reklama

Moskevský strážní pes: Ostražitý hlídač a ochránce své rodiny

Mohutný huňáč, který už od prvního pohledu nezapře svého předka, bernardýna. Přátelský a milující obr, který si však svou rodinu pečlivě hlídá.

Moskevský strážní pes

Patří mezi služební plemena a byl vyšlechtěn v bývalém Sovětském svazu pro Rudou armádu, především na ostrahu objektů a v menší míře i pro záchranářské práce. První štěňata této rasy se narodila ze spojení feny bernardýna a psa kavkazského ovčáka. Standard plemene byl podepsán až roku 1992.

Moskevský strážní pes
i (Zdroj: pixabay.com)
Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes má mohutnou kostru, velký vzrůst, psi dorůstají velikosti okolo 78 cm a feny 73 cm. Horni hranice vzrůstu však není pevně stanovena.

Moskevský strážní pes na stráži
i (Zdroj: Vlaďka Čapková)
Moskevský strážní pes na stráži

Tato rasa se vyznačuje hrubou srstí s hustou podsadou. Psi mají delší hřívu kolem uší než feny. Vybarvení srsti je rezavé s bílou, tedy plášťové nebo skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami. Hrudník, přední končetiny do výše lokte, zadní do bérce a konec ocasu jsou bílé. Tmavé skvrny kolem očí zakrývají i vnitřní koutek oka. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle. Srst líná na jaře a na podzim, a to velmi znatelně, je potřeba ji intenzivně vyčesávat.

Fenky moskevského strážního psa
i (Zdroj: Vlaďka Čapková)
Fenky moskevského strážního psa

Toto plemeno se kupodivu hodí i pro chovatele začátečníky. Výchova však musí být důsledná. Pes si velmi dobře pamatuje, co mu bylo jednou povoleno a je potřeba, aby hned od štěněte začal uznávat člověka, jako vůdce smečky.

Zima ani sníh jim nevadí
i (Zdroj: Vlaďka Čapková)
Zima ani sníh jim nevadí

Moskevský strážní pes má jednu nespornou výhodu, jen velmi málo štěká, ale o to ostražitěji hlídá. Jinak je to velmi přátelský a milý pes s mazlivou a kontaktní povahou.

Publikováno: 16. 2. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.