reklama

7 tipů jak ušetřit na dárcích k Vánocům, narozeninám či jen tak z lásky

Poradíme vám, jak ušetřit na dárcích, a to nejen na Vánoce. Ať už řešíte svátky, sháníte milou pozornost pro novou kolegyni nebo chcete jenom někomu udělat radost, nemusí vás to stát všechny vaše úspory. Radost můžete udělat i levnějším a jednodušším dárkem nebo dárkem doma vyrobeným. Inspirujte se našimi tipy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ušetřit na dárcích můžete a radost i tak určitě uděláte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přemýšlíte, jak ušetřit na dárcích? V dnešní době to bude asi trápit většinu z nás. Nezoufejte, i na dárcích se dá ušetřit tak, aby to bylo praktické, milé a pro všechny příjemné. 

1. Nakupujte po celý rok 

Nenechávejte to na poslední chvíli nejen kvůli shonu, ale také kvůli rozpočtu. Ať se jedná o Vánoce, nebo narozeniny, myslete na dárky po celý rok a případně v měsíci, kdy máte menší výdaje, pořiďte dárky dopředu. Na Vánoce jsou výdaje vždy největší, protože nakupujeme dárky pro celou rodinu, kamarády a někdy i pro potřebné, například děti z dětských domovů. Dále potřebujeme stromeček, výzdobu a čekají nás vyšší výdaje na pohoštění. Nakupujte proto dárky postupně po celý rok, nebo třeba začněte aspoň v říjnu a výdaje si tak rozdělte. V prosinci to pak nebude takový finanční nášup.

Nakupujte postupně po celý rok
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakupujte postupně po celý rok

2. Nekupujte zbytečně hodně

Určitě rády dárky nejen dostáváte, ale také dáváte. A pokud dávání dárku přímo milujete, můžete se zbytečně rozšoupnout. Zejména našim dětem rádi kupujeme příliš dárků. Tu radost a rozzářené nadšené oči při rozbalování dárků na Vánoce nebo narozeniny milujeme snad všichni. Nicméně se kvůli tomu nesnažte z peněz úplně vydat a v žádném případě si na dárky nepůjčujte. Nakupujte jen pár kousků a naučte sebe i děti mít radost z oslavy. Velkým pomocníkem je zaměřit se na dárek, který obdarovaný určitě chce, a pak mu bude stačit a ocení i jenom jediný dárek. 

3. Pořiďte, co se hodí do domácnosti

Ušetříte hodně i tím, že se zaměříte na praktické dárky. Pokud třeba něco potřebujete doplnit do domácnosti a víte, že to budete muset stejně pořídit, využijte situaci a pořiďte to jako dárek. Takto můžete pořídit i dětem a partnerovi třeba běžnou kosmetiku a oblečení. Do domácnosti pak pořídíte například nový vysavač jako společný dárek rodiny. Vyřešíte nezbytné a pod stromečkem bude o balíček navíc. 

4. Zjednodušte balení

Nakonec můžete hodně ušetřit na samotném balení. Využijte obyčejný balicí papír, noviny a časopisy. Nebojte se to prohlásit za záměr. Využijte různé krabice a krabičky, které se vám doma nasbíraly a jenom je natřete třeba bílou barvou. Na vázání použijte obyčejné vázání, třeba přírodní provázek. Investujete raději přímo do dárku než do jeho balení. Bude to praktické a také ekolokogické. 

Prarodiče určitě ocení fotky svých vnoučat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prarodiče určitě ocení fotky svých vnoučat

5. Vsaďte na poukazy

Pokud si nevíte rady, co vybrat nebo si nemůžete dovolit příliš investovat a zároveň nechcete darovat zbytečnost v malé hodnotě, darujte poukaz. Sice tím nedarujete celý dárek, ale dotyčnému přispějete na jeho potřebnou či vysněnou věc. Skvělé jsou poukazy do prodejně elektra, butiku s oblečením, poukaz na dovolenou či do klenotnictví. V dnešní době zejména rodiny s dětmi také ocení poukaz na nákup potravin. Nestyďte se a buďte praktičtí. Zároveň si může obdarovaný vybrat opravdu podle svého vkusu a navíc využít povánoční slevy a výprodeje. 

6. Využijte Black Friday

Skvělou možností, jak ušetřit a nakoupit hromady dárků, je tzv. Black Friday. Je to připomínka černého dne na americkém trhu, kdy se ekonomika propadla a nezbylo než prodávat hluboko pod cenou. Tuto akci už řadu let využívají i naši obchodníci a nabízí své zboží někdy až s 90% slevami. Vypadá to šíleně, ale je to forma reklamy, částečně tak můžou paradoxně hodně zvýšit obrat na konci roku, zbavit se starých zásob a všeho, co se jim nedařilo prodat a zároveň budou mít snadnější inventuru na konci roku.

A v neposlední řadě je to už i takový obchodní adrenalinový sport. Prodejci se i předhání, kdo nabídne vyšší slevu a prodá víc kusů zboží. Jen pozor, hlídejte si ceny a skutečnou slevu. Pokud máte na něco zálusk, podívejte se, za jakou cenu se to prodává běžně, a pohlídejte si, zda nebude tzv. "původní cena" uměla navýšená. To pak sleva vypadá lákavě, ale ve skutečnosti tak vysoká nebude. Nicméně pořád je to skvělá příležitost ulovit něco zajímavé a běžně drahé za skvělou cenu.

Využijte slevy a výprodeje, nejlepší je Black Friday
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte slevy a výprodeje, nejlepší je Black Friday

7. Vyrobte dárek sami

Máte doma zásoby vlny a umíte plést či háčkovat? Upleťte svetr, rukavice nebo čepici, cokoliv umíte a stihnete. Můžete ušít kuchyňské utěrky s hezkým vzorem a potěšit prakticky i dizajnově. Určitě vás napadne cokoliv jiného, co umíte a můžete sami vyrobit, třeba i nějakou dekoraci nebo bižuterii.

Vděčným dárkem jsou sklenice s přáními nebo hezkými vzkazy. Do čisté zavařovací sklenice vložte papírky, kde napíšete různě vzkazy. Můžou to být milá slova a sdělení, nebo přímo motivační afirmace pro každý den. A pokud jste odvážnější, můžete třeba pro svého partnera vytvořit podobnou sklenici s lechtivými vzkazy a osvěžit tak intimní stránku vašeho vztahu. 

Vyrobte sklenici plnou hezkých sdělení či přání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte sklenici plnou hezkých sdělení či přání

Tipy na drobnosti na poslední chvíli

  • Fotky dětí pro prarodiče – stačí je zarámovat, budou mít určitě radost. Můžete také vyrobit jednoduchou koláž a vytvořit tak z fotek malý obraz. Vytisknout můžete fotky na místě v prodejnách Fotolabu nebo například v dm-drogerii.
  • Stírací losy – riskněte to a darujte stírací los. Třeba bude mít obdarovaný štěstí a objeví se zajímavá výhra. A pokud ne, bude to aspoň zábava a nepřijdete s prázdnou. Darujte to ale někomu, komu to opravdu přejete, aby vás pak výhra pro něj nemrzela. 
  • Peníze – nakonec můžete darovat i peníze. Nasbírané mince v zavařovací sklenici s nápisem "na nové auto", dovolenou či vysněné domácí kino, nebo papírové bankovky zarámované v hezkém rámečku. Takový obrázek určitě potěší také.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 31. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.