reklama

Drobné ptactvo si přes zimu zaslouží přikrmit, v sezóně se vám odmění

Dobrý pěstitel v zimě podporuje přikrmováním drobné zpěvné ptactvo, které během vegetačního období zlikviduje nesmírně velké množství drobných hmyzích škůdců i jejich larev. Čím a jak přikrmovat během zimního období, to si řekneme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přikrmování ptactva je věc záslužná, pozor ale například na síťky pro lojové koule, které mohou ptákům uškodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krmítko pro přikrmování drobného ptactva umístěte pokud možno na bezpečné místo, ne do otevřeného prostoru, kde hrozí bezprostřední útok dravců, jako je krahujec nebo jestřáb. Nejbezpečněji se malí opeřenci budou cítit tam, kde je hustý porost jehličnanů kombinován s další zelení.

Krmítko si pořiďte ve zverimexu nebo využijte vlastní šikovné ruce. Tam, kde padá sníh, by stříška krmítka být svažitá, navíc ještě opatřená lepenkou nebo oplechováním  a to proto, aby materiál krmítka, tedy dřevo nebo tříska, nepodléhaly rychlé zkáze. Pokud se na vaší zahradě vyskytují i větší opeřenci, jako jsou hrdličky, kosové a drozdi, pořiďte krmítek více, nebo jedno velké, aby se v průběhu chladných dní dostalo na všechny.

Krmítko musí mít na stříšce vhodnou krytinu, aby vydrželo, také je dejte na bezpečné místo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmítko musí mít na stříšce vhodnou krytinu, aby vydrželo, také je dejte na bezpečné místo

Krmítko naplňte semeny, nejčastěji slunečnicí, prosem, ovsem nebo pšenicí. Semena za každou cenu ale nekupujte v supermarketech, kde je jejich cena vysoká, lepší je pořídit větší balení na internetu. Nejeden majitel zahrady má během zimy větší spotřebu, a tak za jedno zimní období padne i třeba 30 kg slunečnice! Slunečnici mají totiž rádi všichni návštěvníci, jako sýkory, vrabci, zvonek, stehlík, jikavec nebo obratný brhlík. Spolu s brhlíkem se na krmítkách často objevuje i strakapoud, který nepohrdne ani lojovými koulemi.

Při krmení lojovými koulemi ale pozor. Před jejich podáním na krmítko z nich odstraňte umělou síťovinu, ve které se prodává. Malé druhy se do ní často zamotají a uhynou. Také se vyvarujte podávání slaných, kořeněných nebo zkažených jídel, to na krmítko vůbec nepatří. A taktéž ani pečivo zde nemá co pohledávat.

Iniciativě se meze nekladou, ale při výrobě krmítka z PET lahve dejte pozor na ostré hrany
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Iniciativě se meze nekladou, ale při výrobě krmítka z PET lahve dejte pozor na ostré hrany

Pokud se na zahradě objevují kosi a jejich větší příbuzní v podobě kvíčal, nezapomínejte na krmítko nebo do jeho blízkosti umístit i několik jablíček, které tito mistrní znalci zpěvu milují. Co se týká zavěšení krmítka, je nutné je pověsit tak, aby se na něj nemohla dostat ani vaše kočka, která miluje procházky po zahradě i během zimy.

Zdroj informací: birdlife.cz

Publikováno: 29. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček