Vánoční hvězdu, tedy správně pryšec nádherný, známe také často pod jejím latinským názvem Poinsettia. Je to rostlina, která tvoří neodmyslitelnou část našich Vánoc. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, co s ní udělat po svátcích, aby vydržela i v dalších letech? Přinášíme vám několik jednoduchých rad, které vám pomohou.
Vánoční hvězdu kupujete v květinářstvích. Před pobytem v obchodě tyto rostliny absolvují dlouhou dobu přepravy, pak několik dní jsou v obchodě a následně se přesouvají do nákupních košíků a domácností. Avšak v domácnostech je problém často s tím, že rostlina shodí listy a uhyne.
Hlavním problémem je teplotní šok, kterému mohou být pryšce vystaveny. Hlavně při manipulaci ve venkovním prostředí, kdy nejsou řádně zabaleny. Pokud tomu tak není, je to jedině dobře. Ale i tak může během několika málo dnů začít vypadat nezdravě, usychající a opadávající olistění indikuje problémy.
Vánoční hvězdu především držte na světlém místě, skoro ideálním prostranstvím je okenní parapet, orientovaný na jih nebo východ, kde se většině zeleně nesmírně dobře daří. Pozor ale na studený průvan! Vhodná teplota je kolem 20 °C, kromě stále mírně provlhčeného substrátu nezapomínejte i rosit, což vaše exempláře účinně ochrání před napadení savými škůdci.
Po Vánocích rostlinu nevyhazujte. Pokud se jí budete dostatečně věnovat, během roku se vám odmění dorůstajícími listy. Takže zase pravidelná zálivka, ne přemokření, rosení, dostatek světla a konstantní teplota bez výkyvů. A když roste hodně rychle a prospívá, přesaďte ji do většího květináče.
Na konci léta pak rostlinu sestříhejte, podpoříte tím rašení a růst nových listů. Aby vánoční hvězda získala svůj krásný sváteční vzhled, někdy potřebuje až 10 týdnů období temnoty. Spočívá to v tom, že pryšci dopřáváte až 16 hodin denně tmu. S tímto "temněním“ začněte zhruba 2,5 měsíce před adventem. Výsledkem bude skvělý zdravotní stav a krásné listy.
Zdroj informací: kytice-expres.cz
Publikováno: 19. 1. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček