reklama

Jak vyrobit závěsnou poličku na květiny

Jste vášnivými pěstiteli pokojových rostlin, ale pomalu už nevíte, kam je umístit? Pokud nemůžete nebo nechcete zbytečně vrtat díry do zdi, inspirujte se naší závěsnou poličkou. Můžete ji zavěsit na strop nebo ji přivázat na trám či zábradlí. Pomocí barev Balakryl ji navíc barevně sladíte s květináči nebo dekoracemi.

Poličku můžete zavěsit na trám, zábradlí nebo přímo na strop (Zdroj: Balakryl)

Obejdete se bez vrtání do zdi

Na praktickou poličku můžete odkládat květináče, knihy nebo suvenýry z dovolené. Lze ji jednoduše přivázat na trám či zábradlí nebo na zahradní pergolu, kde ji využijete na bylinky či truhlíky. Pomocí kovových vrutů s okem poličku také můžete zavěsit přímo na strop.

Připravte si dřevěnou desku

Výrobu dekorativní poličky na květiny zvládne každý i u sebe doma. Potřebovat budete dřevěnou desku, dostatečné dlouhý a pevný provaz, nůžky, vrtačku, kulatý pilník, tužku, pravítko, malý malířský váleček, štětec a univerzální vodou ředitelnou barvu Balakryl UNI (odstín RAL 6003). Připravte si desku oříznutou na požadovaný rozměr. Měla by být čistá, suchá a zbavená mastnoty. Podle potřeb ji můžete lehce (u staršího dřeva od původního nátěru naopak důkladně) zbrousit.

Desku připevněte svěrkami k pracovní desce. Pomocí tužky a pravítka si v každém rohu desky vyznačte přibližně ve vzdálenosti 5 cm od kraje křížek. V těchto místech následně vyvrtejte otvory. Jejich velikost by měla odpovídat tloušťce zvoleného provazu. Všechny čtyři otvory pak pomocí kulatého pilníku zahlaďte.

Otvory v rozích desky zahlaďte pilníkem
Otvory v rozích desky zahlaďte pilníkem (Zdroj: Balakryl)

Poličku natřete

Krycí barvu Balakryl UNI před natíráním důkladně promíchejte. Větší plochu desky natírejte válečkem, na boční hrany použijte štětec. Tento univerzální nátěr se snadno roztírá, nezapáchá a vytváří hladký satinový povrch. Navíc odolá povětrnostním vlivům, takže je vhodný nejen do interiéru, ale i do exteriéru.

Polici natřete malířským válečkem ve dvou vrstvách. Na boční hrany použijte štětec
Polici natřete malířským válečkem ve dvou vrstvách. Na boční hrany použijte štětec (Zdroj: Balakryl)

Tip:

Pokud chcete zachovat přírodní vzhled dřevěné poličky, použijte místo krycí barvy tenkovrstvou lazuru Balakryl Dixol. Lazura krásně zvýrazní kresbu dřeva a ochrání ho před pronikáním vody i UV zářením. Je vhodná do interiéru i exteriéru, takže s ní můžete rovnou natřít i trám, na který budete poličku zavěšovat, pergolu, nebo dokonce dřevěné dětské hračky.

Polici natřete ze všech stran ve dvou vrstvách, mezi kterými nechte odstup alespoň 4 hodiny. Z provazu nastříhejte 4 stejně dlouhé kusy a provlečte je připravenými otvory. Na spodním konci provazu vytvořte pevný uzel. A pak už zbývá jen najít vhodné místo pro zavěšení poličky.

Provázek nastříhejte
Provázek nastříhejte (Zdroj: Balakryl)
Pak jej provlečte otvory
Pak jej provlečte otvory (Zdroj: Balakryl)

Zdroj informací: Balakryl

Publikováno: 29. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce