reklama

Co stále chybí v největší sbírce vánočních ozdob?

Vánoční ozdoby jsou typickým symbolem nejoblíbenějších svátků v roce po celém světě. Používají se jako dekorace jednak kdekoliv v bytě, ale i k zdobení vánočního stromku. Ozdoby se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Jejich motivy bývají většinou odrazem typické kultury tamní země či nejnovějších módních trendů. Na stromek si tak můžeme pověsit buď ozdobenou kouli, nebo například postavičky Spejbla a Hurvínka, které zná prakticky celý svět.

Vánoční ozdoby jsou typickým symbolem nejoblíbenějších svátků v roce (zdroj: Archiv FTV Prima se svolením FTV Prima)

Převážná většina Čechů je posedlá sbíráním čehokoliv. Není proto žádným tajemstvím, že jakmile se jedná o největší sbírku vánočních ozdob na světě, nalezneme ji právě zde v České republice.

Vánoční ozdoby všeho druhu ze všech koutů světa je možné vidět u sběratele v Olomouci. V jeho nevídané sbírce se nachází např. ozdoby Spejbla a Hurvínka. Jedná se sice o české postavičky, které se však v podobě vánočních ozdob prodávají po celém světě. Kromě těchto dvou známých figurek zde můžeme vidět ozdoby z celé Evropy, Asie, Ameriky i Afriky. Jedinou zemí, která zde nemá své zastánce, je Austrálie.

Vánoční ozdoby všeho druhu ze všech koutů světa je možné vidět u sběratele v Olomouci
Vánoční ozdoby všeho druhu ze všech koutů světa je možné vidět u sběratele v Olomouci (Zdroj: Archiv FTV Prima se svolením FTV Prima)

Celá vášeň měla svůj počátek v USA. Sběratel zde navštívil obrovskou prodejnu s vánočními stromky ozdobenými nejrůznějšími ozdobami v podobě koňů, basebalových hráčů i psů.  Prvními exponáty nynější celosvětové sbírky, byty baňky psů. Dříve se sbírka rozšiřovala pouze o ozdoby z míst, která tento muž navštívil. Dnes už je situace jiná. Ozdoby z celého světa mu vozí ze svých dovolených i všichni jeho známí.

Ne všude na světě se vánoce slaví jako v České Republice. Jsou místa, kde se vánoční svátky slaví na začátku ledna. Toto je příklad Asie. Na tomto kontinentu se velice špatně shání nejrůznější vánoční baňky nebo reklamní koule. Můžeme zde však najít novoroční ozdoby. Jedná se např. o klasickou čínskou kouli, do které se vkládá svíčka. Tato ozdoba pak krásně svítí na stromečku. V Peru se naopak vánoční ozdoby vyřezávají ze speciálního dřeva do skořepiny a zdobí křesťanskými motivy, jakými je např. betlém. Ve sbírce tedy můžeme vidět nádherné vyřezávané ozdoby, které jsou přímo uměleckými díly.  

V Asii se klasických vánočních koulí používají novoroční ozdoby
V Asii se klasických vánočních koulí používají novoroční ozdoby (Zdroj: Archiv FTV Prima se svolením FTV Prima)

Tento sběratel má ve své unikátní sbírce ozdoby všeho druhu. Patří mezi ně i figurky postav, které všude po světě roznáší dárky. Právě takovou figurkou je kůň Magi, který roznáší dárky dětem v Argentině. Tento kůň je postavičkou, jež sběrateli ve sbírce chybí a jeho největším snem, je ozdobu získat. V současné době se v soukromé sbírce nachází vánoční ozdoby zhruba z 65 států světa. Je však stále velké množství míst, která své zástupce ve sbírce nemá.  

Ve sbírce se nachází figurky postav, které všude po světě roznáší dárky
Ve sbírce se nachází figurky postav, které všude po světě roznáší dárky (Zdroj: Archiv FTV Prima se svolením FTV Prima)

Tip:

Vánočních ozdob je na světě nepřeberné množství. Pokud stále ještě nevíte, čemu se v životě věnovat a rádi cestujete, můžete začít např. se sbíráním ozdobiček. Jednou za rok se jimi můžete pochlubit a ozdobit svůj vánoční stromek.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová