reklama

Chcete se vyhnout stresu při nákupu vánočních dárků? Vyhněte se mu a začněte nakupovat už teď

Je tu období, které většina z nás považuje za to nejkouzelnější z celého roku. Ulice se plní vánoční výzdobou, v domácnostech se horlivě vyrábí adventní věnce a nákupní horečka se šplhá na svůj vrchol. Letos se podle průzkumu vánočním stresem nechají pohltit pouhá 3 % lidí, která budou obstarávat vánoční dárky jen pár hodin před Štědrým večerem. Řekněte, měli byste na to nervy?

Stres při nákupu vánočních dárků na poslední chvíli zažijí 3 % Čechů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud je vaše odpověď razantní ne, patříte do skupiny 97 % lidí, kteří při nakupování dárků neplánují ponechat nic náhodě. A už vůbec nemají zájem o to, mačkat se v přecpaných nákupních centrech pár hodin před tím, než usednou ke štědrovečerní slavnostní tabuli. Nutno ale dodat, že 8 % z nich se nákupem dárků nehodlá zabývat vůbec. Tací totiž dárky jednoduše nenakupují vůbec.

Pokud jste nestihli dárky koupit, vytvořte je vlastníma rukama
Pokud jste nestihli dárky koupit, vytvořte je vlastníma rukama (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kult kupujících opozdilců

Pamatujete si na televizní reportáže, kdy na Štědrý den naháněl štáb v obchodních centrech uřícené zákazníky a snažil se z nich vymámit, co je vedlo k tomu, že se musí prodírat davy lidí a ideální dárek shánět na poslední chvíli? Takových lidí bylo v tu chvíli na kameře tolik, až to budilo dojem, že na Štědrý den kupuje dárky snad každý druhý.

Dnešní průzkumy ale nakonec přece jen ukázaly opak. Ti nejzodpovědnější (16, 5 %) nakupují dárky v průběhu celého roku. O chlup více lidí (16,6 %) se Vánocům začíná věnovat po skončení letních prázdnin a dárky nakupují už od září. 19,4 % lidí shání dárky od října a nejvyšší počet dotazovaných (20,3 %) pořizuje dárky v listopadu. V prosinci už pak počet dárku chtivých osob zase klesá a dostává se na 16 %.

Listopad je pro většinu lidí zkrátka nejlepším měsícem, kdy se naplno ponořit do nákupů
Listopad je pro většinu lidí zkrátka nejlepším měsícem, kdy se naplno ponořit do nákupů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dárky už v listopadu

Listopad je pro většinu lidí zkrátka nejlepším měsícem, kdy se naplno ponořit do nákupů. A je jedno jestli zamíří do kamenných obchodů nebo využijí pohodlné nakupování z domova na e-shopech. Ačkoliv dle průzkumu 47 % dotazovaných nakupuje dárky z velké většiny na internetu a kamenné obchody navštěvují k dokoupení zbytku.

Navíc v listopadu se koná největší slevová akce celého roku – Black Friday. Proč tedy nevyužít při nakupování dárků slevy? Tuto příležitost využívá až 38 % lidí, kteří mají zájem uskutečnit své nákupy co nejvýhodněji. Je však třeba se o e-shopech, na kterých nakupujete, informovat a nenaletět podvodníkům, jejichž zlevněné zboží není vlastně vůbec zlevněné. 

Co ale dělat, když dárek pod vánoční stromeček nestihnete pořídit? Neházejte flintu do žita a zhluboka se nadechněte
Co ale dělat, když dárek pod vánoční stromeček nestihnete pořídit? Neházejte flintu do žita a zhluboka se nadechněte (Zdroj: Heureka.cz)

Nestíhám, nestačím!

Co ale dělat, když dárek pod vánoční stromeček nestihnete pořídit? Neházejte flintu do žita a zhluboka se nadechněte. Tento drobný problém v klidu vyřešíte díky následujícím tipům:

  1. Máte-li problém s tím, že vámi vybrané zboží je vyprodané nebo vám ho doručovací služba nestihne dodat včas, zapojte svoji kreativitu a dotyčné osobě vyrobte poukaz na dárek. Můžete ho namalovat ručně nebo vytvořit v počítači.
  2. Pokud nejste kdovíjací kreativci a chcete mít dárek pod stromeček vyřešený co nejrychleji, darujte hotovost. Ale pozor, 56 % lidí si myslí, že peníze pod stromeček nepatří.
  3. Pokud jste nestihli dárky koupit, vytvořte je vlastníma rukama. V některých rodinách takto dokonce postupují záměrně a má to něco do sebe. Dárek má duši a vy víte, že dotyčný strávil dost času s tím, aby pro vás vymyslel něco krásného. Pokud tápete a inspirace k vám nepřichází, použijte internet, na kterém najdete hromady inspirace.

Zdroj informací: Heureka.cz

Publikováno: 1. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce