně vysoká teplota je pro ně příjemná i ve venkovních prostorách.

Procházka po zahradě není želvám cizí
Procházka po zahradě není želvám cizí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Želvy jsou býložravci. Po namáhavé procházce po zahradě již na ně čeká obložený talíř, na kterém nesmí chybět salátová okurka, kousek mrkvičky, meloun či lístky salátu.

V jídelníčku nesmí chybět salátová okurka, kousek mrkvičky, meloun či lístky salátku
V jídelníčku nesmí chybět salátová okurka, kousek mrkvičky, meloun či lístky salátku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 28. 1. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová