reklama

Jak zapojit děti do vánočního úklidu?

Vánoční svátky klepou na dveře a většina hospodyněk pomalu, ale jistě propadá zoufalství a podléhá stresu. Okolo slýcháme trpké nářky, že nic nestíhají, nic nemají hotové a vůbec se vlastně na Vánoce netěší. Není ale důvod k panice. I když chceme mít domov vygruntovaný a nazdobený, nemusíme kvůli tomu před Štědrým dnem skončit na koronární jednotce s kolapsem. Stačí, když do vánočního klidu zapojíme i ostatní členy rodiny a také děti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte se z vánočního úklidu hroutit, zapojte do něj i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zapojení dětí do vánočního úklidu

Vánoční úklid je pro některé hospodyně spolehlivou noční můrou. Představa hodin strávených ve společnosti vysavače, prachovky a saponátů, nastavovaných nocí a pomalu vzrůstající paniky, že nic nestihneme a na Štědrý den nebudou nablýskaná okna, vypraný koberec a v rohu nad zrcadlem zůstane pavučina velikosti dětského kapesníku, nás dokáže dohnat až k šílenství. 

Milé hospodyňky, zvolněte a vydýchejte se. Jednak není nikde psáno, že Vánoce máte prožít s infarktem z neuklizeného bytu a za druhé - proč byste musely všechno dělat samy? Pokud máte rodinu, je nejvyšší čas ji zapojit do úklidu. Manžel může vyskočit z gauče a děti od svých videoher a sociálních sítí, a pokud chtějí mít během vánočních svátků maminku a manželku usměvavou a odpočinutou, nic jim nebrání převzít část domácích povinností na svá bedra.

Umýt nádobí zvládnou i předškoláci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umýt nádobí zvládnou i předškoláci

Co zvládnou děti?

S batoletem toho opravdu moc neuděláte, ale už dvouleté dítě objevuje intenzivně svět okolo sebe a má pocit důležitosti, pokud může pomáhat. Při úklidu mu tedy půjčte smetáček nebo hadřík a nechte ho, aby "uklízelo". Už od roku můžete učit svoje batole ukládat hračky – když si dohrajete s kostkami, ukažte mu, jak se hází zpátky do krabice, vysvětlete mu, že se uklízet musí. Podpořte dětské nadšení, kupte dětské úklidové sady na hraní, které ale můžete použít i pro běžné uklízení. Malá hospodyňka bude nadšená, že vám pomáhá "jako velká".

I ti nejmenší se budou cítit důležitě, když je zapojíte do úklidu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I ti nejmenší se budou cítit důležitě, když je zapojíte do úklidu

Ale už předškoláci mohou pomoci výrazněji. Zvládnou zamést podlahu, vynést smetí, uklidit si hračky. Jsou to sice jen drobné pomoci, ale mohou vám ušetřit minimálně několik minut. Nezapomeňte dítě za dobře odvedenou práci pochválit. Mezi další práce, které předškolák zvládne, patří např. vyndat nádobí z myčky, ustlat postel nebo uklidit v koupelně.

Stejně tak můžete s předškolákem péci cukroví a věřte, že ho to bude bavit víc než kreslená  pohádka na tabletu. Tím, že dítě povedete odmala k tomu, aby zvládalo drobné domácí práce, mu jednou usnadníte vstup do života. 

A školáci jsou už víceméně samostatná jednotka. Naopak by mělo být v zájmu rodičů, aby děti školou povinné doma pravidelně pomáhaly s úklidem. Nejen dívky, ale i chlapci by měli umět ovládat vysavač a mop na vytírání podlahy, umýt nádobí, zalít pokojové rostliny, setřít prach. Samozřejmostí by mělo být samostatné uklízení svého pokoje. 

I chlapci by se měli naučit ovládat vysavač
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I chlapci by se měli naučit ovládat vysavač

Zorganizujte společný vánoční úklid

Pokud nechcete na Vánoce prožít soukromý kolaps, měli byste si ve vhodnou chvíli uspořádat rodinnou radu a na ní rozdělit úkoly tak, aby se všichni rovným dílem podíleli na vánočním úklidu. Vyhraďte si na úklid nejlépe sobotu a neděli, kdy se nebudou moci členové rodiny vymlouvat na školní nebo pracovní povinnosti. 

Pokud se děti budou zapojovat do úklidu i během roku, ten vánoční zvládnou jako nic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud se děti budou zapojovat do úklidu i během roku, ten vánoční zvládnou jako nic

Mějte na paměti, že žijete jako rodina, a tak, jak se podílíte na chodu celé rodiny, podílíte se i rovnoměrně na vytváření nepořádku. Tudíž by mělo být zcela přirozené, že budete také společně uklízet. Není povinností ženy, aby celé rodině posluhovala, a zatímco ostatní se baví nebo odpočívají, ona se stará o domácnost. Úklid by měl být rozdělen mezi jednotlivé členy rodiny a vůbec neuškodí, pokud si doma zavedete pravidla ohledně úklidu, kdy každý bude mít svou domácí povinnost. Ostatně pokud budete během roku udržovat doma přijatelný pořádek, nebude pro vás samotný vánoční úklid tak stresující a vyčerpávající.

Vánoční úklid bez nervů

Jistě asi nikomu se příliš nechce do "povinného" gruntování celého bytu nebo domu. Obvyklé pofňukávání otrávených dětí - "a proč to musím uklízet, když ti to včera nevadilo" nebo dokonce nejapné pokusy o vtip " neuklízej, ježíšek se narodil ve chlévě, tak ať se u nás cítí jako doma" vám většinou dokážou zrychlit tep i zvýšit tlak. Potlačte nervózní tik v oku a než se rozhodnete protivnou rodinu sprovodit ze světa, pusťte si nějakou oblíbenou hudbu a rozdejte úkoly. 

Ostatně není opravdu nutné, abyste před Vánocemi proměnili svou domácnost ve sterilní operační sál. I s představou všetečných příbuzných, kteří budou zkušeným okem slídit po špíně ve spárách dlaždiček nebo hledat šmouhy na oknech, pojměte vánoční úklid jako hru. 

Všetečné příbuzné obložte cukrovím a svařákem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Všetečné příbuzné obložte cukrovím a svařákem

Asi nejtěžší je uklidit na Vánoce domácnost, kde jsou velmi malé děti v kombinaci s domácími mazlíčky. Ale i tak to jde. Musíte si jen stanovit priority a určit, co je nezbytně nutné uklidit a co opravdu nutné není. 

Nesnažte se před Vánocemi obrátit byt vzhůru nohama. Je pro vás běžné uklízet třeba v kuchyňské lince veškeré nádobí, přerovnávat kořenky a dávat do skříněk nový papír? Proč si takovou práci necháváte až do zimy? Udělejte to kdykoliv jindy. Věříme, že vám tchyně nebude kontrolovat obsah spíže, zda máte kompoty srovnané podle velikosti a barev.

Malování, tapetování nebo dlouhodobá renovace místností před Vánocemi je opravdu nevhodná činnost. Sice vaše domácnost (pokud to stihnete) vyhlíží jako z módního časopisu o bydlení, ale stojí vás to veškerou energii a také spoustu peněz. A ruku na srdce, návštěva vám sice pochválí nevšední dekor nových obkladaček, ale potajmu si bude klepat na čelo. 

Užijte si nejen celé Vánoce, ale i vánoční úklid. Zapojte děti i manžela, udělejte z otravného uklízení zábavu a celá rodina vám poděkuje. Zkuste to a netrapte se, pokud všechno nestihnete. Vánoce přeci zdaleka nejsou o uklízení.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 20. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová