reklama

Vyzkoušejte osvědčené způsoby, kterými vyčistíte plechy na pečení

Čištění plechů na pečení je zcela přirozenou potřebou po každém pečení. Ne každý však plechy po každém použití umývá, čímž si zadělává na ještě větší problémy s jejich vyčištěním, než kdyby tak učinil hned. Pravda, drhnutí takového připáleného plechu patří k těm nejhorším domácím pracím. Ale nemusí tomu tak být, pokud na jejich čištění budete znát několik triků.

Čištění plechů na pečení nemusí být náročným úkonem, stačí, když znáte několik triků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů na pečení 

Čištění plechů na pečení je zapotřebí přizpůsobit tomu z čeho jsou vyrobeny. Co si pod tím představit? Tak třeba to, že nepřilnavý plech se čistí jiným způsobem než hliníkový nebo smaltovaný.  Pro většinu však platí, že nepatří do myčky. Do myčky můžete vložit pouze nerezové plechy a také eloxované hliníkové plechy. Vysoká teplota vody je totiž může poškodit. Plechy by se v myčce mohly zkroutit. Poškodit by je mohl i čisticí prostředek z myčky, protože je poměrně agresivní. 

Čištění plechů ovlivňuje i typ plechu
Čištění plechů ovlivňuje i typ plechu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Říkáte si, že při pečení používáte pečicí papír nebo silikonové podložky, takže by měly být vaše plechy v bezpečí? Pravda, tyto plechy by měly být před usazeninami ochráněny, situace se má však mnohdy tak, že ať děláte, co děláte, plech nakonec špinavý přece jen je. Nejhůře odstranitelné jsou přitom ty usazeniny, které vznikají z mastnoty a sladkých pokrmů. Čištění ale nemusí být vždy až tak náročným úkonem, když víte, jak na to. Máme pro tipy na triky, které vám jejich čištění usnadní.  

K čištění můžete použít komerční prostředky nebo věci, které máte běžně doma
K čištění můžete použít komerční prostředky nebo věci, které máte běžně doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Triky na čištění plechů na pečení 

Základem veškerého úspěchu je co nejrychlejší namočení plechu. Potom se pokuste o hrubé odstranění toho, co na plechu zůstalo. Pomoci si přitom můžete stěrkou či špachtlí. V případě, že špína nejde dolů, můžete zkusit plech s čistou vodou nahřát v troubě na 200 °C. Špína by měla povolit. Pokud se tak ale nestane, můžete použít k čištění třeba jedlou sodu. 

Čištění jedlou sodou 

V případě čištění jedlou sodou plech vložte opět do dřezu, napusťte do něj horkou vodou, nasypte do něj 125 g jedlé sody a nalijte 65 ml octa. Nechte asi 1 hodinu působit, a pak plech vydrhněte neabrazivní houbičkou na nádobí s kapkou mycího prostředku. Nakonec vše opláchněte a utřete utěrkou. Tento způsob je vhodný k čištění hliníkových a smaltovaných plechů nebo pekáčů. 

Hotovým zázrakem je jedlá soda
Hotovým zázrakem je jedlá soda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Funguje to i se solí 

K vyčištění plechu můžete vyzkoušet i trik se solí. Vůbec nejlépe přitom funguje hrubozrnná sůl. Plech opětně vložte do dřezu, zasypejte ho solí, kterou pak následně postříkejte jablečným nebo vinným octem z rozprašovače. Nechte působit a následně vše důkladně vydrhněte neabrazivní houbičkou na nádobí. Účinnost čištění zvýšíte tím, že sůl ještě posypete jedlou sodou. 

Čištění peroxidem 

Nejefektivnějším čisticím prostředkem na hliníkové plechy je pasta ze sody a peroxidu vodíku. Pozor, užívat ji smíte pouze na hliníkové plechy, protože všechny ostatní byste mohli poškodit. Poté, co ji nanesete na připáleninu, nechte ji 2 až 3 hodiny uležet, a pak špínu z plechu stáhněte stěrkou. Čistý plech nakonec důkladně umyjte a osušte. 

Peroxid dokáže zázraky
Peroxid dokáže zázraky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů pomocí brambory

Začal vám plech rezivět? K odstranění rzi z plechu můžete vyzkoušet bramboru. Brambora při potírání vypouští kyselinu šťavelovou, která rozkládá rez. Nejprve bramboru rozřízněte, namočte ji do saponátu nebo jedlé sody a začněte s ní otírat zrezivělé místo. Ve chvíli, když začne být brambora kluzká, kousek odřízněte a proces opakujte. Vyčištěný plech umyjte a osušte. 

Věděli jste, že brambora vám pomůže odstranit rez?
Věděli jste, že brambora vám pomůže odstranit rez? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů pomocí cukru 

Velmi efektivním čisticím prostředkem je překvapivě i cukr. Chce to ale trpělivost. Plech nechte nejprve pořádně odmočit v horké vodě s trochou saponátu, a potom na připálená místa použijte kostku cukru. S velkou trpělivostí místo důkladně potírejte. Následně plech očistěte stěrkou a vydrhněte neabrazivní houbou na nádobí. Čistý plech nakonec opláchněte a osušte. 

Netradičním čističem je kostka cukru
Netradičním čističem je kostka cukru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů pomocí citronů

K čištění plechu pomocí kyseliny citronové potřebujete několik citronů. Ty nejprve nakrájejte na tenké plátky. Vložte do pekáče a zalijte horkou vodou. Vložte do trouby a nechte jej 10 minut prohřívat při teplotě 200 °C. Následně plech vydrhněte. 

Když nemáte ocet, použijte citron
Když nemáte ocet, použijte citron (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů zubní pastou 

Velmi neotřelým trikem našich babiček představuje čištění plechů na pečení zubní pastou. K čištění potřebujete nejen 1 lžíci zubní pasty, ale také 1 lžíci jedlé sody, rozdrcenou skořápku z vejce a 1 lžíci citronové šťávy. Vše důkladně promíchejte, naneste na připálené místo a nechte působit 15 až 30 minut. Plech vydrhněte neabrazivní houbičkou na nádobí, umyjte teplou vodou a usušte. 

Zubní pasta nevyčistí pouze zuby, ale i připálený plech
Zubní pasta nevyčistí pouze zuby, ale i připálený plech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plechů na pečení Coca Colou

Nejen rzi, ale i připálenin, se zbavíte pomocí Coca Coly. Stačí jen do plechu nalít dostatečné množství tohoto černého sladkého nápoje. Pozor, všechny připáleniny musí být ponořeny. Nechte colu působit po dobu několika hodin, a pak zkuste špínu setřít stěrkou. Vyčištěný plech důkladně umyjte a osušte. 

 Coca cola dokáže připálený plech proměnit v čistý
Coca cola dokáže připálený plech proměnit v čistý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V neposlední řadě můžete plechy na pečení vyčistit dokonce i kečupem 

Zdá se vám to neuvěřitelné? Vidíte, a ono to funguje. Ano, i toto je taková babská rada, kterou používaly naše babičky. Smíchaly přitom 3 lžíce kečupu s 1 lžící prášku na praní a 1 lžičkou jedlé sody.

Kečup na čištění připálenin? Osvědčený tip našich babiček
Kečup na čištění připálenin? Osvědčený tip našich babiček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Směsí potřely připáleninu, zalily ji horkou vodou a nechaly působit alespoň 15 minut. Potom se vše vylije a důkladně vyčistí. 

Zdroj informací: Cleanpedia.com; Thekitchn.com; Bgh.com; Babinet.cz; Bydleni.magazinplus.cz

Publikováno: 15. 11. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová