reklama

Vánoce přicházejí, a proto se pusťte do vánočního úklid. Jak na to, aby to nebolelo?

Vánoce se kvapem blíží, ale, milé hospodyňky, milí hospodáři, nepropadejte panice. Předvánoční čas se nese v duchu příprav, nákupu dárků, pečení cukroví a v neposlední řadě také pořádnému úklidu čili gruntování. Jak vše zvládnout a nezhroutit se? Jednoduše! Máme pro vás pár užitečných tipů, jak uklidit a přitom se nezbláznit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předvánoční úklid nemusí být strašákem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ať už chceme anebo ne, zatímco pro muže jsou Vánoce více o zajištění stromečku a kapra, na hospodyňkách většinou zůstává vše ostatní. Vaření, pečení a v neposlední řadě i úklid. Všichni přece chtějí pohostit blízkou i vzdálenou rodinu v perfektně čisté domácnosti.

A jak tedy „sfouknout“ vánoční úklid bez stresu a zbytečných honiček? Všeobecným pravidlem je naplánovat si vše alespoň pár týdnů dopředu. Ideální je začít už v listopadu.

Věnujte dostatečnou péči sklu, které použijte ke slavnostnímu stolování. Základem úspěchu je kvalitní houbička na mytí nádobí
i (Zdroj: Vileda)
Věnujte dostatečnou péči sklu, které použijte ke slavnostnímu stolování. Základem úspěchu je kvalitní houbička na mytí nádobí

Čím dlouhodobější plán, tím méně shonu

Obecně platí, že na největší množství práce potřebujeme přísnější plán. A to se potvrzuje i pro vánoční úklid. Zvládnout před svátky uklidit celou domácnost za jeden víkend – to už není výzva, ale čirý masochismus. Proto je dobré dát si menší sousta už v listopadu. Začněte například od vstupních dveří. Z předsíně odstraňte letní a podzimní boty, protřiďte skříně a vyměňte oblečení za teplejší kousky, které budete v zimě nosit.

Nezapomeňte zapojit celou rodinu

Mnohé hospodyňky berou úklid jako osobní misi, zkuste však nechat přiložit ruku k dílu i ostatní členy rodiny. Každé dítě přeci zvládne vynést smetí či zaběhnout na menší nákup. Mužská síla se vám zase může hodit při přesouvání nábytku, v rámci vysávání a třeba i při mytí podlah. S parním mopem totiž zvládne umytí jakékoliv tvrdé podlahy, ale i koberce i ten nejležérnější manžel. Nová metoda úklidu horkou parou přitom zabije až 99,9 % bakterií, a to bez použití chemického čisticího prostředku.

Podlahy přijdou na řadu jako poslední
i (Zdroj: Vileda)
Podlahy přijdou na řadu jako poslední

Připravte lednici a mrazák

Jak se budou svátky blížit, tím více času budete trávit v kuchyni a tím spíš dostanou zabrat vaše lednice a mrazák. Takže ještě před tím, než se pustíte do vaření a pečení dobrot, udělejte revizi v těchto prostorách. A když se k tomu přemluvíte v předstihu, určitě si najdete čas i na odmrazení mrazáku a důkladné vyčištění lednice.

Sněhově bílé záclony

Krásný výhled vám nezaručí pouze perfektně vyleštěná okna. Po jejich umytí proto nezapomeňte vyprat záclony a závěsy. Ještě vlhké je zavěste zpět na okna. To samé platí i pro závěsy, když je není třeba žehlit. A pokud jsou vaše závěsy bílé, přinesou do vašeho domova kousek zasněžené zimní přírody.

Koupelna a záchod

Čert a vodní kámen nikdy nespí. Každá správná hospodyňka proto dbá na čistotu v koupelně a na toaletě. V rámci předvánočního úklidu si najděte čas i na protřídění šamponů, sprchových gelů, krémů a ostatní kosmetiky, kterou už nepoužíváte. Se špínou a šmouhami ve sprchovém koutě, vodovodních baterií i na zrcadlech si potom rychle poradí mikrohadřík, který stačí před použitím zlehka namočit. Sbohem chemie a vysušené ruce!

S mikrohadříkem bude úklid legrace
i (Zdroj: Vileda)
S mikrohadříkem bude úklid legrace

Kuchyň jako ze škatulky

Na závěr se pusťte do úklidu kuchyně. Jednou za čas si zaslouží i skřínky vyklidit a setřít v nich prach na poličkách. Nezapomeňte ani na sporák, troubu, digestoř, dřez a kuchyňské baterie. Zaschlá špína a mastnota, které vznikají při vaření na varné desce či při pečení v troubě a v mikrovlnce, budou rázem pryč. Potom už nezůstane nic jiného než si s celou rodinou užít krásné Vánoce plné oddychu a pohody.

Zdroj informací: Vileda, www.jaktak.cz, www.svetcisteni.cz

Publikováno: 2. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce