Péče o pokojové rostliny má svoje zásady i v podzimu a zimě. Bohužel, spousta majitelů svým přístupem vede zeleň v domácnosti do záhuby, protože ji nejen přelévá, ale vystavuje dalším velmi nepříznivým vlivům. Pojďte se začíst do dalších řádků, kde vám poradíme, jak na to, aby pokojové rostliny bez problémů přežily až do jara.
Pokojové rostliny mají na podzim a v zimě, tedy ve dnech, kdy jsou krátké po stránce slunečního záření, výrazně utlumený metabolismus. Potřebují mnohem méně vláhy, nevyžadují ani hnojení tekutými preparáty a je zapotřebí také provádět pravidelnou kontrolu na přítomnost škůdců.
S vláhou je nutné zacházet opravdu velmi opatrně. Zalévejte jen tak, aby všechnu vodu mohly rostliny vstřebat, v zimním období dávejte maximálně poloviční obvyklou dávku vláhy oproti létu a ještě sledujte, zda nezůstává příliš vody v podmisce. Přelití znamená nekompromisní ponechání kořenového systému ve vodě, rostliny najednou jakoby churaví, vadnou, žloutnou jim listy, a čím později zasáhnete, tím jsou následky horší.
Většina pokojovek na přelití uhyne, protože se jim nedostane pomoci včas. Při nevynechání hnojení zase nedokážou rostliny vstřebat živiny, nejčastějším problémem pak bývá zasolení substrátu, které vzniká krystalizací minerálů z hnojiv, které se vysráží na povrchu.
Pozor na studený průvan. Některé rostliny jej zvládnou bez úhony, ale chladný vzduch nesvědčí mnohým rostlinám. Mohou zcela na nějakou dobu zastavit růst, jiné, jako například orchideje, mohou při nastydnutí i uhynout vlivem silného teplotního šoku.
Během podzimu a zimy je nezbytné také v bytě udržovat zvýšenou vlhkost vzduchu. Jde to řešit nákupem odpařovačů, které se zavěsí na radiátor, někteří náročnější si rádi pořídí elektrický zvlhčovač vzduchu.
Avšak nejjednodušší řešení spočívá v rosení nebo sprchování rostlin. Suché prostředí totiž nahrává savým škůdcům, hlavně pak sviluškám, které sají šťávu z rostlinných pletiv, a napadení poznáte podle pavučinek mezi listy. Napadené rostliny také vypadají nemocně a při silném napadení hynou. Jako postřik postačí směs rostlinného oleje, mýdla a kypřicího prášku.
Zdroj informací: ceskestavby.cz
Publikováno: 1. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček