reklama

Údržbu a ošetřování přírodních materiálů nepodceňujte, zabráníte tak škodám

Údržba a ošetřování přírodních materiálů, zejména ošetřování ovčí vlny a výrobků z ní, je poměrně ošemetná záležitost. Stačí chvilka nepozornosti a ze svetru velikosti XXL máte svetříček pro vašeho jorkšíra. Abychom zabránili těmto škodám, povíme vám něco právě o přírodních materiálech a také o tom, jak s nimi zacházet.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víte, jak udržovat a ošetřovat přírodní materiály, především vlny a výrobků z ní? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Údržba a ošetřování přírodních materiálů

Mezi přírodní materiály, které používáme na výrobu textilií a látek, patří nejčastěji len, bavlna a vlna. Zatímco len a bavlna snesou i poněkud drsnější zacházení, s vlnou bychom měli zacházet o něco šetrněji. Víte, jaké vlastnosti má vlna a jak udržovat a ošetřovat materiály, které jsou z vlny vyrobené?

Vlna je přírodním produktem některých hospodářských zvířat - především samozřejmě ovcí, ale mezi vlnu můžeme započíst i další textilní vlákna, získaná ze zvířecích srstí. Jsou to kozy nebo velbloudi. Za zmínku také jistě stojí vlákna z méně obvyklých druhů zvířat, která se dají zpracovat do látek - qiviut (vlákno ze srsti divokého tura pižmového), pašmína (druh kašmíru), šáhtúš (vlákna ze srsti ulovených tibetských antilop) nebo psí vlna. 

Ovce patří mezi největší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Ovce patří mezi největší "producenty" vlny

Ovce patří mezi poměrně produktivní hospodářská zvířata, neboť za rok může každému zvířeti narůst nejméně 3 kg vlny, některá plemena ale dávají až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou nebo dvakrát do roka. Po ostříhání vlny se musí surová vlna zbavit nečistot praním, při kterém se z vláken uvolňuje lanolin. Lanolin je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázkami zvířat, která má podobné vlastnosti jako vosk, je voděvzdorný a také antibakteriální a hypoalergenní. Rostlinné nečistoty se odstraňují karbonizací.

Čisté vlákno sestává z keratinu, pigmentu a chemicky vázané vlhkosti. Z chemických prvků je z 50 % zastoupen uhlík, dalších 40 % pak tvoří dusík a kyslík.

Ostříhaná vlna se musí nejprve vyčistit a zpracovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostříhaná vlna se musí nejprve vyčistit a zpracovat

Vlnu je možné podle plemen rozdělit do několika skupin:

  • Merino - velmi jemná vlna
  • Cheviot neboli hladké vlny
  • Kříženecká vlna - vznikla křížením různých plemen a v závislosti na regionu, ve kterém se chovají ovce, její vlákno podobnější merinu nebo cheviotu

Péče o výrobky z vlny

Mezi vlněnými výrobky hrají jasný prim svetry, dále pak ponožky, čepice a rukavice. Vlnu ale nalezneme ve výrobcích typu papuče a bačkory, vesty, kabáty, saka, šály, deky a další. V domácnosti pak můžeme vlnu nalézt v podobě kožených předložek a přehozů, které disponují vyčištěnou a upravenou vlnou. 

Péči o tyto výrobky bychom neměli rozhodně podceňovat. Jakmile se nám povede vlněný výrobek špatně ošetřit a vyprat nebo vyčistit, může nám lehce zplstnatět. Správná péče napomáhá vysoké funkčnosti materiálu, dlouhé životnosti a přetrvávající kráse. Vlněné vlákno má šupinovitou strukturu. Pokud je mokré, jednotlivé šupinky se otevírají, takže mohou do sebe snadněji zapadnout a spojit se, což známe například z techniky suchého či mokrého plstění. 

Ke každému výrobku z vlny je možné přistupovat individuálně a péče o jednotlivé výrobky se může i lišit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ke každému výrobku z vlny je možné přistupovat individuálně a péče o jednotlivé výrobky se může i lišit

Jak prát vlněné výrobky?

Věčná otázka, zda v pračce nebo ručně, asi nebude nikdy uspokojivě rozřešena, ale všeobecně můžeme konstatovat, že praní v ruce je mnohem šetrnější než to v automatické pračce, pokud se nedopustíme několika chyb:

  • dříve, než vlněný výrobek namočíme, zkusíme suché čištění
  • pereme teprve, až je to nezbytně nutné

Suchým čištěním rozumíme např. znečistěný produkt vyklepat či vyprášit, nechat vyvětrat nebo vymrznout. Teprve poté přistupujeme k čištění mokrému, tedy ručnímu praní nebo praní v pračce. Vlna má díky obsahu lanolínu ve svých vláknech silné samočisticí schopnosti. Větrání, vyklepání nebo vymrznutí podporuje samočisticí vlastnosti vlněných vláken. Ale zásadně nevystavujeme vlněné výrobky slunečním paprskům, které mohou vlnu jako takovou poškodit.

Doporučený způsob, jak prát vlněné výrobky ručně

Napustíme dostatečné množství vlažné vody o teplotě max. 30 °C do vany či umyvadla a teprve potom přidáme doporučenou dávku pracího prostředku pro pleteniny. Vodu důkladně promícháme, aby se úplně prací přípravek rozpustil, a teprve poté do ní svetr, otočený na rub vložíme. Následně svetr rukou několikrát promačkáme. Vypustíme vodu, výrobek ale neždímáme, nýbrž šetrně z něj vytlačíme přebytek vody s pracím prostředkem. Poté vodu vyměníme za čistou a nejlépe stejně vlažnou. V ní už výrobek jen proplachujeme a vodu dle potřeby měníme, dokud voda není dokonale čistá.

Vlnu lze prát v pračce, ale pouze na nízké teploty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vlnu lze prát v pračce, ale pouze na nízké teploty

Tip:

Pokud chcete svým vlněným výrobkům opravdu prospět, používejte pro jejich čištění přípravky s obsahem lanolinu.

Zásadní chybou, kterou můžeme vlněné výrobky při praní udělat, je, že výrobek vyždímáme. Ždímáním se lámou vlákna a deformuje se celkově tvar výrobku. Praktičtější je vodu opatrně vymačkávat a posléze výrobek položit na ručník nebo osušku a nechat vyschnout. Stejně tak bychom neměli vlněné výrobky věšet na šňůry na kolíčky, ale spíše využít široká ramínka a velké a objemné výrobky sušit raději volně rozložené.

Doporučený způsob, jak prát vlnu v pračce

Na programátoru pračky nastavíme teplotu 30 °C. Vlněné výrobky pereme odděleně od ostatních materiálů, nejlépe otočené na rubovou stranu, bez použití změkčovadel, aviváží nebo bělidel. Vypneme program odstřeďování (ždímání). Zásadně se vyvarujeme použití vyšších teplot, protože vlna má tendenci se srážet.

Výrobky z vlny mají tendenci při špatné péči plstnatět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výrobky z vlny mají tendenci při špatné péči plstnatět

Další ošetřování vlněných výrobků

Tyto výrobky není nutno žehlit. Co je ale nutné, tak chránit vlněné výrobky proti molům. Ochranu můžeme provést pomocí chemických přípravků nebo bylinek, které moly odpuzují.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; Czech Wool company s.r.o.; podolska-fashion.com

Publikováno: 16. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová