reklama

Vyrobte si drátovanou ozdobu ve tvaru vánočního stromečku

Vánoční stromeček neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Drátovaná dekorace s korálky ve tvaru stromečku může posloužit jako ozdoba svátečního stolu, doplnit mísu s ovocem, nebo ho můžete použít jako jednoduchý svícen na čajovou svíčku.

i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Vyrobte si malou drátovanou dekoraci ve tvaru stromečku (Zdroj: Silvia Pokorná)

Vánoce se nezadržitelně blíží a určitě už máte byt uklizený, navoněný a nazdobený. A pokud ne, nevadí. Uvařte si čaj nebo kávu a sedněte si k tvoření. Při drátování se krásně zrelaxujete a výrobou vlastní vánoční dekorace si navodíte sváteční náladu. A přípravy vám pak půjdou více od ruky. Pusťme se do toho!

Připravte si:

  • podložku pro práci
  • pevnější základní drát
  • tenký omotávací drát
  • drobné zelené korálky
  • menší kulaté barevné korálky
  • štípačky na drát
  • kulaté kleště
  • ploché kleště
Připravte si drátky, korálky a nářadí
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Připravte si drátky, korálky a nářadí
Používejte speciální kleště pro drátování
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Používejte speciální kleště pro drátování

Na jednom konci pevnějšího drátu si udělejte kulatými kleštěmi malé očko. Pak začněte kolem očka tvarovat spirálu, která bude základem pro tvar vánočního stromečku. Pracujte rukama, nebo si pomáhejte kleštěmi na drát. Pokud máte obyčejné ploché kleště, omotejte je náplastí, abyste si drát nepoškrábali.

Připravte si základní kostru
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Připravte si základní kostru

Průběžně si kontrolujte tvar a délku. Spirálu tvarujte do té doby, než budete mít potřebnou velikost stromečku. Spirála se dá opakované vytahovat a stahovat. Nakonec přebytečný drát ustřihněte štípacími kleštěmi. Stromeček si upravte a dotvarujte.

Začněte omotávat tenký drátek
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Začněte omotávat tenký drátek

Odstřihněte si pracovní kus tenkého drátu a začněte omotávat spodní část stromečku. Konec pevného drátu přidělejte k první smyčce, tím vytvoříte základnu stromečku. Omotejte kus k sobě, a pak plynule přejděte na omotávání samotné smyčky. Postupně přidávejte korálky a ukotvujte je na drát.  

Přidávejte korálky
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Přidávejte korálky

Malé zelené korálky umisťujete na stromečku směrem nahoru, budou suplovat jehličí. Barevné korálky umisťujte směrem dolů, aby to vypadalo stejně, jako kdy pověsíte na stromek vánoční kouli. Větší kuličky můžete ještě jednou otočkou drátu kolem sebe skroutit, aby se lépe upevnily.

Nový drátek jednoduše přidejte
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Nový drátek jednoduše přidejte

Pokud vám skončí omotávací drát, domotejte ho až do konce. Ustřihněte si nový kousek tenkého drátu a pokračujte dál, jenom nový konec přimáčkněte co nejblíže k místu, kde jste skončili. Mezi jednotlivými korálky, zejména těmi malými, dělejte vždy drátem jednu samostatnou otočku. 

Vyplňte celou spirálu korálky
i (Zdroj: Silvia Pokorná)
Vyplňte celou spirálu korálky

Nazdobte stromeček korálky až do konce, pak ho ještě upravte a dotvarujte a máte hotovo. Malé korálky jsou nejhezčí zelené, větší korálky můžete zvolit, jaké chcete. Můžete dekoraci ozdobit také jenom malými korálky, pro svícen je to vhodnější. 

Tip:

Menší stromečky se hodí i jako závěsná ozdoba na váš živý vánoční stromeček. Při štědrovečerní večeři můžete více stromečků použít jako dekorace k prostírání, nebo přímo jako stojánky pro jmenovky. Větší dekoraci můžete použít jako svíček nad čajovou nebo menší svíčku. Pozor, v tomto případě nepoužívejte plastové ani dřevěné korálky a počítejte s tím, že drát se nad svíčkou ohřeje. 

Až budete dekoraci ukládat pro příští Vánoce, před uložením do krabice ji opatrně stlačte do placky a vložte do papírové obálky nebo zabalte do ubrousku. Takto se při uskladnění nezničí a nedeformuje. Příští svátky pak drátovaný stromeček jenom opatrně zpátky vytáhněte do požadovaného tvaru, podobně jako harmoniku.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 12. 12. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.