reklama

2 tipy, jak se efektivně zbavit mastných skvrn na stěnách

Zejména v kuchyni často bojujeme se znečištěnými stěnami. Jak se efektivně zbavit mastných skvrn na stěnách? Ať už potřebujete zrovna malovat, nebo chcete jen stěny vyčistit, zkuste jeden z následujících způsobů, které mastnotu efektivně, rychle a v podstatě zadarmo odstraní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zbavte se mastných skvrny na stěně snadno a rychle (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na mastné skvrny na stěně zkuste ocet s vodou

Jedním ze způsobů, jak se zbavit mastných skvrn na stěně, je použití obyčejného kvasného octa, který najdeme snad v každé kuchyni. Nařeďte ho s vodou v poměru 1:1, tedy obě suroviny budou ve stejném množství. Vodu můžete použít i vlažnou. A roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Pak už stačí jen v přiměřeném množství nastříkat na skvrnu (aby nestékal po zdi) a nechat chvíli působit. Skvrna začne mizet.

Roztok naneste na stěnu rozprašovačem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Roztok naneste na stěnu rozprašovačem

Co umí ocet?

Ocet je v kuchyni i v celé domácnosti nepostradatelným pomocníkem. Využijete ho nejen k dochucování pokrmů, ale také při úklidu. Umí odmašťovat, dezinfikovat a účinně odstraňuje také vodní kámen.

Jedlou sodu stačí rozmíchat v horké vodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jedlou sodu stačí rozmíchat v horké vodě

Další možností je jedlá soda

K odstranění mastných skvrn na stěně můžete použít i jedlou sodu, která se v kuchyni také obvykle najde. Tentokrát budete potřebovat 250 ml horké vody, do které přimícháte jednu až jednu a půl kávové lžičky jedlé sody. Promíchejte, aby se soda rozpustila, opět přelijte do lahvičky s rozprašovačem, naneste na skvrnu a nechte působit. Po zaschnutí hadříkem lehce otřete. Jakmile místo zaschne, uvidíte, zda se mastnota zcela ztratila.

Nakonec skvrnu lehce otřete suchým hadříkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec skvrnu lehce otřete suchým hadříkem

I jedlá soda je všestranný pomocník

Kromě toho, že s ní krásně vyběhnou buchty a koláče, poslouží vám jedlá soda i při úklidu. Dokonale odmastí, také odstraní skvrny, vyčistí pračku, myčku i odpady a umí neutralizovat zápachy.

Tip:

I kdyby skvrna ze stěny zcela nezmizela, máte alespoň hotovou přípravu před malováním – mastnota je pryč a vy můžete v klidu použít barvu, kterou nebudou mastné skvrny prostupovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy

Publikováno: 12. 1. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová