reklama

Amrokska krahujcová: Odolná slepice pro začínající chovatele

Amroksky jsou krásné, dekorativní slepice s vysokou kombinovanou užitkovostí. Rychle rostou, jsou skvělé nosnice a mají vynikající maso.

Amrokska krahujcová

Patří mezi středně těžká plemena s kombinovanou užitkovostí. Velmi rychle roste a dobře se opeřuje. Amroksky pocházejí z USA a vznikly při šlechtění žíhaných plymutek. Zatímco u plymutek se chovatelé zaměřili na dokonalost žíhání a kresby, u amroksek dali přednost praktickým vlastnostem, jako je brzká a vysoká snáška a rychlost opeřování kuřat. Jsou to výborné nosnice, nekvokají moc často, takže pro toho, kdo nechce vlastní kuřata, jsou ideálním plemenem.

Amrokska krahujcová
Amrokska krahujcová (Zdroj: www.fler.cz/orpington)

Tyto slepice se výborně hodí i pro začínající chovatele a jsou i značně odolné.

Amrokska se chová pouze v jednom barevném rázu, a to šedomodrá příčně žíhaná. Základní barva opeření je černá se širšími šedobílými pásy, které probíhají příčně přes tělo. U kohoutka je šedobílý pás stejně široký jako pás černý. U slepic je bílý pás užší, a proto se slípka zdá tmavší. Je zajímavé, že u amroksek rozeznáte pohlaví už u vylíhnutých kuřat. Na první pohled jsou slepičky tmavší než kohoutci.

V popředí snadno rozeznáte mladého kohoutka se světlejším peřím
V popředí snadno rozeznáte mladého kohoutka se světlejším peřím (Zdroj: www.fler.cz/orpington)

 

Hmotnost kohouta je 3,1–3,7 kg, slepice 2,6–3,2 kg. Snáška se pohybuje kolem 200 vajec o hmotnosti 60 g. Barva skořápky je hnědá.

Amroksky jsou milé a klidné, i když trochu plašší plemeno. Pokud máte zájem o slepice, které za vámi budou běhat jako pejsci a dají se dobře ochočit, pak se informujte na plemeno orpingtonka zlatá.

Publikováno: 14. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce