reklama

Vyrobte si drátovanou vánoční ozdobu za 5 minut

Vánoční ozdobu si můžete vyrobit i za pár minut. Z drátu vykouzlíte velmi snadno plochou ozdobu, kterou pověsíte na stromeček nebo na dárek. A pokud jste začátečník, s udržením pravidelného a hezkého tvaru vám pomůžou vánoční vykrajovátka.

i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Drátované vánoční ozdoby můžete pověsit na stromeček, nebo jimi ozdobit vánoční dárek (Zdroj: Silvia Pokorná)

Vánoční ozdoby k těmto svátkům patří. A vánoční ozdoby z drátu si vyrobíte opravdu za pár minut. A věřte, nakonec nebudete chtít přestat. Budete drátovat pořád dál, zkoušet různé kombinace drátů, barev, přidáte korálky, další a další vzory. Nakonec budete mít ozdoby na celý stromeček nejen pro sebe, ale i pro známé a sousedy. A kdo ví, třeba se tím začněte i živit. Vánoce se budou určitě slavit pořád. Tak si nalijte dobré pití, vezměte k ruce cukroví a pusťte se s námi do zábavy s drátem.  

Na výrobu drátované vánoční ozdoby budeme potřebovat:

  • pevnější drát pro výrobu kostry
  • tenké dráty pro zdobení
  • drobné korálky (ideálně rokajl)
  • kulaté kleště na ketlování
  • štípačky na drát
  • vánoční vykrajovátka
  • pracovní podložku
  • občerstvení a dobrou náladu
Připravte si dráty, korálky a kleště
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Připravte si dráty, korálky a kleště

Návod, jak si vyrobit vlastní drátovanou vánoční dekoraci

Kovové vykrajovátko vám pomůže tvarovat drát
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Kovové vykrajovátko vám pomůže tvarovat drát

Drát můžete tvarovat ručně, nebo si pomoci tzv. kopýtkem. V našem případě skvěle poslouží kovová vánoční vykrajovátka. Drát si na vhodném místě přiložte k vykrajovátku a postupně tvarujte kolem obvodu. Na konci uštípněte, ale ponechte kus pro spojení a vytvoření smyčky.

Kleštěmi vytvarujte smyčku pro zavěšení
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Kleštěmi vytvarujte smyčku pro zavěšení

Pracujte pak opatrně, abyste si drát nedeformovali. Pokud se tak stane, přiložte ho opět k šabloně a tvar opravte. Jeden konec otočte kolem ketlovacích kleští a vyrobte očko pro zavěšení. Druhý, kratší konec, jemně zalomte, aby perfektně dosedl pod ketlovací očko. Žádné konce by neměly trčet mimo tvar ozdoby.  

Drátem spojte pevně konce k sobě
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Drátem spojte pevně konce k sobě

Ustřihněte si kus tenkého drátku stejné barvy, jako máte základní kostru vánoční ozdoby. Jednoduchým, ale pevným omotáváním nejdříve spojte konce pevně k sobě. Začněte kus dál, abyste tenký drátek na kostru upevnili, omotáváním se dopracujte k očku a druhý konec k němu pevně připevněte. Drátek pak omotejte kolem celé ozdoby.   

Namotejte tenký drát samostatně, nebo s korálky
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Namotejte tenký drát samostatně, nebo s korálky

Můžete drátem omotat bez změny celý obvod. Pracujte pečlivě, smyčky dobře utahujte k základnímu drátu a snažte se držet rovnoměrně rozestupy, jakoby to byly stehy na látce. Bude to vypadat lépe. Můžete také přidat korálky, ať už od začátku a vyplnit celý obvod i s korálky, nebo je přidat jenom na jednu část. Oboje bude vypadat moc hezky. 

Nový drát jednoduše přidejte a pokračujte
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Nový drát jednoduše přidejte a pokračujte

Korálky můžete přidávat po jednom nebo více. Tři rokajly vytvoří moc hezký vzor, střídáním jednoho a více korálků ve svazku vytvoříte zajímavou dekoraci. Takto si můžete hrát donekonečna, střídat velikosti korálků, barvy a počet korálků. Pokud vám omotávací drát skončí, jednoduše přidejte nový a pokračujte. Konec drátku namotejte kus zpět, aby napojení dobře drželo.   

Tip:

Drátované ozdoby můžete použít i na zdobení vánočních dárků. Není nic dokonalejšího, než s láskou vybraný dárek, stylově zabalený a vyzdobený vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobou. Na zabalený dárek nalepte větvičku a pověste na ní cedulku se jménem a vaší vlastní drátovanou dekoraci.

Přejeme vám krásné Vánoce!

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 19. 12. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.