reklama

Vyrobte si jednoduchý obal na květináč ve tvaru konvičky

Jednoduchý obal na květináč si vyrobíte i ze starého plotu. Vypadá to stylově, můžete si vyhrát s broušením, řezáním a barvením. A zvládnou to i naprostí techničtí amatéři. Ať jsi holka nebo kluk, s námi to zvládneš jedna dvě. Menší verze se hodí do bytu, větší na balkon a terasu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obal na květináč vyrobíte i ze starého plotu (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Vyrobit si obal na květináč můžete i ze starého plotu. Nic tak nevyjde nazmar a starý nevzhledný květináč dostane zbrusu nový šat. Navíc bude celý z přírodního materiálu, takže krásně zapadne jak na terasu, tak do vaší zahrady. Použijte staré plaňky, brusku, pár vrutů a za chvilku máte hotovo. Jak na to? 

Na výrobu obalu na květináč si připravte:

  • staré nebo nové plaňky na plot
  • pilku a brusku (nebo brusný papír)
  • vruty a šroubovák, případně aku vrtačku
  • kbelík o něco větší než květináč s rostlinou
Připravte si plaňky a nářadí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si plaňky a nářadí
Připravte si plaňky podle výšky vědra
Připravte si plaňky podle výšky vědra (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravte si plaňky ze starého plotu, nebo je seženete nové v hobbymarketech, jako je Obi, Hornbach apod. Zkraťte je podle výšky kbelíku či květináče, ale ponechte zhruba 8 cm přesah nad horním okrajem. Počet planěk záleží od velikosti nádoby. Nařežte tolik kusů, abyste vyplnili celý obvod květináče. 

Očistěte plaňky broušením
Očistěte plaňky broušením (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jednotlivé plaňky zabruste ze všech stran a zbruste případné nečistoty a nehezké části. Pokud máte plaňky nové, bude práce snadnější. Můžete je pak ponechat přírodní anebo nalakovat či navoskovat. Stejně si můžete vyhrát s barvami a použít metodu suchého štětce pro vytvoření patiny. 

Vyrobte si kropítko
Vyrobte si kropítko (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na jedné plaňce vytvořte pomocí různých hrubších větví kropítko. Spojte dva kusy větve k sobě a přidělejte na plaňku tak, abyste vytvořili tvar kropítka po vzoru konve. Na konci ještě přidělejte malou kulatinu. Co nejvíce se snažte přiblížit potřebnému tvaru. Dřevo k sobě připevněte vruty.

Přidělejte plaňky ke kbelíku
Přidělejte plaňky ke kbelíku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nakonec jednotlivé plaňky připevněte kolem kbelíku a vytvořte tak dřevěný obal. Plaňky skládejte jednu vedle druhé. Na spodním okraji budou těsně u sebe, na horním okraji se můžou mírně rozšiřovat, to v případě, že máte kónický tvar kbelíku. Plaňky přidělejte k vedru vruty, stačí vždy jeden v horní části plaňky. 

Nakonec ještě vytvořte z měkčích ohebných větviček ucho našeho pomyslného dřevěného vědra. Svažte konce k sobě a celou smyčku přidělejte vrutem k plaňce na opačné straně, než máte kropítko. Takto bude imitace přírodní konve dokonalá. Nakonec už jenom vložte květináč s bylinkami, malým keřem, stromečkem, či jinou celoroční rostlinou a máte dokonalou dekoraci na zahradu či terasu po celý rok. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.