reklama

Co s nadměrným množstvím knih doma?

Knihy patří mezi naše staré přátele. Rádi se k oblíbeným titulům vracíme, nové čteme s dychtivostí a po přečtení je opět ukládáme do knihoven a regálů polic. Jenže po čase nám mohou knihy začít přerůstat přes hlavu, zvlášť pokud jsme opravdoví knihomolové a potrpíme si na vybrané autory.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Knihy, které už nevyužijeme, můžeme nabídnout někomu jinému (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nabízí se tradiční nerudovská otázka - kam s nimi? A protože knihy do sběrného kontejneru vyhazují jen barbaři, stejně tak zatopit s nimi je vrchol nerozumu, musíme vymyslet nějaké smysluplné uskladnění nebo využití knih, které už nepotřebujeme.

Kam s knihami po přečtení?

Většinou přečtené knihy ukládáme do knihoven, nebo si je vystavujeme na policích či v regálech. Jednoho krásného dne ale můžeme zjistit, že nás naše milované knihy pomalu, ale jistě začínají uzurpovat na prostoru a co nevidět nás vystěhují. Tady je zapotřebí buď přibrzdit neustálé nakupování nových a nových knih, anebo provést selekci, knihy jednoduše vytřídit a jejich množství zredukovat.

 

Ostatně tuto činnost bychom čas od času měli udělat automaticky. Je třeba probrat knihy v knihovně a ty, které zde leží bez užitku, prostě nabídnout někomu jinému. Jestliže dostáváte pravidelně k narozeninám či Vánocům knihy, budou se u vás opravdu hromadit a jestliže k tomu ještě oplýváte nedostatkem volného času, stává se z roztomilého koníčku vcelku vážný problém.

Máte plnou knihovnu titulů, které vás už nezajímají? dejte knihám druhou šanci a pošlete je dál
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Máte plnou knihovnu titulů, které vás už nezajímají? dejte knihám druhou šanci a pošlete je dál

Jedna z možností je vyměňovat si knihy s přáteli. To, co není vaším "šálkem kávy", může zaujmout někoho jiného. Stejně tak bychom měli po čase vyřadit již neaktuální ročenky, časopisy, odborné knihy a podobně (pokud si z nich ovšem nechystáte vytvořit historickou sbírku).

Také tu jsou různé spolky, kde je možné knihy prodat nebo věnovat. Internet je plný skupin, které se právě prodeji či výměně knih věnují, a vy zde můžete své poklady udat. 

Velmi populární jsou tzv. knihobudky, které se mohou uplatnit třeba na vesnicích nebo meších městech. Sem knihy jednoduše odneseme a náhodný kolemjdoucí si může vybrat dle vlastního uvážení. 

Úplně nejjednodušší způsob, jak být v kontaktu s knihami a přitom si je nehromadit doma, je chodit si půjčovat knihy do veřejných knihoven. Výběr je zde široký, a pokud zrovna nemají titul, který hledáte, jsou schopni ho zajistit. 

Tímto způsobem můžete poskytnout knihy dalším zájemcům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tímto způsobem můžete poskytnout knihy dalším zájemcům

V Praze také funguje zajímavá služba. Je to vlastně jakési využití služby, kdy vybrané knihy nafotíte a zavoláte si taxi, které vaše knihy odveze.

Všechny tyto možnosti mají své klady i zápory. Kladem je možnost nabídnout knihy k dalšímu užívání bez nutnosti vyhodit je do sběrného kontejneru. Spousta lidí se tam může zdarma, nebo za menší obnos dostat ke knihám, které by pro ně jinak byly ze spousty důvodů nedostupné. Záporem pak je většinou nutnost knihy někam odeslat nebo odvézt, zaplatit poštovné nebo zdlouhavě dojednávat prodej a výměnu. 

Velkou výhodou jsou speciální internetové platformy. Ty vaše knihy odeberou a vyplatí vám adekvátní provizi za jejich prodej. Tyto platformy nabízejí knihy ve skvělém stavu a vy zde můžete knihy nejen prodat, ale i nakoupit. Velmi často se vám totiž může stát, že obvyklá knihkupectví mají populární tituly vyprodané bez možnosti dalšího doobjednání. Na těchto platformách máme velkou šanci, že bude kniha k dostání.

Na internetových platformách seženeme prakticky všechny možné knihy z nejrůznějších odvětví od klasické beletrie přes detektivky a krimi, pohádky či básnické sbírky, ale také odbornou literaturu a učebnice. 

Společnost Reknihy! zajistí jejich opětovný prodej
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Společnost Reknihy! zajistí jejich opětovný prodej

Chcete-li zkusit takové platformě nabídnout své knihy, postačí vám, když knihy nafotíte a fotky zašlete. Obratem vám přijde odpověď, zda je nabízená kniha dostatečně zajímavá, bude jí přidělen štítek pro dopravce a kniha může putovat do skladu. Odtud se pak dále pracovníci postarají o její prodej i marketing a vám bude vyplacena provize z prodeje. Je to jednoduché a rychlé, bez zbytečného papírování. Bude s nimi dále nakládáno tak, aby si našly svého kupce a čtenáře.

Jak to probíhá? 

  • Vyplňte formulář na stránkách http://reknihy.cz a nahrajte fotku knih, které chcete prodat. Stačí vyfotit všechny najednou.
  • Schválené knihy nám pošlete přes Zásilkovnu nebo je doneste na pobočku.
  • Knihy se nacení a zalistují do e-shopu, kde si brzy najdou nové majitele.​
  •  Až se kniha prodá, připíše se vám provize ve výši 50 % z prodejní ceny.

Co dále s utrženými penězi uděláte je jen na vás. Použijte peníze třeba na nákup dalších knih, nechte si je poslat na účet nebo přispějte na výsadbu stromů. 

Knihy dostanou štítek pro dopravce a půjdou do distribuce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Knihy dostanou štítek pro dopravce a půjdou do distribuce

Proč se takto knih "zbavit"?

Vaše knížky najdou nový domov. Uděláte tím radost sobě, novému majiteli i planetě. Společně tak šetříme lesy, navíc část vašeho zisku putuje na ochranu deštných pralesů. Knihy nebudou končit v odpadcích nebo na půdách, kde na ně sedá prach. 

Společnost si zakládá na tom, že jsou "reknihy" ve skvělém stavu. Proto musí každá použitá kniha projít schválením, než ji přijme do prodeje. Díky tomu si nakupující na Reknihách mohou být jisti, že je kniha téměř jako nová. A prodávající dostanou rychle svoji provizi, protože se kniha bude dobře prodávat.

O společnost:

Reknihy je skupina nadšenců do knížek a ekologického myšlení, která přemýšlela nad tím, jak tyto zájmy spojit a udělat čtení papírových knih ekologicky neutrální záležitostí pro všechny, kdo nechtěli přijít o šustění stránek a vůni papíru – o to kouzlo knih, které nás odpoutává od technologií. Tito nadšenci proto vymysleli Reknihy, udržitelné knihkupectví, díky kterému dostane každá přečtená kniha druhou šanci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; Reknihy

Publikováno: 7. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová