Pokojové rostliny, které se k sobě hodí, můžete zvolit nejen podle vzhledu, odolnosti a náročnosti pěstování, ale i podle toho, zda čistí vzduch, kvetou nebo jsou stálezelené. Některé jsou jedovaté, a proto se nehodí k malým dětem a k domácím mazlíčkům.
Pokojové rostliny vybírejte podle místa v místnosti, některé potřebují pro svůj růst více prostoru, některým stačí jen malý kousek na okenním parapetu. Rovněž je dobré vědět, zda preferují více denního svitu, nebo jim naopak bude stačit polostín nebo dokonce šero. Mnohé jsou nenáročné na zálivku, některé preferují více vlhkosti, kterou lze dodat i rozprašováním. Důležitá je i teplota, kterou lze korigovat i umístěním rostliny mimo přímý sluneční svit.
Pro začátečníky nebo věčné zapomnětlivce se budou hodit spíše rostliny nenáročné na pěstování, kterým nevadí sušší půda. Některé druhy jsou schopny vydržet i několikatýdenní sucho.
U stálobarevných rostlin volte k sobě druhy tak, aby lahodily nejen oku, ale aby byly i vkusným designovým doplňkem do vašeho interiéru. Nezapomeňte, že různé odstíny zelené se k sobě nemusí vždy hodit. Odstíny tlumené zelené se k sobě hodí více než ty s výrazným zeleným zbarvením, můžete kombinovat jednobarevné s vícebarevnými rostlinami.
Pokojové rostliny k sobě vybírejte i podle jejich výšky, různé asymetrie a nepravidelnosti jsou právem žádoucí. I do malé místnosti se hodí vysoká rostlina umístěná na zemi, kterou vhodně doplní malá nebo popínavá rostlina na poličce. Velikost květináče volte podle konkrétní výšky rostliny. Vysoké pokojové rostlině určitě nebude vyhovovat malý nízký květináč.
Stálezelené
Aglaonemy mají podlouhlé zelené listy, některé s červenou, oranžovou nebo žlutou kresbou. Jsou nenáročné na pěstování, zvládne je i začátečník. Dařit se jim bude v substrátu pro pokojové rostliny. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 15 °C. Nízké teploty a průvan způsobují hnědnutí listů. Zalévají se pravidelně malými dávkami vody a potřebují rosení listů. V zimních měsících se může zálivka omezit.
Pro zelence jsou typické zelené podlouhlé listy s bílou kresbou rostoucí v trsu. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která se výborně hodí na okenní parapet. Prospívat bude ve vlhčí půdě na světle i v polostínu. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, má ráda vlhčí půdu. V teplém a suchém vzduchu se jí dařit nebude. Její zvláštností je, že je vhodná pro domácí mazlíčky a zpestří jídelníček psům, kočkám i králíkům.
Zamioculcasy jsou na trhu s pokojovými rostlinami teprve krátce. Je pro ně typický dužnatý podzemní oddenek, ze kterého vyrůstají až 1 m dlouhé sytě zelené listy. Dařit se jim bude při rozptýleném slunečním svitu, polostínu i stínu. Stanou se jistě velmi oblíbenou rostlinou pro věčné zapomnětlivce, neboť nesnáší pravidelné zalévání. Po přelití jí rychle uhnívají kořeny, bez zálivky vydrží i několik týdnů.
Tchýnin jazyk též známý pod názvem tenura je pokojová rostlina s dlouhými špičatými listy, která je téměř nezničitelná. Není nijak náročná na zálivku, před zalití ji nechte téměř vyschnout. Dařit se jí bude na světle i v polostínu, v zemině pro pokojové rostliny s příměsí písku. Pozor, tato pokojová rostlina je jedovatá, proto by neměla být v bytě, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci.
Kvetoucí
Lopatkovec též známý pod názvem toulcovka je velmi oblíbená nenáročná pokojovka, která se hodí i do ložnice. Čistí vzduch, odstraňuje toxiny, a tím může zlepšit kvalitu spánku. Typické jsou zelené podlouhlé, lesklé listy s bílými květy. Je nenáročná na pěstování, dařit se jí bude v polostínu a teple. Pozor dejte v letních měsících na přímé sluneční záření, které může spálit listy a ty následně hnědnou. Snese i vysušený substrát, proto není náročná na pravidelnou zálivku. Potřebuje rašelinový substrát.
Anturie též známá pod názvem toulitka je pokojová rostlina s charakteristickými lesklými zelenými listy a výraznými pevnými květy v barvě červené, bílé, oranžové, fialové, růžové nebo hnědé. Hodí se nejen do obývacího pokoje, ale i do ložnice, protože čistí vzduch, odstraňuje toxiny, a tím zlepšuje kvalitu spánku. Potřebuje pravidelnou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou můžete dodat rozprašovačem nebo umístěním na vlhčí místo bytu. Bude prospívat v polostínu nebo na místě nepřímého slunečního svitu.
Pokojová azalka s květy v barvě bílé, oranžové, červené, růžové nebo fialové, které nakvétají dlouhých 8 týdnů, je velmi oblíbená pokojová rostlina. Dařit se jí bude na stanovišti s nepřímým slunečním svitem, kde je chladno s ideální teplotou 18-20 °C. Potřebuje speciální zeminu pro azalky s pravidelnou zálivkou, udržováním vlhké zeminy a dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Pozor, tato pokojová rostlina je jedovatá, proto by neměla být v bytě, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci.
Kolopejka je půvabná pokojová sukulentní rostlina, která má drobné květy v barvě bílé žluté, červené, růžové, fialové nebo oranžové kvetoucí po celý rok. Dařit se jí bude na světlém stanovišti, bez přímých slunečních paprsků. Potřebuje mírnou zálivku, pokud ji přelijete, svěsí listy. Upřednostňuje sušší vzduch a rašelinový substrát s příměsí písku. Pozor, tato pokojová rostlina je jedovatá, proto by neměla být v bytě, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci.
Při koupi jednotlivých druhů si nezapomeňte zjistit podmínky pěstování od průměru květináče, přes zálivku, hnojení, až po umístění rostliny v interiéru.
Zdroj informací: dama.cz; ZAZUMi.cz; Dumazahrada.cz; zitakosnarova.cz
Publikováno: 8. 12. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská