reklama

Proč hnědnou listy pokojových rostlin? Víme, jak se to dá napravit!

Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout? Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa. Poradíme vám, jak to napravit a zabránit dalšímu hnědnutí listů.

Proč hnědnou listy pokojových rostlin: nadměrná zálivka

Zjistěte, zda nejsou ucpané odtokové otvory a prohlédněte zeminu, jestli nepřipomíná spíše bahnitou kaši. Pokud ano, kořeny v ní zahnívají a rostlina chřadne. V takovém případě na nic nečekejte a ihned rostlinu přesaďte do nové nádoby.

Nový květináč by měl být vždy o 3 až 4 cm větší než původní; u menších rostlin nic nezkazíte květináčem většm pouze o 1 až 2 cm. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu – keramzit či keramické střepy, které ze zeminy odstraňují přebytečnou vlhkost. Zasypejte trochou písku a připravte si rostlinu, kterou chcete přesadit.

Proč hnědnou listy pokojových rostlin: pečlivě zkontrolujte stav kořenů
Proč hnědnou listy pokojových rostlin: pečlivě zkontrolujte stav kořenů (Zdroj: istock.com)

Když vyjmete rostlinu s hnědými listy z květináče, pečlivě oklepejte kořenový bal od stávající nevhodné zeminy a zkontrolujte stav kořenů. Ty zahnilé nebo jinak poškozené odstřihněte ostrými nůžkami, aby nebyly zdrojem infekce v novém květináči.

Proč hnědnou listy pokojových rostlin: přesazovanou květinu vložte do středu nového květináče
Proč hnědnou listy pokojových rostlin: přesazovanou květinu vložte do středu nového květináče (Zdroj: istock.com)

Rostlinu vložte do středu nového květináče s drenážní vrstvou a zasypejte substrátem pro pokojové rostliny. Jemně substrát zatlačte a mírně zalijte. Pak asi deset dnů nezalévejte vůbec.

Proč hnědnou listy pokojových rostlin: nedostatečná výživa

Někdy se může stát, že rostlina chřadne v důsledku nedostatečné nebo nepravidelné výživy. I v zimě nesmíte zapomínat, že rostlina potřebuje ke svému růstu látky, které získá jen hnojením. Abyste si včas vzpomněli, že další zálivka by měla být s hnojivem, pořiďte si jednoduchou pomůcku – na špejli nalepte cedulku, kde si zaznamenáte datum hnojení a pak přesně budete vědět, kdy rostlinka potřebuje další výživu. Nebo si pořiďte dřevěné či plastové zápichy, které se používají při výsevu semínek.

Proč hnědnou listy pokojových rostlin: abyste nezapomněli hnojit, pořiďte si jednoduchou pomůcku
Proč hnědnou listy pokojových rostlin: abyste nezapomněli hnojit, pořiďte si jednoduchou pomůcku (Zdroj: istock.com)

Pokud jste ale nenapravitelní zapomnětlivci a ani tahle pomůcka vám nepomůže, vsaďte na speciální hnojivové tyčinky, které budou rostlině dodávat živiny pravidelně po dobu šesti týdnů. Když už žádný zbytek tyčky u rostlinky nezůstane, jednoduše zapíchněte do květináče tyčku novou a máte na další dva měsíce po starostech.  

Publikováno: 30. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce