Roztoče pouhým oken neuvidíme, ale přesto umí pořádně potrápit především alergiky a způsobit jim velké problémy. Prach a spolu s ním i roztoči, respektive jejich alergeny (výtrusy) jsou v domácnosti běžné. Roztoči milují vlhko, teplo a tmu, přebývají nejčastěji v postelích a kobercích s dlouhým vlasem. Natřásáním peřin či suchým stíráním prachu dostáváme roztočové alergeny do vzduchu, kde je dýcháme. Roztočů se úplně nikdy asi nezbavíme, ale můžeme udělat přítrž jejich množení.
1. tip, jak se zbavit roztočů: pravidelně větrejte
Je nutné správně větrat (ideální je větrání okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem přes protilehlá okna a dveře) a tím snižovat relativní vlhkost vzduchu. Ideální rozmezí je 35–55 procent. Roztočům totiž vadí vlhkost pod 55 procent! Nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70–80 %.
2. tip, jak se zbavit roztočů: nepřetápějte
Proti roztočům pomáhá také snížení teploty v interiéru. V zimě je vhodné udržovat teplotu v místnostech maximálně na 22 °C. Vyšší teplota vzduchu už roztočům velmi svědčí; nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 26 °C.
3. tip, jak se zbavit roztočů: perte často ložní prádlo
Pravidelně a co možná nejčastěji perte ložní prádlo (a případně textilní hračky v posteli) a to na minimálně 60 °C. V pouhém jednom gramu prachu z matrace, polštáře nebo peřiny běžného lůžka se totiž ukrývá až 15 tisíc roztočů. Proč mají roztoči v posteli ideální podmínky k životu? Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy – částečky oloupané z naší pokožky. Dýcháním a pocením vzniká zvýšená vlhkost v lůžku, a vytváří tak ideální klima pro roztoče. Navíc svým tělem lůžko roztočům každou noc vytápíme.
4. tip, jak se zbavit roztočů: hubí je slunce i mráz
Roztoče pravděpodobně hubí dlouhodobé vystavení slunečnímu svitu nebo naopak nízké teploty. Plyšové hračky proto zkuste například dát občas na noc do mrazáku a lůžkoviny i v zimě větrat venku na sluníčku.
5. tip, jak se zbavit roztočů: ložnice bez koberce
V místnosti, kde spíme by mělo být co nejméně textilií a koberců. Pokud koberce, tak klasické s krátkým vlasem. Ale ideálně by měla být ložnice bez koberců.
6. tip, jak se zbavit roztočů: uklízejte „namokro“
Jde-li o úklid, účinnější je mokrý stěr. Při luxování je vhodné používat kvalitní filtry a sáčky k vysavačům (HEPA filtry a mikrofiltry), po vysávání a při něm větrejte.
Publikováno: 31. 1. 2018, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková