reklama

Vonné svíčky a mýdla jsou ideálním dárkem pro všechny. Vyrobte si je sami

Zpříjemněte si dlouhé zimní večery a navoďte tu správnou atmosféru. Jak? No přece vonnými svíčkami či mýdly, která si sami vyrobíte. Není to nic složitého, zvládnete to jednoduše a potěšíte tak smysly své i všech obdarovaných.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výrobu mýdel i vonných svíček zvládnete sami doma a pomoci mohou i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výroba domácích svíček

Světlo svíček na člověka působí uklidňujícím dojmem, navozuje pocit klidu, způsobuje uvolnění a připravuje tělo na relaxaci. V období brzkého stmívání nahrazuje svit plamene tolik chybějící paprsky slunce. Proto z praktických i těch „magických“ důvodů neodmyslitelně patří do našich domovů. Než si vlastní svíčku vyrobíme, je třeba znát pár základních informací, z nichž nejdůležitější jsou druhy vosku – tělo svíčky a typy knotů – hřejivé srdce svíčky.

Jak se vyznat v typech vosků?

Podle naší životní filozofie či vztahu k přírodě si můžeme vybírat z tří hlavních typů vosků. Každému bude vyhovovat něco jiného, každý typ vosku také vytvoří jiný efekt a má lehce odlišné použití. Můžeme si oblíbit jeden, nebo zkoušet postupně tvořit ze všech podle naší libosti.

Základním typem vosku je parafín. Ten se používá hojně v různých oborech od zdravotnictví přes kosmetický průmysl až po výrobu svíček. Získává se destilací ropy. Jedná se tedy o přírodní materiál nerostného původu. Na svíčky se používá svíčkový parafín s nízkým obsahem oleje. Je průsvitný, bělavé barvy. Aby se předešlo nežádoucím jevům jako bublinkám či lupínkům, přidávají se do parafínu různá aditiva.

Vonná svíce navodí tu pravou atmosféru
i (Zdroj: Manumi)
Vonná svíce navodí tu pravou atmosféru

Můžeme také použít rostlinné vosky, které jsou získávány z čistě rostlinných zdrojů. Jsou biologicky rozložitelné, šetrné k přírodě a oblíbené mezi vegany. Nejčastěji se setkáme s voskem sójovým a palmovým. V případě použití těchto vosků musíme dopředu vědět, zda chceme svíčku v nádobě nebo volně stojící – vosky pro tyto dva typy použití mají totiž jinou viskozitu a mastnost.

Sojový vosk je vyrobený z oleje sojových bobů. Je tedy zcela obnovitelný a ekologický. Sojová svíčka hoří čistě a pomalu. Palmový vosk je vyrobený z palmového oleje. Jeho předností je stabilita, hoří čistě a bez sazí. Výborně se míchá s vůněmi a esenciálními oleji, protože dobře drží a nese vůni. A pokud ho přehřejeme, vytváří efekt ledových květů či námrazy.

Určitě všichni budou znát včelí vosk, který je přírodním vedlejším produktem včelařství. Svíčky z tohoto vosku mají typickou žlutou medovou barvu a specifickou vůni. Můžeme do něj také přidávat aromata, ale vůně nenese tak dobře jako jiné rostlinné vosky. Vždy bude mít lehkou vůni medu, ale na druhou stanu hoří při správném použití knotu déle než rostlinné vosky.

Jak správně rozehřívat vosk?

Teplota tání každého typu vosků je různá, tento údaj najdeme na jejich obalech. Obecně bychom ale neměli překračovat teplotu 80 °C. Vyjma vosku palmového k získání „ledového“ efektu. Vosky rozehříváme nejlépe ve vodní lázni, postupně a pomalu, abychom předešli příliš prudkému rozehřátí či přepálení vosku a materiál neznehodnotili. K tavení vosku si vyčleňte nádobí pouze pro tento účel.

Správná technologie vytvoří dokonalou svíčku – Lití vosku do formy nebo do nádoby

Vosky na svíčky můžeme používat různým způsobem a vytvářet jejich mícháním anebo postupným přiléváním různé efekty. Vosky mají ale různé vlastnosti. Ty pro svíčky do pevných nádob z keramiky nebo skla jsou mastnější, hutnější a mají lepší přilnavost k povrchu. Před litím nádobu předehřejeme, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Naopak vosky vhodné do forem naopak mají přilnavost k povrchu menší a jdou tak lépe z forem vyjmout. Na svíčky můžeme použít formy různých tvarů, velmi dobře se pracuje se silikonovými formami, ale používají se i hliníkové či polykarbonátové.

Vonná svíčka se hodí pro každou příležitost
i (Zdroj: Manumi)
Vonná svíčka se hodí pro každou příležitost

Jak si svíčku vylepšit vůní a ozdobami?

Každá svíčka může být jedinečná a mít své poslání a kouzlo. Do vosků můžeme přidávat i různá do vosků určená barviva a barvy můžeme i vrstvit. Vytvořit můžeme i svíčky terapeutické přidáním pár kapek esenciálních olejů, které jsou nám příjemné. Ozdobit svíčky lze okvětními lístky, drobnými kamínky či kořením podle našich představ a záměru využití.

Knot je srdcem svíčky, jak vybrat ten vhodný?

Aby svíčka plnila svůj účel, dobře odhořívala a nezanechávala saze či nepříjemný zápach, je výběr knotu důležitým krokem. Základním typem knotu jsou knoty textilní, které se hodí pro svíčky z parafínu, rostlinného i včelího vosku. Nejlepší volbou jsou knoty vyrobené z čisté bavlny bez příměsí ostatních látek – hoří beze zbytku a bez zápachu. Pro včelí vosky se však doporučují knoty, které mají vpletený do bavlny papírek pro lepší nasákavost vosku. 

Můžeme se setkat i s knoty dřevěnými, které vydávají při hoření příjemný praskavý zvuk dřeva. Ty se hodí ale jen pro svíčky lité do nádob a jsou vhodné pro aromatizované svíčky, protože odhořívají pomalu. Nečekejte ale velký plamen jako u běžného knotu, ty dřevěné hoří nízkým mírným plamenem.

Příprava domácí svíčky do nádoby v 5 krocích:

  1. Rozehřejeme vosk podle návodu na balení
  2. Na dno nádoby zafixujeme knot kapkou lepidla či vosku
  3. Napneme knot pomocí držáku (stačí dřívko položené přes nádobu)
  4. Nalijeme vosk do nádoby, tak aby knot dostatečně přesahoval hladinu vosku
  5. Necháme svíčku minimálně 48 hodin vytvrdnout a knot zkrátíme na doporučenou délku (textilní knoty 1 cm a dřevěné 4–6 mm)

Výroba domácích mýdel

Voňavá malá mýdlíčka si možná pamatujeme z dětství ze zásuvek našich babiček či maminek, které si jimi voněly prádlo. Jeho nález znamenal takové malé tajemství z míst, do kterých bychom neměli nakukovat. Mýdla jsou nejen samozřejmou základní výbavou domácnosti, ale také vděčným dárkem i voňavou dekorací koupelnových poliček, které rozhodně schovávat nemusíme.

Množství této kosmetiky je téměř nekonečné a vyrobit si vlastní mýdlo doma podle svých představ není vůbec složité. V období napuštěných van a zahřívání promrzlých nohou potěší jako milý dárek. A také zjistíte, že práce s mýdlovou hmotou je velmi příjemnou relaxací na dlouhé zimní podvečery.

Využijte malých silikonových formiček
i (Zdroj: Manumi)
Využijte malých silikonových formiček

Jak vybrat mýdlovou hmotu?

Pro domácí výrobu mýdla si jednoduše pořídíme hotové mýdlové hmoty, kterým dáme tvar či vůni podle vlastních představ. Podle toho, jaké mýdlo chceme vyrobit, vybíráme buď mýdlo tuhé nebo krémové. Tuhá jsou klasická mýdla vyrobená litím rozpuštěné hmoty do forem, kdy čekáme na vytvrdnutí. Krémová mýdla mají pastovou konzistenci a dobře se míchají s jinými ingrediencemi, např. solí, kdy si můžeme takto jednoduše připravit peeling – vyrábíme je šleháním ručním mixérem a uchováváme v nádobách s víčkem.

Pořízení mýdlové hmoty se nemusíte bát. Všechny prochází kontrolou a jsou certifikované a zdravotně nezávadné. Nicméně ale osoby s vyšší citlivostí by měli jejich použití otestovat na malém kousku kůže.Mýdlové hmoty mohou být transparentní nebo bílé a existují dokonce speciální pro vytvoření mramorového efektu.

Jak správně rozpouštět mýdlovou hmotu?

Každá mýdlová hmota má svou teplotu tání stejně jako svíčkové vosky. Nejdříve mýdlovou hmotu nakrájíme na drobné kousky. Mýdlové hmoty rozpouštíme ve varné nádobě (nejlépe varném skle) postupně ohřevem v mikrovlnné troubě po 30 vteřinách, kdy kontrolujeme, do jaké míry je hmota již rozpuštěná. I mýdlové hmoty lze ale rozpouštět ve vodní lázni.

Mýdla mohou mít různé zábavné tvary
i (Zdroj: Manumi)
Mýdla mohou mít různé zábavné tvary

Jak dát mýdlu tvar a vůni?

Bez forem na lití mýdla se neobejdeme. Doporučujeme na lití mýdel používat silikonové formy. Nabídka je velmi široká a samotný výběr forem je zábavný – můžeme od klasických tvarů obdélníčků vytvářet andílky, bábovky, dinosaury nebo tvary pralinek. Samotná forma už nás nabádá ke kreativitě ve výrobě. Formy lze používat opakovaně, dlouho vydrží, dobře se s nimi pracuje a lehce se udržují. Po použití je stačí opláchnout vodou a vytřít papírovým ubrouskem.

Přísady do mýdel – vůně, barvy, byliny a soli

Domácí mýdla můžeme také aromatizovat, a to jednoduše pomocí vonných esencí. Stačí přidat pár kapek esenciálního oleje do rozehřátého roztaveného vosku a promíchat. Na výběr máme mnoho vůní od levandule po exotické vůně jako je Ylang-Ylang. Mýdla můžeme různě zdobit a také barvit. K tomu slouží barvy přímo určené na obarvování mýdel, jiné nedoporučujeme používat.

Barvy mají konzistenci pasty a dobře se rozmíchávají, lze je i kombinovat. V případě, že chceme vytvořit efekt dvoubarevnosti, mezi jednotlivé vrstvy můžeme nastříkat isopropylalkohol, aby se barvy při lití úplně nepromíchaly. Na povrch mýdel lze nasypat sušené bylinky, levanduli, čaj, okvětní lístky růží, ale také například soli nebo třeba kávová zrnka.

Příprava domácího mýdla v pěti krocích

  1. Hmotu nakrájíme na drobné kostičky a ve varném skle vložíme do mikrovlnné trouby
  2. Rozehřejeme – začínáme na 30 sekundách, když vidíme, že hmota ještě není zcela rozpuštěná, pokračujeme po 30 sekundách dál do úplného rozpuštění
  3. Rozehřátou hmotu obarvíme barvivem, v tuto chvíli také přidáváme esence a promícháme
  4. Nalijeme do připravené formy a můžeme přidat případné zdobení či povrch postříkal isopropylalkoholem, aby se odstranily případné bublinky
  5. Po ztuhnutí (30–60 minut) vyjmeme mýdlo z formy, zalamovacím nožem můžeme začistit nerovnosti a mýdlo je hotové. Zbývá jen hezky zabalit.

Zdroj informací: Manumi

Publikováno: 17. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce