Každému pejskaři záleží na zdraví svého mazlíčka. A zdraví pejsků začíná vždy v misce. Je proto dobré umět správně vybrat kvalitní a odpovídající krmivo, které chceme našim čtyřnohým kamarádům dávat. Nabídka na našem trhu je veliká, a je dobré se v ní umět orientovat a zároveň nedělat zbytečné chyby, které by mohly mít negativní dopad na zdraví pejska.
Určitě volte především podle složení a potřeb svého psa. Jiné krmivo či kvantitu dostává pes s veterinární dietou, jiný pes senior či štěně.
Pozor na vícebarevné granule
Pozor si dejte na krmivo (granule), které je vícebarevné. Na první pohled sice mohou granulky vypadat lákavě. A mnoho chovatelů si myslí, že barvy značí například použití zeleniny. Opak je ale pravdou. Více barev = více chemických dochucovadel (ropných barviv, koření) a tím i více alergenů a nepatřičných látek do těla pejska. Samozřejmě i jednobarevné granule mohou mít špatné složení. Pokud ale koupíte již barevné granule, buďte na pozoru.
Označení superprémium či prémium nemusí znamenat větší kvalitu
Mnoho chovatelů nakupuje granule především podle označení řad: Superprémová či prémiová a věří, že tím kupuje pejskovi to nejlepší. Bohužel tyto kategorie nemusí znamenat lepší kvalitu krmiva. Může se jednat pouze o marketing. Kvalita jednotlivých kategorií není legislativně definována, a je tak pouze na výrobci, co si na krmivo „napíše“. Může se tedy stát, že i granule s nekvalitním složením budou mít na obalu, že jsou superprémiové.
Čtěte složení
Nejdůležitější ze všeho při výběru krmiva je tak jeho složení. Stejně tak jako u baleného jídla pro lidi je napsané jeho složení, tak i u zvířecích produktů jsou uváděné výživové hodnoty. Při nákupu se tedy neřiďte vzhledem obalu či jeho označením, ale čtěte především složení. Důležité je sledovat především obsah masa, protože pes je od přírody převážný masožravec, a potřebuje tak kvalitní živočišné bílkoviny.
Maso by mělo být na obalu vždy uvedeno ve složení jako první a mělo by být jasně označeno, o jaké maso se jedná (nejen „směs mas“). Kvalitní granule nebo konzervy pro zdravé psy (neplatí pro speciální diety) by měly obsahovat co nejvyšší podíl masa. Kupujte granule či krmiva, která obsahují tuky a proteiny z přírodních, živočišných zdrojů (přímo z masa) a ne dodatečně přidané, jako např. kuřecí, vepřový tuk apod.
Ty patří mezi tuky nasycené, které zdraví neprospívají. Naopak nenasycené tuky (nejčastěji za studena lisovaný rybí tuk) jsou pro zdraví psa mnohem hodnotnější. Hledejte také krmiva obsahující probiotika, která jsou prospěšná pro kvalitní zažívání psa. Pořizujete-li krmivo online tak na každém e-shopu by měla být záložka, kde jsou uvedeny nutriční hodnoty daného krmiva.
Nekupujte hned to největší balení
Chcete-li pejska krmit novými granulemi, tak, než mu pořídíte vícekilové balení, je dobré vzít nejdříve menší balení na zkoušku, abyste zjistili, zda pejskovi sedí. Pokud ale měníte krmiva (receptury) je vždy dobré to dělat pomaleji. Nejlepší je, když prvních pár dní postupně do starého krmiva přimícháváte nové. Pejsek si tak rychleji na novou recepturu zvykne a předejdete tak u pejska případným zažívacím obtížím.
Zdroj informací: Yoggies
Publikováno: 18. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce