reklama

Také slaví psi nebo kočky Vánoce s vámi? A co mají jako štědrovečerní menu?

Vánoční svátky se občas zvrhnou v neslušné obžerství. A toho se nezúčastňují jen členové rodiny či přátelé, ale také naši čtyřnozí kamarádi. Ten, komu pes nebo očka nikdy v nestřežené chvíli neuloupili chlebíček nebo kousek cukroví může mluvit o štěstí. Co takové Vánoce a jídlko mohou se zvířaty udělat?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak tráví Vánoce vaši domácí mazlíčci? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vánoční svátky psů a koček

Před námi jsou nejkrásnější svátky v roce - Vánoce. Lidé jsou natěšeni na pár dní volna, děti na dárky pod stromečkem a naši psí a kočičí miláčci? Ti se nejvíce těší na společnost svých páníčků a plnou misku něčeho dobrého. 

Vánoce bychom neměli pojímat jako dny, plné obžerství a nicnedělání. A přejídat bychom se neměli ani my lidé, a už vůbec bychom neměli přecpávat svá zvířata. Jim, stejně jako nám lidem nadváha nesluší a vede jen ke spoustě zdravotních komplikací. Velkým nešvarem v tomto období je "přilepšovat" domácím mazlíčkům z našeho talíře. To je velmi častým jevem a je nutné říci, že to je velmi špatně. 

Jsou vaši domácí mazlíčci zvědaví? Myslete na ně s nějakým vhodným dárkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jsou vaši domácí mazlíčci zvědaví? Myslete na ně s nějakým vhodným dárkem

Žádné zvíře by nemělo konzumovat to, co jíme my, a zejména pokud se jedná o smažené pokrmy. Je sice chvályhodné, že se chcete se svým psíkem rozdělit o řízek a pejsek ho nejspíš také s chutí "zdlábne", ale musíte myslet na to, že mu tím poskytujete doslova medvědí službu. Smažené pokrmy zvířata nedokážou strávit a výsledkem může být taková pěkná žaludeční kolika. A asi nikdo nestojí o to, strávit Štědrý večer v ordinaci veterináře.

To samé platí o rybách. Náš kapr, smažený v trojobalu vypadá výtečně, ale podat ho psovi znamená vystavit ho nebezpečí, že spolkne drobnou kostičku a neštěstí je hotovo. O bramborovém salátu už asi ani nemá smysl diskutovat, protože ten do zvířecích misek opravdu nepatří.

Pokud máte stále touhu svému mazlíčkovi dopřát nějaké opravdu "echt" vánoční menu, kupte mu konzervu "Ryba s bramborovým salátem" pro psy.

Obdarujte svého zvířecího parťáka na Štědrý den chutným pokrmem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obdarujte svého zvířecího parťáka na Štědrý den chutným pokrmem

Ryba s bramborovým salátem

Buďte štědří a dopřejte štědrovečerní večeři i svému mazlíčkovi. Konzerva obsahuje lahodnou porci ryby s bramborovým salátem, po které se bude váš čtyřnohý parťák oblizovat až za ušima. Ukažte mu tak, že je právoplatný člen Vaší rodiny.

Kosti v konzervě nejsou nebezpečné, díky sterilizaci, která se provádí při vysokém tlaku a teplotě, jsou zcela měkoučké a lze je rozmáčknout mezi prsty. Kosti jsou důležitým prvkem ve stravě mazlíčka, obsahují důležité minerální látky. Při krmení konzervami, které obsahují kosti, nemusí chovatelé dokupovat žádné další vitamíny obsahující minerální látky.

Ostatně, kromě vánočního psího menu můžete psovi nebo kočce koupit i dárek. Ať už chutný nebo pro zábavu či odpočinek.

Adventní kalendář

Je určen pro psy i pro kočky. Pro malé kočky a psy je kvalitním krmením na 24 dní, pro větší psy luxusní masovou svačinkou během dne.  

Obsah kalendáře:

 • 6x kostky libové svaloviny 120 g (vepřová + hovězí svalovina)
 • 6x hovězí kýty 120 g
 • 6x kuřecí prsa 120 g
 • 3x losos filet 120 g
 • 3x krůtí filet 120 g

Adventní kalendář má krásný vánoční design, snadné otevírání okének i vyndávání jednotlivých konzerv. Může sloužit i jako vhodný vánoční dárek nebo jen pro radost. Je ideální na vyzkoušení různých druhů konzerv.

Vyzkoušejte vánoční menu pro psy nebo kočky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyzkoušejte vánoční menu pro psy nebo kočky

Pro milovníky koček je možné sehnat výhodný balíček právě pro kočky.

Tento luxusní balíček je pro opravdové milovníky masa. Může sloužit jako vhodný vánoční dárek, dárek k narozeninám, k svátku nebo jen pro radost. Je ideální na vyzkoušení různých výrobků z našeho celého sortimentu.

Obsah balíčku pro kočky:

 • MERI kuřecí prsa bez kosti 400 g
 • FANY maso 400 g
 • LÍZA kachní 120 g
 • FALCO SENSE CAT králík s hovězími kousky 200 g
 • FALCO CAT jelen kýta 120 g
 • Plíce sušené 30 g

Obsah balíčku pro psy:

 • MAX kuřecí prsa bez kosti 400 g
 • RONY maso 400 g
 • TIM kachní 120 g
 • FALCO SENSE DOG králík s hovězími kousky 200 g
 • FALCO DOG jelen kýta 120 g
 • Plíce sušené 30 g

Kromě konzerv nebo sušeného krmiva můžeme našim mazlíčkům přilepšit cukrovím. Ale ne sladkým cukrovím, které si pečeme pro sebe. Můžeme zkusit psí sušenky, které ochutíme rybím olejem, můžeme přidat ovesné vločky nebo drůbeží játra.

Vyzkoušeli jste už psí sušenky?
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyzkoušeli jste už psí sušenky?

Pokud si vaši čtyřnozí kamarádi rádi hrají, určitě ocení pod stromečkem dárek v podobě interaktivní hračky nebo plyšáka-mazlíka. Snažte se ale vždy kupovat hračky, určené výhradně pro domácí mazlíčky, třebaže by vás takový plyšák v hračkářství vyšel podstatně levněji. Hračky pro děti ale velmi často obsahují oddělitelné části, jsou šity běžným způsobem a jako výplň slouží duté vlákno nebo jiná podobná textilie. 

Psí i kočičí hračky by měly být pouze určeny pro zvířata
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Psí i kočičí hračky by měly být pouze určeny pro zvířata

Rozhodně tedy kupte hračky, výhradně určené pro domácí mazlíčky. Jsou vytvořené tak, aby vydržely kousání, tahání, škrábání a podobně. Zapřemýšlejte i nad interaktivními hračkami, které budou ve zvířatech probouzet nápaditost a utvářet jejich schopnosti. Vhodné budou nejrůznější pamlskovníky či kousátka.

Interaktivní hračky vaše miláčky potěší a zabaví
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Interaktivní hračky vaše miláčky potěší a zabaví

Tip redakce: Dávejte si dobrý pozor, jaké rostliny a dekorace si na Vánoce donesete domů. Zvířata nepoznají, že tyto věci nejsou určeny pro ně. A navíc, některé rostliny jako jmelí nebo poinsettia (vánoční hvězda) jsou pro ně jedovaté. 

Pozor na vánoční dekorace a rostliny, některé jsou jedovaté
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pozor na vánoční dekorace a rostliny, některé jsou jedovaté

Vánoce si užijete v kruhu rodiny nebo přátel a mezi ně jistě zařadíte i své domácí mazlíčky. Proto dbejte na to, aby pro ně vánoční svátky nebyly ve znamení zdravotních obtíží jen díky tomu, že nedokážete odolat jejich "psímu" pohledu (i když doma máte kočku) a dělíte se s nimi o své pochoutky na talíři.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Veterinární poradna, Sokol Falco

Publikováno: 14. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová