reklama

Vánoční úklid není žádná věda!

Naleštěná okna, čistá dvířka skříněk, zorganizované zásuvky či kliky bez otisků… každoroční vánoční úklid působí nejedné hospodyňce vrásky na čele. A přitom mít domácnost jako ze žurnálu je poměrně snadné. Poradíme, jak si přípravu na letošní Vánoce co nejvíce usnadnit!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dokonale uklizená domácnost na Vánoce nemusí být žádný horor a věda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na okna šetrně

Jistě si dokážete představit celou řadu činností, které byste o adventním čase dělali raději, než umývali okna. Když se ale lesknou, stojí to za to! Okna je dobré čistit alespoň dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji. Ušetříte si tak námahu při velkém úklidu a zabráníte díky tomu vzniku černých teček a žlutých skvrnek na povrchu rámu. Než se do umývání pustíte, raději popřemýšlejte, jaké prostředky použijete, abyste nenadělali víc škody než užitku.

Okna určitě nečistěte nasucho a ani nepoužívejte abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie. Mohla by se totiž poškrábat,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje největšího českého výrobce oken. Než vámi zvoleným přípravkem okna vyčistíte, raději jej vyzkoušejte na nějakém skrytém místě. Tím snadno zjistíte, jestli je vhodný a okna nepoškodí.

Nenechte si kazit výhled na zimní krajinu šmouhami na okně
Nenechte si kazit výhled na zimní krajinu šmouhami na okně (Zdroj: VEKRA)
Okna určitě nečistěte nasucho a ani nepoužívejte abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie
Okna určitě nečistěte nasucho a ani nepoužívejte abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie (Zdroj: VEKRA)

Jak na nábytkové povrchy?

Už máte napečené cukroví a rádi byste v rámci vánočního úklidu dopřáli pořádnou péči také vaší kuchyni a vůbec veškerému nábytku? Pak mějte na paměti, že správné ošetření nábytkových povrchů vždy záleží na použitých materiálech. Na čištění lesklých dvířek určitě nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol.

Pokud máte akrylátový nábytek, nezapomínejte jej průběžně, ale minimálně jednou za rok, například před Vánocemi naimpregnovat pomocí hadříku z 100% bavlny s antistatickým přípravkem Pronto, který jeho přirozenou pórovitou strukturu uzavře. Je pak mnohem odolnější vůči mechanickému poškození. Pokud při důkladném čištění objevíte na nábytku nějaké drobné škrábance, u jistých materiálů je lze snadno opravit.

Lesklá varianta akrylátových dvířek je díky 1,4 mm silné zcela probarvené povrchové vrstvě snadno opravitelná za pomoci opravné sady. Podobně snadno lze opravit škrábance i na některých matných površích – například na nanolaminátových površích. Nanočástice na jeho povrchu pozitivně reagují na teplo a po zahřátí se znovu zacelí do neporušené plochy. Škrábance tak stačí přežehlit přes navlhčený hadřík žehličkou a dvířka jsou opět jako nová,“ dodává Martin Dusík, obchodní ředitel českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.

Správné ošetření nábytkových povrchů vždy záleží na použitých materiálech
i (Zdroj: Trachea)
Správné ošetření nábytkových povrchů vždy záleží na použitých materiálech

TIP: Úklid usnadní povrchy s příměsí stříbra

Maximálně ulehčit úklid v předvánočním čase díky každodennímu boji proti nezvaným návštěvníkům v podobě bakterií dokážou některé moderní nábytkové materiály. Patří mezi ně například ty s povrchem antibakteriálního akrylátu s příměsí částic iontů stříbra, které přirozeně eliminuje bakterie, plísně a viry ulpělé na povrchu nábytku. „Existují i akryláty s příměsí iontů stříbra v povrchovém krycím laku, které jsou nejen antibakteriální, ale zaujmou také svým supermatným provedením a vysokou odolností,“ popisuje Martin Dusík.

Nábytek z lesklého akrylátu je opravitelný – případné drobné škrábance lze jednoduše rozleštit
i (Zdroj: Trachea)
Nábytek z lesklého akrylátu je opravitelný – případné drobné škrábance lze jednoduše rozleštit

Do boje s nanotechnologií

Umyvadlo, vana, ale třeba i okolní obklad si nejen s přicházejícím koncem roku zaslouží péči. A pokud je navíc taková, která dlouho vydrží, pak třeba ušetří práci zjara! Vodní kámen, bakterie a další nečistoty dokáží zejména v koupelně opravdu potrápit. Na ošetření nejen keramických umyvadel, ale i glazovaných obkladaček či skleněných zástěn sprchových koutů a van existují i speciální nanoprostředky.

Ty vytvoří na povrchu nanopovlak, který zabraňuje usazování nečistot, bakterií a také omezuje tvorbu plísní a vodního kamene. Veškeré možné nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu lehce stékají pryč. „Takový prostředek chrání povrch dlouhodobě a na běžné čištění postačí běžný vlhký hadřík bez dalších čisticích přípravků. Abrazivní čističe a drsné houbičky by životnost ochranné nanovrstvy snížily,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti vyrábějící koupelnový nábytek.

Nejen zvenčí, ale i uvnitř…

Dokonalost se skrývá v detailu. Proto si udělejte systém a řád i uvnitř zásuvek a skříněk nejen na Vánoce. Dobrými pomocníky mohou být různé organizéry a pořadače. Vytvořit systém uvnitř koupelnového nábytku je třeba zejména v případě velkých kontejnerových zásuvek. Vhodně zvolené pořadače a organizéry rozšíří množství úložného prostoru a jsou velmi praktické. Nejrůznější kosmetické pomůcky, dekorativní kosmetika, ozdoby do vlasů a další drobnosti tak pomocí různých pořadačů ve formě větších či menších krabiček budou mít přesně dané místo.

Čisté koupelny lze ale docílit třeba i pomocí vestavného koše na prádlo! „Vyčistit koupelnový prostor pomohou také koše na prádlo, které jsou součástí některých doplňkových skříní. Nejenže šetří prostor, ale zachovávají koupelně jednotný styl bez rušivých prvků,“ říká Ing. Petr Blažek, ředitel české společnosti vyrábějící koupelnový nábytek.

Hordy špinavého prádla lze schovat do praktického vestavného koše na prádlo
i (Zdroj: Dřevojas)
Hordy špinavého prádla lze schovat do praktického vestavného koše na prádlo

Na vypínače s jemností

Jestli něco dostává každodenní zátěž nečistot, jsou to domovní vypínače a zásuvky. Na jejich vánoční údržbu si vystačíme s jemným navlhčeným hadříkem s šetrným saponátem. Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám. „Z důvodu bezpečnosti určitě nedoporučuji v rámci úklidu vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř,“ radí Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti vyrábějící domovní elektroinstalaci.

Jestli něco dostává každodenní zátěž nečistot, jsou to domovní vypínače a zásuvky
Jestli něco dostává každodenní zátěž nečistot, jsou to domovní vypínače a zásuvky (Zdroj: OBZOR)
Z důvodu bezpečnosti určitě nedoporučujeme v rámci úklidu vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř
Z důvodu bezpečnosti určitě nedoporučujeme v rámci úklidu vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř (Zdroj: OBZOR)

Pro kliky bez otisků

Při vánočním úklidu se ale věnujte i dalším detailům, jako jsou například kliky. Na ně je totiž dobré použít speciální přípravky. „Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ říká Roman Ulich, hlavní designér jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Navíc je velkou výhodou, že tento přípravek lze využít ve vaší domácnosti na veškeré povrchy s nerezovou úpravou.

Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení radí: Dejte si pozor na příliš čistý domov

V čisticích prostředcích a osvěžovačích vzduchu je mnoho chemických sloučenin, které neblaze působí na náš organismus. Vodítkem pro spotřebitele je, kromě malými písmenky vyvedeného popisu chemického složení, také výstražný symbol nebezpečnosti.

To je obrázek na štítku, který se skládá z výstražného symbolu a přesně stanovených barev a má poskytnout informace o poškození, které může určitá látka nebo směs způsobit našemu zdraví nebo životnímu prostředí. Často je na těchto prostředcích symbol vykřičníku, jehož význam znamená, že je výrobek nebezpečný pro zdraví a ozonovou vrstvu. Takový čistič pak může vyvolávat alergickou reakci a při vdechnutí poškozuje zdraví.

Zdroj informací: Dřevojas; M&T; OBZOR Zlín; Trachea; VEKRA; Institut zdravého bydlení

Publikováno: 24. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce