reklama

Aranžmá s hyacinty: Dekorace, která dokáže přivolat jaro

Cibulky, přesněji šupinaté hlízy hyacintů (Hyacinthus) se objevují na pultech květinářství již kolem Vánoc, ale největší nabídka nastává časně zjara. Vybrat si můžete ze široké palety barev.

Aranžmá s hyacinty a jeho barva

To, jakou budou mít hyacinty barvu, poznáte podle barvy cibulky – z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý. Barev je ale více – zorientovat se můžete i podle barvy plastového květináče, ve kterém se většinou prodává.

Na péči není hyacint náročný. Stačí jen udržovat cibulku vlhkou, ideálně denně ji postříkat rozprašovačem. Čím větší budete mít doma chladno, tím déle vydrží. Při teplotě kolem 20 °C to budou zhruba tři týdny. Po odkvětu nechte listy zežloutnout a posléze seschnout, až poté cibulku očistěte a nechte v temnu a chladu. Na podzim, kdy je správný čas pro sázení cibulovin, můžete zasadit do záhonu či truhlíku na terase a na jaře vám znovu vykvete. Počítejte ale s tím, že rok od roku má hyacint květ menší a menší, posléze zanikne úplně.

Co budete potřebovat na aranžmá s hyacinty

  • hyacinty (Hyacinthus) s cibulí v květináči, 6 ks
  • mech typu „platmos“ či jiný druh
  • skleněné nádoby různých tvarů
  • provázek, krajku, stuhu, lýko – dle vašeho výběru
  • případné další přírodní dekorace – lišejníky, březové větvičky, šišky...

Nic se ale nesmí přehánět, chceme, aby vynikly hlavně hyacinty!

Co budete potřebovat...
Co budete potřebovat... (Zdroj: Smart Press)

Jak budete postupovat při přípravě aranžmá s hyacinty

1. krok: vyberte barvy květů

Hyacinty si barevně vyberte dle vlastního uvážení. Vyndejte je z plastových květináčů – cibulku od zeminy příliš neočišťujte, ať výsledek vypadá co nejpřírodněji!

Vyberte barvy květů
Vyberte barvy květů (Zdroj: Smart Press)

2. krok: připravte si nádoby

Vložte například do sklenice či skleněného svícnu – kořeny budou vidět, a zůstávají tak součástí aranže.

Připravte si nádoby
Připravte si nádoby (Zdroj: Smart Press)

3. krok: obalte mechem

Některé cibulky obalte mechem typu „platmos“. Mech dobře podrží vlhkost u kořenů. Svažte přírodním provázkem, lýkem nebo krajkou.

Obalte mechem
Obalte mechem (Zdroj: Smart Press)

4. krok: sjednoťte styl

Naaranžujte do sklenic, svícnů, pod skleněné poklopy. Materiál nádob zvolte pokud možno jednotný (např. sklo nebo kov), aby celková kompozice byla harmonická, a ne jako „co dům dal“.

Sjednoťte styl
Sjednoťte styl (Zdroj: Smart Press)

5. krok: přidejte dekorace

Doplňte mechem, přidejte šišky, větvičky apod. Myslete na to, že cibulky budete muset pravidelně rosit, takže pozor na umístění přímo na případný dřevěný stůl apod.

Přidejte dekorace
Přidejte dekorace (Zdroj: Smart Press)

Prima rada

Mech v malém množství pro domácí užití si můžete přinést z lesa nebo jej při předjarním úklidu zahrady vyhrabete z trávníku. Je zcela na vás, jakému druhu mechu dáte přednost. Lépe se pracuje s mechem navlhčeným rozprašovačem.

Hyacinty ve sklenici na víno
Hyacinty ve sklenici na víno (Zdroj: Smart Press)

Prima tip

Hyacintům to bude slušet téměř v jakékoli nádobě – v košíku budou působit pěkně rustikálně, v porcelánovém hrnečku krásně staromilsky, v plechovce od polévky skoro warholovsky; zabalte cibulky v květníku nebo z něj vyjmuté do pytloviny, do papírového pytlíku, fantazii se meze nekladou!

Text byl redakčně upraven!

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

Kniha Můj květinový ateliér
Kniha Můj květinový ateliér (Zdroj: Smart Press)

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.

Publikováno: 22. 2. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce