reklama

Užijte si silvestra tak, jak se patří

Oslava silvestra má být, jak se patří. Slavíme konec starého roku a příchod roku nového. Oslavy vrcholí slavnostním přípitkem o půlnoci. A co by byl přípitek bez kvalitních bublinek? Sommeliérka nám poradí, jak si vychutnat kvalitní sekt či prosecco tak, aby byl náš přípitek opravdovým zážitkem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte si kvalitní sekt pro všechny slavnostní chvíle (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ať už chystáte velkolepou akci s tuctem kamarádů, párty na horách nebo jen soukromou oslavu ve dvou, rozhodně byste neměli zapomínat na tradiční půlnoční přípitek. Přinášíme hned několik tipů, díky kterým dostane váš letošní přípitek úplně jiný rozměr! Na závěr přinášíme tipy, z jakých šumivých vín můžete vybírat.

Dejte šumivému vínu na čas

K přípravě silvestrovských pochutin v podobě chlebíčků, jednohubek a chutného slaného pečiva nezapomeňte i na šumivý přípitek, který stejně potřebuje vaši péči a pozornost. Ať už bude vaší letošní volbou sekt, italské prosecco anebo španělská cava, rozhodně jejich čas na vychlazení nepodceňujte.

„Lahev dejte do lednice ideálně den předem a najděte ji takové místo, aby nedocházelo k velkému otřesu během otevírání a zavírání dveří. Snažte se, aby bylo šumivé víno včasně vychlazeno, protože by bylo velkou chybou vkládat jej na poslední chvíli do mrazáku. Mohlo by totiž utrpět šok, který by se mohl neblaze projevit na jeho chuti. Pokud je vaše lednička přeplněna jídlem, zkuste lahev nechat v místnosti, kde panují chladnější teploty. Nechte ji odpočívat na temném místě a podávejte při teplotě mezi 4 a 6 °C,“ radí sommeliérka Denisa Kolaříková.

Vychutnejte si sklenku lahodného sektu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vychutnejte si sklenku lahodného sektu

Otevírání láhve bez doprovodu exploze

Každý z nás jednou zažil situaci, kdy se při otevření šumivého vína proletěla zátka po celém pokoji, nad hlavami všech pozvaných přátel, rodinných příslušníků a sousedů. Aby toho nebylo málo, skoro celý obsah láhve explodoval. Pakliže přemýšlíte nad tím, jak této situaci letos předejít a nikoho korkem neohrozit, měli byste šumivé víno nechat odpočívat na správném místě a při správné teplotě.

„Nejprve odstraňte horní část kapsle na hrdle  láhve a otočením očka uvolněte drátěnou sponu - agrafu. Láhev by měla být nakloněna pod úhlem 45 stupňů. Uchopte korkovou zátku společně s agrafou a pomalinku otáčejte jedním směrem, než se korek uvolní. Otáčejte lahví, nikoliv korkem,“ radí Denisa Kolaříková.

Láhev otevírejte s opatrností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Láhev otevírejte s opatrností

Správná sklenice naplněná do poloviny

Druhů sklenic existuje nepřeberné množství, a pakliže si říkáte, že je přeci jedno, kterou vyberete, věřte, že opak je pravdou. „V minulosti se šumivá vína pila vždy ze širokých sklenic typu miska nebo ze štíhlých sklenic nazývaných „flétna“, v posledních letech se do popředí dostávají širší sklenky tvarem podobné květu tulipánu. V nich se totiž lépe rozvine aroma sektu, které pomalu stoupá úzkým hrdlem ven. Můžeme se setkat s tím, že některé sklenky mají laserem narušené dno. To umocňuje jemné řetízkování bublinek až na hladinu sektu,“ vysvětluje sommeliérka a dodává, že by se mělo šumivé víno nalévat zhruba do poloviny sklenice.

Mimořádný přípitek

Sekt nemusíte otevírat až o půlnoci. Když si správně vyberete, můžete si ho užívat celý večer. O půlnoci pak jeho výjimečnost stvrdíte novoročním přípitkem.

Zdroj informací: Osobní vinotéka; BOHEMIA SEKT

Publikováno: 30. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce