Jmelí, parazitická rostlina, která je schopná zahubit svého hostitele, je považovaná ze tradiční symbol vánočních dekorací. Víte, kde se jmelí vyskytuje a jakou symboliku vlastně představuje?
Jmelí, symbol Vánoc
Jmelí (Viscum) je považováno za rostlinného parazita, který využívá vrcholky stromů jako svého hostitele. U nás nalezneme pouze jednoho zástupce, a sice jmelí bílé (Viscum album). Nalezneme ho v korunách listnatých i jehličnatých stromů, kterým odebírá vodu a minerály. Ostatní živiny si dokáže vytvořit samo díky vlastní fotosyntéze. Patří mezi téměř nezničitelné rostliny. Vyniká také dlouhověkostí. Třeba na cedrech můžeme najít jmelí staré i čtrnáct století.
Od dávných dob je jmelí vyhledávanou a tajuplnou rostlinou. Má celou řadu léčivých schopností, z nichž vyzdvihneme zejména příznivý účinek na regulaci krevního tlaku, posilování srdce a krevního oběhu, pomáhá tak při rakovině, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, potlačuje pocity strachu a nervozity. Pokud chcete jmelí užívat, mějte na paměti, že bílé bobule jsou toxické a celá rostlina vám může při nesprávném dávkování způsobit zdravotní obtíže.
Pozor!
Jednoznačně toxické je jmelí rostoucí na topolech.
Jmelí roste v asi půl metru velkých košatých koulích. Většinou je nalezneme ve vrcholcích korun stromů. Jmelí, pokud se přemnoží, je nutné i během roku z větví odstraňovat, protože má na svého hostitele zhoubný vliv a může i velký a vzrostlý strom zahubit, zvlášť pokud se přemnoží. Jinak je symbolem vytrvalosti a dlouhověkosti, v obvyklých situacích zahyne společně se stromem, na němž parazituje. Proto je ideální v zimě jmelí sbírat. Jednak právě pro léčebné účely a za další kvůli vánočním zvykům.
Tento zvyk pochází nejspíše od pradávných dob, kdy Evropu obývali Keltové a podobné národy. Právě Keltové považovali jmelí za posvátné. V antice se ze jmelí vyrábělo kadidlo a vykuřovaly se s ním domy. Severská mytologie nabízí pověst o bohu spravedlnosti a míru Baldrovi, který byl zavražděn právě šípem ze jmelí.
Pověry a mýty okolo jmelí
Dodnes je jmelí opředeno vírou, že přináší lásku a štěstí. Páry se pod zavěšeným jmelím líbají, aby si právě lásku a štěstí zajistily na celý rok. Pokud chcete i vy někomu přinést štěstí, darujte mu snítku jmelí. Jen darované jmelí má tuto magickou moc.
Vánoce si bez jmelí, ať už v přírodní formě, nebo barevné úpravě na zlato nebo stříbrno, umí představit asi jen málokdo. I u nás je zvykem zavěšovat kytičku jmelí nade dveře, nebo na lustr, kde pak celý rok visí. Pokud potřebujete štěstí plnou náruč, nechte si darovat zelené jmelí, které má údajně největší sílu.
Zvyk líbat ženy pod jmelím je původem z anglosaských zemí. V Norsku se pod jmelím lidé usmiřují. Bude-li se vám během Vánoc o jmelí zdát (např. o tom, že se pod jmelím líbáte s vámi blízkou osobou), znamená to pravou lásku. Sen o jmelí také může věštit sňatek v rodině.
Další pověra se váže ke kuličkám jmelí, které jsou bílé a po rozmáčknutí lepkavé. To se stalo podkladem pověry, že jmelí, resp. jeho bobule upevňují vztahy mezi lidmi. Prý stačí, když se s vybraným člověkem na chvilku kuličkou slepíme dohromady a toto pouto nám vydrží po celý život.
Větvička jmelí se také dávala narozeným dětem do kolébky, aby se zabránilo zlým silám ukrást novorozeně a vyměnit ho za jiné.
Pokud chcete mít velkou rodinu, vložte zlatě nabarvené kuličky jmelí ženě pod polštář. Zlaté bobule jsou symbolem plodnosti, kolik zlatých kuliček, tolik zdravých dětí.
Ve výčtu kouzelných vlastností jmelí nesmíme zapomenout také na to, že zlaté jmelí otevírá cestu k pokladům stejně, jako když proutkaři hledají v zemi vodu.
Podle jedné z dávných legend bylo kdysi jmelí stromem. Z jeho dřeva Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech pak Římané strom porazili, aby z něj pro Ježíše zhotovili kříž. Strom pak hanbou uschl a proměnil se na malé keříky, zahrnující lidi kolem sebe dobrem.
Výroba dekorace
Jmelí se sbírá z vrcholků stromů. Zde je zapotřebí zkušeného sběrače, který má navíc povolení, je erudovaným stromolezcem nebo absolvoval horolezecký kurz. Ne každý tedy může jen tak beze všeho vyšplhat do koruny stromu a nařezat si jmelí.
Pokud přesto jmelí chcete získat v přírodě a ne u stánku, vyjděte si na procházku po nějakém velmi větrném dni. Křehké jmelí je obvykle při silném větru větvemi odtrženo a shozeno na zem. Stačí mít jen trochu štěstí a také povolení lesníků ke sběru jmelí, neboť tato rostlina je v přírodě chráněná. Sbírat jmelí bez povolení můžete pouze z pokácených stromů, nebo na zemi a nasbírat můžete pouze přiměřené množství pro svou potřebu. Plný přívěs jmelí, jehož prodejem si chcete vylepšit rodinný rozpočet, ale není přiměřené množství.
Sběr jmelí by se měl provádět v prosinci, kdy je již velmi chladno. K člověku, který je jmelím obdarován, by mělo doputovat jmelí co nejvíce čerstvé. Žádoucí je také co nejvíce kuliček na větvičce. Velké koule jmelí je potřeba citlivě rozebrat na menší snítky. Ty se pak svážou stuhou, která podtrhne dekorativnost.
Jmelí se ovšem také stříká barvami ve spreji. Přírodní dekoraci ze jmelí dominuje zlatá barva a přírodní jmelí. Menší podíl připadá na stříbrnou. Na trhu jsou i nějaké barevné výstřelky, jako je modrá, fialová nebo černá varianta jmelí. Při stříkání barvami je potřeba použít opravdu kvalitní barvy, které na hladkých lístcích jmelí vydrží a nesetřou se.
Vyrazte proto co nejdříve ven a sežeňte pro svou milovanou osobu čerstvé jmelí. Darujete nejen milou a tradiční přírodní dekoraci, ale vyjádříte tím i náklonnost, lásku a přání štěstí.
Zdroj informací: topvanoce.cz, ceskestavby.cz, nase-voda.cz
Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová