reklama

Objevujte krásná místa Vysočiny a ochutnejte místní speciality

Patříte k těm, kteří potřebují pro výlet nějaký cíl ideálně v podobě dobrého oběda či večeře? Pak pro vás máme tipy, které potěší všechny vaše smysly. Nejenom pro gastroturisty je jako stvořený výlet na rodinnou farmu Tasov nebo do nedalekého Velkého Meziříčí. Kromě skvělého jídla na vás čekají zážitky v podobě hospodaření na farmě, návštěva barokního zámku, pivovaru nebo procházka kolem největšího počtu mravenišť u nás.

i (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Inspirujte se našimi tipy na výlet na rodinnou farmu, na procházku kolem největšího počtu mravenišť i na vyhlídku nad nejvyšší dálniční most u nás (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

Rodinná farma Tasov: skvělá gastronomie a spoustu zážitků

Z rodinné farmy Tasov nedaleko Velkého Meziříčí si odnesete zážitky nejen gastronomické. Dozvíte se víc o hospodaření, sami si vyzkoušíte třeba krmení zvířat, práci dřevorubců, pekařů či sýrařů. Své výtvory pak i ochutnáte. A navíc si v krásném a klidném prostředí skvěle odpočinete. Farmářská restaurace (od roku 2020 se nachází na Gastromapě Lukáše Hejlíka) totiž využívá co největší podíl surovin pocházejících přímo z farmy nebo jejího okolí. Ve vlastní sýrárně tu vyrábějí domácí sýry a ve velké peci pečou domácí chléb přímo před vámi. Farma nabízí i ubytování včetně balíčků aktivit pro páry. Díky nim si můžete mnohé farmářské činnosti zkusit sami, vlastníma rukama.

Farma Tasov nabízí výlet na rodinnou farmu
Farma Tasov nabízí výlet na rodinnou farmu (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Farma Tasov nabízí lokální speciality
Farma Tasov nabízí lokální speciality (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

Obec Tasov se nachází v malebné vysočinské krajině, která přímo vybízí k výletům na kole i pěšky. Vypravit se můžete do Třebíče, města UNESCO památek, na Dalešickou přehradu a navštívit místní postřižinský pivovar, případně dát přednost jednomu z několika blízkých zámků.

Jelínkova vila Velmez
Jelínkova vila Velmez (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Jelínkova vila
Jelínkova vila (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

Barokní zámek Budišov

Z Tasova se vydejte na cyklovýlet na zámek Budišov, který je vzdálený asi 8 kilometrů. Barokní zámek Budišov spojuje zdánlivě nespojitelné. Původní vodní tvrz, park s barokními sochami a také unikátní sbírku malých i větších vycpaných zvířat. Vodní tvrz v Budišově na Třebíčsku stávala už ve 13. století. O tři století později ji nechal přestavět na renesanční zámek Václav Berka z Dubé. A ve 20. letech 17. století dostal svoji nynější barokní podobu díky rodu Paarů.

V téže době byl kolem zámku zřízen francouzský park s bohatou sochařskou výzdobou s antickou tematikou.  Na zámku nemají obyčejný depozitář, ale zoologickou kolekci vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků ze sbírkového fondu oddělení doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. K tomu se řadí i sbírka obratlovců. Sbírku vytváří od poloviny 19. století od českých zástupců až po exotické druhy.

Tvrz nechal na renesanční zámek přestavět Václav Berka z Dubé
Tvrz nechal na renesanční zámek přestavět Václav Berka z Dubé (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Barokní zámek Budišov
Barokní zámek Budišov (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Původní vodní tvrz, park s barokními sochami a také unikátní sbírka malých i větších vycpaných zvířat
Původní vodní tvrz, park s barokními sochami a také unikátní sbírka malých i větších vycpaných zvířat (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
V zámeckém muzeu na vás čeká expozice
V zámeckém muzeu na vás čeká expozice (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

Velké Meziříčí: nejvyšší dálniční most, největší osvětlené hodiny a komunita mravenců

Při příjezdu do Tasova pravděpodobně pojedete přes nedaleké Velké Meziříčí, cesta sem vede přes nejvyšší dálniční most u nás. Pod mostem se můžete projít a pokračovat i nad něj. Stezka začíná v zámecké zahradě k rozhledně na Fajťáku. Prohlédnout si tak město z ptačí perspektivy, málokteré město můžete vidět z takovéto výšky.

Jako na dlani uvidíte historické centrum města, místní zámek, ve kterém sídlí zdejší muzeum i kostel. Právě Kostel sv. Mikuláše je dominantou města, sousedí s ním 64 metrů vysoká věž, ze které se můžete rozhlédnout do okolí. Dříve byla tato věž domovem pro zvoníka a ponocného. Při cestě vzhůru si můžete prohlédnout zvony nebo hodinový stroj, který obsluhuje největší osvětlené hodiny v Česku s průměrem ciferníku 420 cm.

Kostel sv. Mikuláše
Kostel sv. Mikuláše (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Velké Meziříčí
Velké Meziříčí (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

V zámeckém muzeu na vás čeká expozice, které je věnována vývoji pozemních komunikací od středověkých zemských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice. Určitě si v muzeu vzpomenete i na svůj příjezd do města po dálničním mostu. Za zmínku stojí také židovská čtvrť, kde se dodnes dochovalo 63 původních objektů včetně dvou synagog a hřbitova.

Stará a nová synagoga
i (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Stará a nová synagoga

Vypravit se můžete také do přírody, krásná procházka vás čeká v údolí řeky Oslavy. S dětmi i užijete výlet po naučné stezce Šebeň. Nikde jinde v Česku ani ve střední Evropě prý nenajdete tolik mravenišť jako právě tady; ochránci přírody jich tu napočítali přibližně 1 200. 

Velké Meziříčí a nejvyšší dálniční most u nás
Velké Meziříčí a nejvyšší dálniční most u nás (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)
Zámek Velké Meziříčí
Zámek Velké Meziříčí (Zdroj: archiv Vysočina Tourism)

Za návštěvu stojí i místní pivovar, který se nachází v krásných prostorách v Jelínkově vile. Nezapomeňte ochutnat místní pivo Harrach, které se vaří rukodělnou metodou a poctivou českou cestou varna-spilka-sklep. Pro svoji jedinečnou chuť získalo místní pivo řadu ocenění. K pivu patří samozřejmě i dobré jídlo, to si můžete objednat v místní restauraci, ve které připravují například místní speciality z čerstvých sladkovodních ryb.

Zdroj informací: vysocina.eu; Vysočina Tourism

Publikováno: 5. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce