reklama

Rozlučka s tapírem Punťou v pražské zoo

Pražskou zoo čeká nelehké loučení. Již brzy ji opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný Punťa, miláček všech návštěvníků. Pokud se s ním chcete ještě rozloučit, máte jedinečnou příležitost.

Zoo Praha, Troja

Do 28. února 2018 (9.00–16.00)   

Někdejší hvězdné mládě a vůbec první odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje do vyhlášené Zoo Taipei na Tchaj-wanu.

Tapír čabrakový patří mezi ohrožené druhy, hlavně kvůli pěstování palmy olejné. Počty těchto pralesních savců v přírodě klesly během posledních tří generací o více než polovinu, zhruba na pouhých 5000 jedinců. Ve 25 evropských institucích žije pouze 52 zvířat a za posledních 5 let se podařilo odchovat jen sedmnáct mláďat. I v pražské zoo vedla k prvnímu odchovanému mláděti dlouhá a strastiplná cesta.

Když se Punťa narodil...
i (Zdroj: Zoo Praha)
Když se Punťa narodil...

První mládě tapíra čabrakového se v Zoo Praha narodilo v roce 1967, ale ještě týž den bohužel uhynulo. Od roku 1994, po úhynu samce Bédi, byl chov tapírů v pražské zoo na dlouhá léta přerušen až do roku 2010, kdy získali sourozenecký pár Indah a Vasana. Toho v roce 2011 nahradil nepříbuzný samec Niko. Když se 15. října 2015 narodil Budak Puntja, okamžitě se stal hvězdným mládětem. O to hůř se ale zaměstnancům zoo a návštěvníkům bude po dvou letech s Punťou loučit. Velmi oblíbený je i pro svou přátelskou, zvídavou povahu.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce