reklama

Máte pocit, že máte domácnost na baterky? To je dobře

Domácnost na baterky v minulosti znamenala, že to tam moc nefunguje. V moderním žargonu však v domácnosti na baterky spatřujeme obrovskou výhodu, protože těmito baterkami můžeme myslet bateriové úložiště, spojené s fotovoltaickým systémem a elektrárnou. V takovém případě si můžeme sednout do křesla, dát nohy a stůl a užívat si svobodu, nezávislost a značnou úsporu na energiích.

Domácnost na baterky je v dnešní době vlastně výhoda (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Domácnost na baterky

Pokud máme domácnost na baterky, obvykle moc nefunguje. Ovšem pokud máme domácnost napojenou na bateriové úložiště, které je propojeno s fotovoltaickou elektrárnou, můžeme si spokojeně sednout do křesla a dát kávu nebo čaj. Proč?

Základem takové domácnosti na baterky je přítomnost solárních panelů a celého systému fotovoltaiky. Elektřina ze solárního fotovoltaického systému dodává elektrickou energii k místu spotřeby. Protože solární panely jsou schopny vyrábět elektřinu prakticky nepřetržitě a mohou jí vyrobit nejen dostatek pro konkrétní domácnosti či objekty, ale dokonce i nadbytek, a proto je potřeba tuto energii "navíc" buď někde uskladnit, nebo vracet se ziskem do sítě. A k tomu poslouží bateriové úložiště.

Bateriové úložiště slouží jako vyrovnávací zdroj, který umožní rozšířit využití solárních elektráren. V době přebytku energii skladují pro pozdější využití a v případě výkyvů distribuční sítě či při zvýšené poptávce po energii rozdíly v energetické soustavě vyrovnají.

Bateriové úložiště využívejte jako záložní zdroj elektrické energie
Bateriové úložiště využívejte jako záložní zdroj elektrické energie (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co obsahuje bateriové úložiště?

  • bateriové články
  • asymetrický třífázový střídač
  • solární regulátor
  • modul synchronizace zajišťující připojení a souběh s distribuční sítí
  • nabíječku akumulátorů
  • systém dohledu nad bateriovými články (BMS)
  • modul s řídicí a komunikační jednotkou

Proč bateriové úložiště?

Především proto, že plní funkci domácího záložního zdroje při výpadku veřejné sítě. Má obrovské ekonomické úspory, protože minimalizuje náklady na elektřinu od dodavatele. Pokud využíváte fotovoltaiku, jsou pro vás bateriová úložiště velmi cenná, slouží totiž k zajištění energetické soběstačnosti. Navíc jich můžete mít doma doslova neomezené množství. A co je velmi důležité - vlastní výrobou elektrické energie pomocí slunce (fotovoltaikou) přispíváme ke snižování produkce skleníkových plynů, chováme se více ekologicky.

Jaká je životnost baterií?

Počítá se na cykly, průměrná životnost je asi 4000 cyklů. Přesně vám to sdělí výrobce, od něhož bateriové úložiště koupíte. Výhodou je, že můžete k baterii připojit jakýkoli domácí spotřebič. Pokud chcete žít opravdu ekologicky, používejte především takové, které jsou energeticky nejnáročnější jako pračku, lednici, mrazák nebo elektrický sporák s troubou na přímé napájení ze solárních panelů, a baterie využívejte spíše na napájení např. internetového modemu, záložních žárovek nebo záložní systémy. Bateriové systémy mají primárně sloužit hlavně k tomu, abychom v případě výpadku elektrického proudu mohli dále užívat energii k svícení, topení či chodu domácích spotřebičů.

Ovládání fotovoltaiky zvládnete pomocí aplikace
Ovládání fotovoltaiky zvládnete pomocí aplikace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bateriové úložiště HES

Bateriové uložiště HES je kompaktní, na síti nezávislé řešení hybridního fotovoltaického systému pro domácnosti či menší provozy. Umožňuje efektivně využívat energii vyrobenou fotovoltaickými panely a zajišťuje také energetickou zálohu objektu.

Standardem je, že běžné baterie dostupné na trhu mají kapacitu 10-12 kWh. Záleží na tom, jaké spotřebiče na ně v případě výpadku zapojíte, protože jsou schopny v průměru na plný výkon fungovat cca 2-3 dny.

Díky řídicí jednotce, což je mozek celého fotovoltaického systému, nemusíme bateriová úložiště nijak obsluhovat, vše se nastaví a zapne či vypne samo. 

Pozor!

  • Bateriová úložiště ukládáme do technické místnosti, která je suchá a chladnější než ostatní místnosti. Instalaci baterií by měl provádět odborník nebo člověk se zkušenostmi se zapojováním dle platných norem. Nikdy se nesmí stát, že si tyto baterie bude zapojovat laik, který si o systému něco načte na internetu. Zde reálně hrozí, že dojde k havárii.
  • V případě požárů je nutné hasiče informovat, že disponujete bateriovými úložišti, aby byl zvolen správný způsob hašení.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; FENIX Trading, s.r.o.; morasol.cz; sunvexx.cz

Publikováno: 20. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová