reklama

Dekorace DIY: Drátěný závěs na drobnosti v rámečku

Jednoduchý drátěný závěs poslouží jako nástěnka i dekorace do kuchyně, jídelny nebo předsíně. Na poličkách už nemáte místo, a přece byste ještě kousek místa na pár drobností potřebovali – třeba na květináček s petrželkou, vařečky nebo vzkazovník? Tohle všechno a ještě mnohem víc se vám vejde na originální drátěný závěs v rámečku. Máme pro vás postup krok za krokem.

Na základ závěsu použijeme starší rám obrazu, který si barevně upravíme. Měl by být z takového materiálu, do kterého lze dobře zatlouct hřebíčky případně zašroubovat šroubky. V prodejně pro zahrádkáře koupíme pevnější pletivo v nereznoucí úpravě a pak už si jen připravíme barvu, nůžky na plech nebo štípací kleště, plechovky, vázičky, květináčky a hotové kovové háčky nebo kousky pevnějšího drátku na jejich výrobu.

Jak při výrobě drátěného závěsu postupovat

1. krok: rám natřeme nebo polepíme

Rám povrchově upravíme barevným odstínem disperzní barvy. Můžeme ho i polepit tapetou nebo zajímavým balicím papírem a přestříkat bezbarvým lakem.

Dekorace DIY: rám natřeme nebo polepíme
Dekorace DIY: rám natřeme nebo polepíme (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: připevníme očko na zavěšení

Ze zadní strany rámu připevníme očko na zavěšení, pro mohutnější rám je vhodný závěs se zahloubeným otvorem, aby skobička neodtlačovala rám od zdi.

Dekorace DIY: připevníme očko na zavěšení
Dekorace DIY: připevníme očko na zavěšení (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: ustřihneme a upravíme pletivo

Podle velikosti rámu si nůžkami na plech ustřihneme potřebné pletivo, krajové konečky oštípneme těsně u drátu tak, aby netrčely volně a nedrhly zeď.

Dekorace DIY: ustřihneme a upravíme pletivo
Dekorace DIY: ustřihneme a upravíme pletivo (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: připevníme a vypneme pletivo

Malými šroubky nebo hřebíčky se širokou plochou hlavou připevníme pletivo ze zadní strany na rám. Vypneme ho tak, aby nedělalo „kapsy“.

Dekorace DIY: připevníme a vypneme pletivo
Dekorace DIY: připevníme a vypneme pletivo (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: drát kleštěmi zkroutíme přes sebe

Kus pevnějšího drátu přehneme přes tyčku a kleštěmi zkroutíme přes sebe, konec zaštípneme. Konec navlečený přes tyčku uštípneme nebo oko ponecháme.

Dekorace DYI: drát zkroutíme kleštěmi
Dekorace DYI: drát zkroutíme kleštěmi (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: připevníme plechovku na bylinky

Do plechovky po obvodu prorazíme hřebíkem dírky a provlékneme drát. Malou žardinku na bylinky obtočíme zkrouceným drátkem a obojí připevníme na závěs.

Dekorace DIY: připevníme plechovku na bylinky
Dekorace DIY: připevníme plechovku na bylinky (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: připevníme vázičky na květiny

Do oček vytvořených zkroucením drátku můžeme připevnit malé vázičky na květiny a připevnit je na závěs. Na pohledy a lístky se vzkazy použijeme magnet.

Dekorace DIY: připevníme vázičku na květiny
Dekorace DIY: připevníme vázičku na květiny (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: drátěný závěs dokončíme

V kuchyni určitě uvítáme i hodiny, a pokud nám nestačí pověsit si jedny na stěnu, můžeme je také pověsit na závěs na jednoduchý háček.

Dekorace DIY: drátěný závěs dokončíme
Dekorace DIY: drátěný závěs dokončíme (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip: kovový nebo platový rám 

Pokud chceme použít na závěs rám kovový nebo plastový, do kterého se bojíme hřebíčky zatloukat, musíme jen natáhnout pletivo přes celý obvod rámu s dostatečným přesahem, který přehneme okolo rámu na rubovou stranu a pak očka pletiva provlékneme a upevníme k sobě vzájemně drátkem.

Publikováno: 9. 4. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman