reklama

Prozradíme vám nejlepší způsoby, jimiž odstraníte zápach z oblečení

Zápach z oblečení nemusí představovat problém, když víte, jak ho odstranit. S nevábně zapáchajícím oblečením se asi jednou za čas potýká každý. Ve většině případů však není nutné panikařit, protože zápachu se dá zbavit. Posbírali jsme pro vás ty nejlepší osvědčené způsoby na odstranění zápachu z oblečení. Doufáme, že vám pomohou.

Zápach z oblečení je možné odstranit různými způsoby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zápach z oblečení se dá odstranit 

Zápach z oblečení může mít různou příčinu. Ve většině případů se ho naštěstí zbavíme vypráním. Někdy se ale stane, že ani po vyprání oblečení nevoní. Některé oblečení navíc není možné jen tak jednoduše vyprat, proto nutné hledat jiný způsob. Vyzkoušejte třeba jeden z těch, které se již osvědčily.

S mírným zápachem vám může pomoci esenciální olej
S mírným zápachem vám může pomoci esenciální olej (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při mírném zápachu 

Mírného zápachu se můžete zbavit pomocí speciálního roztoku, jenž vytvoříte smícháním vody a bílého octu v poměru 1:1, do něhož ještě přidáte i několik kapek esenciálního oleje. Namíchaný roztok nalijte do rozprašovače, a potom jím z dostatečné vzdálenosti postříkejte nevábně zavánějící oblečení. Potom, co na vzduchu uschne, už by nemělo zapáchat. 

Aby vám oblečení mimo sezonu nezatuchlo, uložte ho do vakuových pytlů
Aby vám oblečení mimo sezonu nezatuchlo, uložte ho do vakuových pytlů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dlouho uložené oblečení 

Často se stává, že dlouho uložené oblečení ve skříni, hlavně svetry a bundy, po vytažení nevoní nebo dokonce páchne. Obvykle pomůže, když je jednoduše vyperete. Pokud však chcete této situaci předejít, uložte ho do vakuových pytlů. Pomoci vám mohou rovněž i látkové pytlíčky se zrnkovou kávou, bylinkami, skořicí nebo sušenou kůrou z citrusů. Takový pytlíček vložte do kapsy svrchního oblečení. Pytlíčky oblečení osvěžení a neutralizují zápach. 

Parfém z oblečení obvykle odstraníte, když ho pořádně vyvětráte
Parfém z oblečení obvykle odstraníte, když ho pořádně vyvětráte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak odstranit parfém z oblečení? 

Podobně jako v případě odstranění zápachu kouře zkuste oblečení nejprve důkladně vyvětrat. A pokud to nepomůže, zkuste ho vyprat. Když oblečení není možné vyprat, zkuste trik s jedlou sodou. Oblečení vložte do sáčku na zip, nasypejte k němu 100 g jedlé sody a nechte ho odležet. Pak oblečení důkladně vytřepte, případně ještě vysajte.

Řada zdrojů doporučuje oblečení, které nějakým způsobem zapáchá a není ho možné vyprat, vložit do mrazničky. Nám se to ale nejeví jako nejlepší nápad. Jistě, zápach tím nejspíše odstraníte, ale může se stát, že nepříjemný zápach (nebo vůně parfému) pronikne do okolních potravin. Kontaminovaná pak může být celá mraznička. 

Za nevábným zápachem oblečení mnohdy stojí samotná pračka
Za nevábným zápachem oblečení mnohdy stojí samotná pračka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mnohdy za zatuchlým zápachem stojí pračka 

V mnoha případech za nepříjemným zápachem oblečení může pračka. Děje se tomu tak ve chvíli, když o ni správně nepečujete. Ano, i pračka potřebuje pravidelně čistit, jinak se v ní rozmnoží bakterie a nahromadí nečistoty, které negativně ovlivní prací výkon i zápach prádla. Pravidelně ji proto kontrolujte.

Obzvláště si pohlídejte gumové těsnění, přihrádku na prací prostředky a filtr. Nenechávejte v ní také prádlo po vyprání. V ideálním případě byste ho měli okamžitě pověsit. Pokud to není možné, alespoň otevřete dvířka pračky. Rozhodně však prádlo v pračce nenechávejte po dobu několika hodin. 

S odstraněním zápachu vám pomůže také ocet a jedlá soda
S odstraněním zápachu vám pomůže také ocet a jedlá soda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak si poradit se zatuchlým zápachem? 

Velmi dobrým způsobem, jak se zbavit zatuchlého zápachu, je vyprání v pracím prostředku pro alergiky. Pomoci může i to, když do praní přidáte také několik kapek borovicového oleje na praní. Olej prádlo nejenže provoní, ale také odstraní skvrny a zbaví plísní. 

Pokud prádlo můžete vyprat na vysokou teplotu, vyperte ho s jedlou sodou nebo vyzkoušet můžete octovou lázeň. Na 5 l vody náleží 1 sklenice octu. Prádlo do lázně namočte a nechte působit 2 hodiny. Pak je vyperte v běžném pracím prostředku. Pokud vám ocet nevoní, můžete ho nahradit dvěma šumivými tabletami aspirinu.

Naštěstí je ve většině případů možné zápach odstranit prostým vypráním
Naštěstí je ve většině případů možné zápach odstranit prostým vypráním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proti zápachu je rovněž efektivní sušení vypraného prádla na sluníčku. Sluníčko zabije bakterie a odstraní zápach. Tato metoda je ale nevhodná pro barevné oblečení, protože může vyblednout. V jiných případech můžete vyzkoušet napařovací žehličku nebo napařovač. 

V neposlední řadě je důležitá i prevence. Neuchovávejte proto své oblečení, ani jiný textil, na vlhkém místě. Vlhké prostředí totiž podporuje množení bakterií, což je spojeno i se vznikem nepříjemného zápachu. Neuchovávejte proto své ručníky a osušky v koupelně, ale raději v šatní skříni.

Zdroj informací: Candy-home.com; Cleanpedia.com; Heathline.com

Publikováno: 29. 11. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová